Małpia ospa nie odpuszcza. Ponad 100 przypadków w Polsce

Małpia ospa to choroba, której pierwszy przypadek w Europie wykryto 7 maja 2022 roku u osoby, która powróciła z Nigerii do Wielkiej Brytanii. Od tego czasu, zgodnie z raportem Europejskiego Centrum Raportu Chorób, odnotowano już prawie 19 tys. przypadków na terenie całej Europy. W Polsce do tej pory małpią ospę potwierdzono u ponad 100 osób. Co wiadomo o objawach i kiedy możemy spodziewać się wzrostu zachorowań?

Wzrośnie liczba zachorowań

Chociaż małpia ospa drastycznie zaczęła się rozprzestrzeniać już w maju, to lekarze alarmują, że to właśnie teraz zbliża się okres wzrostu zachorowań. Sezon urlopowy sprawia, że jesteśmy bardziej narażeni na zachorowanie ze względu na podróże, kontakt z większą liczbą ludzi, a także częstsze przebywanie w zatłoczonych miejscach. Okres inkubacji wirusa trwa około dwóch tygodni, zatem wzrost zachorowań może zostać odnotowany już na dniach, wraz z końcem wakacji.

Lekarze zwracają również uwagę, że wzrost liczby zachorowań spodziewany jest po rozpoczęciu roku akademickiego z uwagi na większe prawdopodobieństwo przygodnych kontaktów seksualnych, a także przebywanie w dużych skupiskach ludzi. Początkowo uważano bowiem, że małpią ospą zarazić się można przede wszystkim przez stosunek seksualny, jednak wraz z rozwojem choroby, mit ten został obalony.

Reklama

Gdzie jest największe ryzyko?

Lekarze oraz eksperci od chorób zakaźnych apelują, by wybierając się na urlop, unikać państw, w których liczba przypadków małpiej ospy jest największa. Przede wszystkim chodzi o Hiszpanię, gdzie liczba osób zakażonych wynosi prawie 6 tys., Niemcy, w których zarażonych jest ponad 3 tys. osób, a także Wielka Brytanię i Francję, gdzie wykryto około 3 tys. przypadków.

Małpia ospa w Polsce

Na ten moment liczba osób zakażonych w naszym kraju wynosi 104, jednak lekarze zgodnie przyznają, że przypadków może być więcej. Na terenie Polski funkcjonuje tylko jedno laboratorium, które wykonuje teksty na obecność wirusa małpiej ospy. Sprawia to, że zanim przetestuje się potencjalnych nosicieli i otrzyma wynik - mogą oni zarażać dalej, a liczba przypadków będzie wzrastać.

Małpia ospa - kto jest najbardziej narażony?

Do tej pory udało się zebrać obszerne informacje dotyczące objawów, ale także potencjalnych czynników ryzyka zachorowania. Na małpią osobę, jak wskazują statystyki, częściej zapadają mężczyźni niż kobiety (aż 98 proc. chorych stanowią mężczyźni) i są oni zazwyczaj w wieku 30-40 lat.

Choroba najczęściej rozpoczyna się od gorączki oraz powiększenia węzłów chłonnych. Następnie pojawia się wysypka, która najczęściej zlokalizowana jest w okolicach ust oraz wewnątrz jamy ustnej, ale także na rękach, plecach oraz brzuchu. Wysypka ma charakter grudek, a następnie pęcherzyków, które pękają.

Powikłania małpiej ospy

W przypadku zauważenia u siebie pierwszych objawów, konieczne jest zgłoszenie się do lekarza. Małpia ospa daje powikłania neurologiczne i może prowadzić do zapalenia mózgu. Inne powikłania to zapalenie rogówki, które może prowadzić do utraty wzroku, ale także bakteryjne zakażenie zmian w okolicy wysypki.  To właśnie z powodu powikłań do tej pory odnotowano zgon wśród 11 proc. wszystkich zakażonych pacjentów. 


CZYTAJ TAKŻE: 

Powikłania ospy. Lekarka pokazała zdjęcia

 Nowa choroba u dzieci. Tak objawia się pomidorowa gorączka

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: małpia ospa | małpia ospa w Polsce
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL