Nowy lek na ciężką postać COVID-19 z żywych komórek macierzystych

Od początku trwania pandemii Sars-CoV-2 poszukiwany jest skuteczny lek na ciężką postać zakażenia koronawirusem. Po drugiej fazie badań klinicznych obiecująca staje się terapia lekiem pozyskiwanym z żywych komórek macierzystych. Jeśli trzecia faza badań przyniesie skuteczność na poziomie poprzednich danych klinicznych, będziemy mówić o przełomowym odkryciu w leczeniu COVID-19.

Nowa terapia w leczeniu COVID-19

Nowy lek MesenCure firmy Bonus BioGroup to terapia polegająca na podaniu żywych komórek macierzystych, które są izolowane m.in z ludzkiego szpiku kostnego i tkanki tłuszczowej. Komórki te mają za zadanie dostać się do płuc poprzez krwioobieg, bowiem posiadają zdolność do wytwarzania czynników przeciwzapalnych i regenerujących, powstrzymując przy tym ciężkie zapalenie płuc. Zatrzymują również burzę cytokinową, co pozwala zatrzymać dalsze procesy zapalne, jakie toczą się w organizmie osoby zarażonej koronawirusem.

Leczenie COVID-19 - ciężkie powikłania a skuteczność leku

Badania drugiej fazy leku MesenCure pokazały, że wskaźnik przeżywalności pacjentów z ciężkim przebiegiem COVID-19 wyniósł aż 70 proc. Badania przeprowadzono na grupie 50 osób z saturacją poniżej 93 proc. i rozlanym zapaleniem płuc, którzy po podaniu trzech dawek leku, wykazały przeżywalność na poziomie 93 proc.

Reklama

Następnie porównano 50 pacjentów z 60 innymi pacjentami, należącymi do grupy kontrolnej, którzy nie otrzymali leczenia w postaci komórek macierzystych. U pacjentów leczonych preparatem odnotowano zgony na poziomie 6,7 proc., natomiast w grupie kontrolnej wskaźnik ten wyniósł aż 23,3 proc.

Terapia nowym lekiem skróciła również średni czas hospitalizacji z 17 dni do 9.

Lek na COVID-19 - choroby współistniejące

W trakcie badań w grupie pacjentów, którzy zostali poddani eksperymentalnemu leczeniu, znajdowały się w większości osoby chorujące na choroby współistniejące: cukrzycęotyłość lub nadciśnienie tętnicze. Pacjenci znajdowali się w przedziale wiekowym od 41 do 77 lat.  

Lek na COVID-19 - aktualne leczenie wirusa

Do tej pory w leczeniu COVID-19 zaproponowano wiele preparatów, które mogłyby zostać wprowadzone do standardowej procedury leczenia wirusa. Większość leków jednak ma jedynie działanie zatrzymujące wiremię, czyli zahamowanie namnażania się wirusa. Oznacza to, że ich skuteczność jest najwyższa tylko wtedy, kiedy zostaną podane w początkowej fazie choroby.

Lek MensenCure, który zawiera w sobie komórki mezenchymalne, jest pierwszą propozycją farmaceutyczną o tak wysokim wskaźniku skuteczności przy zaawansowaniu choroby COVID-19. Komórki mezenchymalne, o które oparty jest preparat, są wykorzystywane już w leczeniu np. chorób nowotworowych

CZYTAJ TAKŻE: 

Amantadyna nie jest skuteczna w leczeniu COVID-19

Wpływ niedoboru witaminy D na ciężki przebieg COVID-19

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: COVID-19
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL