Sotrovimab - nowy lek na COVID-19. Stan chorych poprawił się w ciągu kilku dni

Resort zdrowia Zjednoczonych Emiratów Arabskich (ZEA), po dwóch tygodniach stosowania leku Sotrovimab u ponad 600 pacjentów z COVID-19, podzielił się wynikami terapii. Według ekspertów stan zdrowia ponad 97 proc. chorych poprawił się w ciągu pięciu do siedmiu dni po zastosowaniu Sotrovimabu. Co więcej, wraz z ustąpieniem objawów pacjenci niemal całkowicie wyzdrowieli.

Sotrovimab dla osób z grup ryzyka

Sotrovimab to lek przeciwwirusowy oparty na przeciwciałach monoklonalnych, opracowany przez firmy GlaxoSmithKline i Vir Biotechnology.

Między 16 a 29 czerwca lek podano 658 pacjentom z COVID-19, z których około 59 proc. miało 50 lat lub więcej. Chorzy otrzymujący Sotrovimab w stolicy Zjednoczonych Emiratów Arabskich - Abu Zabi, należą do grup ryzyka z powodu chorób współistniejących, takich jak otyłość, rak, choroby nerek, choroby płuc, choroby układu krążenia, cukrzyca, nadciśnienie i alergie.

Kiedy używa się Sotrovimab?

Zgodnie z zaleceniami producentów Sotrovimab jest przeznaczony do leczenia łagodnego, a także umiarkowanego COVID-19 u osób w wieku od 12 lat. W Stanach Zjednoczonych nie jest dopuszczony do stosowania u pacjentów hospitalizowanych z powodu COVID-19 lub wymagających tlenoterapii.

Reklama

Emirackie ministerstwo zdrowia poinformowało tymczasem, że Sotrovimab stosowany jest w kraju w ciężkich przypadkach COVID-19 u dorosłych, kobiet w ciąży i dzieci w wieku powyżej 12 lat, u których występuje ryzyko pogorszenia objawów.

Abu Zabi było pierwszym miastem na świecie, które otrzymało dostawę Sotrovimabu w połowie czerwca - podała wówczas państwowa agencja prasowa WAM. Wcześniejsze badania laboratoryjne sugerowały, że środek działa przeciwko wszystkim groźnym wariantom koronawirusa. 

Specyfika leku Sotrovimab

Sotrovimab należy do klasy leków zwanych przeciwciałami monoklonalnymi, które naśladują naturalne przeciwciała wytwarzane przez organizm w celu zwalczania infekcji.

Jak precyzują producenci, "Sotrovimab jest rekombinowanym ludzkim przeciwciałem monoklonalnym, które wiąże się z epitopem (epitop to fragment antygenu łączący się bezpośrednio z wolnym przeciwciałem, receptorem limfocytu B lub receptorem limfocytu T - red.) w domenie SARS-CoV-2, wiążącej receptor białka wypustek". Sotrovimab podaje się we wlewie dożylnym (kroplówce). 

Europejska Agencja Leków (EMA) w maju br. stwierdziła, że Sotrovimab może być stosowany w leczeniu potwierdzonego COVID-19 u osób dorosłych i młodzieży (w wieku 12 lat i starszych, o masie ciała co najmniej 40 kg), którzy nie wymagają dodatkowej tlenoterapii i są zagrożeni rozwojem ciężkiego przebiegu COVID-19.

Także w maju Sotrovimab został zatwierdzony do użytku w sytuacjach awaryjnych przez amerykańską Agencję ds. Żywności i Leków (FDA).

Polecamy również: 

Antyszczepionkowcy w błędzie. Wariant Delta dużo groźniejszy dla niezaszczepionych

Psy i koty przenoszą koronawirusa. Najnowsze badania

PAP/INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: COVID-19
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL