Czy szczepienie przeciwko ospie wietrznej chroni przed małpią ospą? Odpowiadamy
Małpia ospa nie rozprzestrzenia się łatwo między ludźmi i, jak podkreślają eksperci, nie stanowi takiego zagrożenia jak COVID-19. Nagłe jej pojawienie się w Europie rodzi jednak wiele pytań. Jedno z nich, jakie często się pojawia, brzmi: "Czy szczepienie przeciwko ospie wietrznej chroni przed małpią ospą?". Przedstawiamy fakty.
Małpia ospa to odzwierzęca choroba zakaźna wywoływana przez wirusa ospy małpiej (MPXV) należącego do rodzaju Orthopoxvirus.
Do niedawna małpia ospa występowała głównie w Afryce - wirusa przenoszą żyjące tam gryzonie. Do zakażenia dochodzi w wyniku pogryzienia przez zakażone zwierzę lub na skutek bezpośredniego kontaktu z krwią, płynami ustrojowymi, zmianami skórnymi lub śluzówkowymi zakażonych osobników. Poza Afryką, gdzie od początku maja małpia ospa się rozprzestrzenia, wirus MPXV taką drogą się nie przenosi.
Przeniesienie wirusa małpiej ospy z człowieka na człowieka wymaga bliskiego kontaktu z wydzielinami dróg oddechowych (przedłużony kontakt twarzą w twarz), ze zmianami skórnymi zakażonej osoby lub używanymi przez nią przedmiotami. Jak zauważa Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), najnowsza fala małpiej ospy rozprzestrzeniła się w dużym stopniu drogą płciową.
Objawy małpiej ospy to: gorączka, ból głowy, ból pleców, ból mięśni, uogólnione lub miejscowe powiększenie węzłów chłonnych (w odróżnieniu od ospy wietrznej), brak energii oraz wysypka, która pojawia się zwykle po 1-3 dniach. O tym, jak wygląda wysypka w małpiej ospie, piszemy TUTAJ.
W leczeniu małpiej ospy stosuje się leczenie objawowe. Choroba zazwyczaj trwa od dwóch do czterech tygodni.
Polecamy: W sieci krąży teoria spiskowa o małpiej ospie. Wirusolog: Nie dajcie się oszukać
W tej chwili nie ma szczepionki przeciwko małpiej ospie. Prace nad szczepionką dedykowaną małpiej ospie trwają.
Jak jednak zaznacza prof. Agnieszka Szuster-Ciesielska, immunolog i wirusolog, w obrocie są dwie szczepionki przeciw ospie prawdziwej, które mogą być skuteczne przeciw małpiej ospie.
"Pierwsza to preparat firmy Bavarian Nordic (BAVA.CO), który występuje pod nazwą Jynneos, Imvamune lub Imvanex. Zawiera on osłabioną postać wirusa. Jest dopuszczony do obrotu w Unii Europejskiej jako preparat chroniący przed ospą prawdziwą, jednak w uzasadnionych przypadkach lekarz może przepisać go także w ramach profilaktyki małpiej ospy. Druga szczepionka to ACAM2000, której producentem jest Emergent Biosolutions (EBS. N). Od Jynneos różni się sposobem wytwarzania - powstaje przy użyciu żywego krowiego wirusa ospy (jest on spokrewniony z wirusem ospy prawdziwej). Ten preparat nie jest w obrocie w krajach unijnych, dostępny jest w Stanach Zjednoczonych" - pisze ekspertka.
Od kiedy wirus małpiej ospy zaczął się szerzyć w Europie, pojawiły się informacje, że szczepionka przeciw ospie wietrznej chroni przed małpią ospą. To jednak nieprawda - szczepionka przeciwko ospie wietrznej nie jest skuteczna w zetknięciu z wirusem małpiej ospy.
- Wirus małpiej ospy jest spokrewniony bliżej z wirusem ospy prawdziwej, nie z wirusem ospy wietrznej, więc szczepionka przeciwko ospie wietrznej nie będzie skuteczna - zaznaczała w rozmowie z Interią ZDROWIE dr Lidia Stopyra, specjalistka chorób zakaźnych. Głos w tej sprawie zabrał również prof. Krzysztof Pyrć, wirusolog z Uniwersytetu Jagiellońskiego.
"Ospa wietrzna i ospa małpia to zupełnie różne wirusy i choroby. Ospa małpia jest natomiast kuzynką ospy prawdziwej, która zniknęła dzięki szczepieniom i WHO ponad 40 lat temu. Jeżeli czytacie, że szczepienie przeciw ospie wietrznej chroni przed ospą małpią, jest to nieprawda" - podkreśla.