Sotrovimab - nowy lek na COVID-19. Stan chorych poprawił się w ciągu kilku dni
Resort zdrowia Zjednoczonych Emiratów Arabskich (ZEA), po dwóch tygodniach stosowania leku Sotrovimab u ponad 600 pacjentów z COVID-19, podzielił się wynikami terapii. Według ekspertów stan zdrowia ponad 97 proc. chorych poprawił się w ciągu pięciu do siedmiu dni po zastosowaniu Sotrovimabu. Co więcej, wraz z ustąpieniem objawów pacjenci niemal całkowicie wyzdrowieli.
Sotrovimab to lek przeciwwirusowy oparty na przeciwciałach monoklonalnych, opracowany przez firmy GlaxoSmithKline i Vir Biotechnology.
Między 16 a 29 czerwca lek podano 658 pacjentom z COVID-19, z których około 59 proc. miało 50 lat lub więcej. Chorzy otrzymujący Sotrovimab w stolicy Zjednoczonych Emiratów Arabskich - Abu Zabi, należą do grup ryzyka z powodu chorób współistniejących, takich jak otyłość, rak, choroby nerek, choroby płuc, choroby układu krążenia, cukrzyca, nadciśnienie i alergie.
Zgodnie z zaleceniami producentów Sotrovimab jest przeznaczony do leczenia łagodnego, a także umiarkowanego COVID-19 u osób w wieku od 12 lat. W Stanach Zjednoczonych nie jest dopuszczony do stosowania u pacjentów hospitalizowanych z powodu COVID-19 lub wymagających tlenoterapii.
Emirackie ministerstwo zdrowia poinformowało tymczasem, że Sotrovimab stosowany jest w kraju w ciężkich przypadkach COVID-19 u dorosłych, kobiet w ciąży i dzieci w wieku powyżej 12 lat, u których występuje ryzyko pogorszenia objawów.
Abu Zabi było pierwszym miastem na świecie, które otrzymało dostawę Sotrovimabu w połowie czerwca - podała wówczas państwowa agencja prasowa WAM. Wcześniejsze badania laboratoryjne sugerowały, że środek działa przeciwko wszystkim groźnym wariantom koronawirusa.