​Grypa groźniejsza niż myślisz. Objawy i powikłania, które trzeba znać

Grypa jest chorobą znaną ludzkości już od czasów starożytnych. Choroba została opisana przez Hipokratesa już w roku 412 p.n.e. Z grypą kojarzymy liczne pandemie. Ta która przyniosła najwięcej ofiar, została nazwana "hiszpanką". Śmiertelne żniwo zbierała w latach 1918-1919. Szacuje się, że zmarło wtedy od 50 do 100 milionów osób. Obecnie grypa nie jest już tak poważnym problemem, głównie ze względu na wynalezienie szczepionek. Niemniej co roku wirus mutuje, co wymaga regularnego powtarzania szczepień. Oto kompendium wiedzy o grypie w pigułce.

Grypa - choroba wirusowa

Grypa jest wywołana przez wirusa, który atakuje przede wszystkim drogi oddechowe, to jak ciężko przechodzi się chorobę, zależy od: wieku, ogólnego stanu zdrowia, a także tego czy dana osoba poddała się szczepieniu. Grypą można zarazić się drogą kropelkową i przez bezpośredni kontakt z chorym, ponieważ przenosi on zainfekowany śluz, który może wydostać się poza organizm w trakcie kichania i kaszlu.   

Wirus zawiera materiał genetyczny w postaci RNA, czyli kwasu rybonukleinowego. Otoczony jest białkowo-lipidową osłonką, zwaną nukleokapsydem. 

Jakie znamy rodzaje wirusów grypy?  Wirus grypy A, występuje u ludzi i zwierząt. I to on jest odpowiedzialny za wywoływanie epidemii i pandemii. Wirus grypy typu B, jest charakterystyczny tylko dla ludzi. Z kolei, wirus grypy typu C, dotyczy i ludzi i świń, a objawy które wywołuje są lżejsze niż w przypadku pozostałych dwóch typów.     

Reklama

Grypa - możliwe objawy

Najpowszechniej występującymi objawami grypy są:

  • gorączka - najczęściej bardzo wysoka, której towarzyszy intensywne pocenie się. Jest najwyższa od razu po zachorowaniu, po czym stopniowo ustępuje; 
  • bóle mięśni; 
  • dreszcze; 
  • ból głowy i uczucie rozbicia; 
  • brak apetytu. 
  • suchy kaszel i ból gardła - są bardzo intensywne i męczące; ciągły kaszel prowadzi do wyczerpania; w pierwszej fazie choroby jest suchy, zatem nie towarzyszy mu odkrztuszanie wydzieliny, następnie może przejść w kaszel mokry.

Grypa - leczenie objawowe

W leczeniu choroby stosuje się leki przeciwgorączkowe i przeciwbólowe, takie jak: paracetamol czy ibuprofen, a także leki przeciwwirusowe. Najczęściej stosowane leki przeciwwirusowe, to: inhibitory neuraminidazy, a także inhibitory M2 (wykazują aktywność tylko wobec wirusa grypy A).  

Chorym zaleca się skorzystanie z urlopu, odpoczynek w łóżku i picie znacznych ilości płynów, ponieważ w związku z intensywnym poceniem się, organizm traci dużo wody. Jeżeli grypie towarzyszy mokry kaszel, warto zastosować się leki mukolityczne, czyli leki zmniejszające lepkość śluzu. 

Jeżeli chory czuje dyskomfort w górnych drogach oddechowych, można zaaplikować preparat obkurczający błonę śluzową nosa.     

Grypa - powikłania sercowe i nie tylko

Mimo, że grypa występuje powszechnie i zazwyczaj udaje się ją wyleczyć, nie można jej bagatelizować. Nieleczona prowadzi do bardzo poważnych powikłań.

Najpowszechniejsze powikłania grypy to:

  • zapalenie mięśnia sercowego; 
  • nagły zgon sercowy; 
  • zapalenie płuc i oskrzeli;  napady drgawkowe;
  • encefalopatia; 
  • zapalenia ucha środkowego; 
  • ostrej niewydolności nerek; 
  • zespół Guillaina-Barrégo - czyli ostrego zapalenia demielinizacyjnego.

Statystyki dotyczące grypy

Jak podaje NIZP-PZH, czyli Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego - Państwowy Zakład Higieny, w sezonie grypowym 2020/2021, w okresie od 1 września 2020 r. do 15 września 2021 r., odnotowano łącznie 2 376 355 zgłoszeń przypadków zachorowań lub podejrzeń zachorowań na grypę w Polsce, przy czym nie zarejestrowano żadnych zgonów. Epidemia SARS-COV-2, spowodowała zmniejszenie liczby badań na temat grypy. Niestety bardzo niewielu Polaków decyduje się na szczepienia przeciwko grypie (w sezonie 2020/2021, było to 5,2 proc. Polaków), przez co wirus co roku stanowi poważny problem. Może być niebezpieczny szczególnie dla starszych i osób z osłabioną odpornością.      

Czytaj także:

Te choroby do złudzenia przypominają grypę

Na tych przedmiotach bytuje wirus. Uważaj w sklepie i... kościele

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: grypa powikłania
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL