Lalka, która przełamuje bariery i normalizuje chorobę. "Już nie muszą niczego ukrywać"

Po raz pierwszy na zabawkowy rynek dla dzieci zostanie wprowadzona "chora" lalka. Chora, bo lalka Barbie z nowej linii ma założoną pompę insulinową i czujnik CGM, który odpowiada za ciągłe monitorowanie poziomu glikemii we krwi. Polską ambasadorką kampanii firmy Mattel została Maja Makowska, znana jako "Sugar Woman". Jest edukatorka diabetologiczna i sportsmenką, która żyje z cukrzycą typu 1 od ósmego roku życia. Sam pomysł na nową lalkę jak i kampanię zrodził się z potrzeby uświadamiania, jak częsta jest ta choroba i że może ona dotknąć każdego. Nawet lalkę Barbie.

Lalka, która zachorowała na cukrzycę

Firma Mattel ogłosiła wprowadzenie pierwszej w historii marki lalki Barbie® z cukrzycą typu 1 (T1D). Nowa lalka powstała po to, by więcej dzieci mogło zobaczyć siebie w świecie Barbie. Ma też zachęcać do zabawy, która uczy empatii, akceptacji i otwartości - są to wartości, które od lat stanowią fundamenty misji marki.

"Wprowadzenie lalki Barbie z cukrzycą typu 1 to ważny krok w realizacji naszego zobowiązania do promowania inkluzywności i zwiększania reprezentacji w świecie zabawy" - powiedziała Krista Berger, Senior Vice President Barbie oraz Global Head of Dolls. "Barbie odgrywa istotną rolę w tym, jaki dzieci postrzegają świat. Pokazując również takie doświadczenia jak życie z cukrzycą typu 1, sprawiamy, że więcej dzieci może odnaleźć siebie w zabawie i lalce, którą kochają".

Reklama

Prawie 10 milionów chorych na świecie. Liczba będzie rosnąć

Cukrzyca typu 1 to przewlekłe schorzenie autoimmunologiczne, w przebiegu którego trzustka wytwarza bardzo niewiele insuliny lub nie produkuje jej wcale. Szacuje się, że na całym świecie na cukrzycę typu 1 choruje blisko 10 milionów osób, a tylko w Polsce chorych jest około 180 tys. 

Cukrzyca tego typu wymaga codziennej insulinoterapii i niesie ze sobą ryzyko zarówno krótkoterminowych, jak i długofalowych powikłań zdrowotnych. Aby nowa lalka wiernie oddawała codzienność osób żyjących z tą chorobą, Barbie nawiązała współpracę z organizacją Breakthrough T1D (wcześniej JDRF) - globalnym liderem w badaniach i działaniach rzeczniczych na rzecz społeczności dotkniętej cukrzycą typu 1.

Dzięki konsultacjom z ekspertami zadbano o każdy detal - od akcesoriów po elementy garderoby:

  • system ciągłego monitorowania glikemii (CGM): lalka nosi na ramieniu czujnik CGM, który pomaga kontrolować poziom cukru we krwi. Czujnik przymocowany jest za pomocą plastra medycznego w kształcie serca w charakterystycznym odcieniu różu. W zestawie znajduje się także telefon z aplikacją, która pomaga śledzić wyniki przez cały dzień.
  • pompa insulinowa: do pasa lalki przymocowana jest pompa insulinowa - niewielkie, noszone na co dzień urządzenie, które automatycznie podaje insulinę w odpowiednich dawkach.
  • strój w niebieskie grochy: lalka ma na sobie bluzkę i dopasowaną spódnicę z falbanką. Zarówno kolor niebieski, jak i motyw grochów nawiązują do międzynarodowych symboli świadomości cukrzycy.
  • torebka: uzupełnieniem zestawu jest pastelowoniebieska torebka - idealna, by Barbie mogła mieć przy sobie wszystko, czego może potrzebować w ciągu dnia.

"Byliśmy ogromnie podekscytowani, gdy Barbie zaprosiła nas do współpracy przy tworzeniu lalki z cukrzycą typu 1" - powiedział dr Aaron J. Kowalski, CEO Breakthrough T1D. 

"Sam choruję na cukrzycę typu 1 od 13. roku życia, a mój brat od trzeciego, dlatego ten projekt ma dla mnie szczególne, osobiste znaczenie. To niezwykle ważne, że możemy wspólnie zwiększać świadomość choroby, która dotyka tak wiele rodzin. To zaszczyt współpracować z marką, która - podobnie jak my - wierzy, że życie z cukrzycą typu 1 może być pełne, aktywne i szczęśliwe".

Sportsmenka ambasadorką w Polsce - Maja Makowska

Ambasadorką projektu w Polsce została Maja Makowska - znana jako "Sugar Woman". Jest edukatorką diabetologiczną i sportsmenką, która żyje z cukrzycą typu 1 od ósmego roku życia. Na swoim koncie ma m.in. ukończenie podwójnego Ironmana, a poprzez swoją działalność w mediach społecznościowych i udział w kampaniach społecznych, inspiruje innych do życia bez ograniczeń mimo diagnozy.

- Kiedy zachorowałam na cukrzycę typu 1, miałam osiem lat. Nie było wtedy bajek, lalek ani książek, w których mogłabym zobaczyć kogoś takiego jak ja - wspomina Maja. - Teraz każde dziecko z cukrzycą może zobaczyć w lalce swoją historię. Może poczuć, że nie musi niczego ukrywać. Że jego codzienność jest widziana, zrozumiana i - po prostu - normalna. To bardzo ważny moment dla całej społeczności osób żyjących z cukrzycą. Wierzę, że wiele z nich poczuje, że nie są w tym same - bo nawet tak idealna postać jak Barbie może mieć cukrzycę. Jestem wzruszona, dumna i bardzo wdzięczna, że to właśnie ja mogę być częścią tego momentu.

Inicjatywę wspiera również Fundacja Dla Dzieci i Dorosłych z Cukrzycą - organizacja, która od lat zapewnia edukację, opiekę i realną pomoc osobom z cukrzycą oraz ich rodzinom oraz działa na rzecz zwiększania społecznej świadomości na temat tej choroby oraz potrzeb osób nią dotkniętych. Dzięki jej zaangażowaniu 150 lalek z cukrzycą typu 1 przekazanych przez firmę Mattel trafi do dzieci w całym kraju dotkniętych tą chorobą.

Poza działaniami lokalnymi Barbie doceniła również dwie globalne ambasadorki - instruktorkę fitness i autorkę Robin Arzón (USA) oraz modelkę Lilę Moss (Wielka Brytania), tworząc unikalne, jedyne w swoim rodzaje lalki wzorowane na ich wyglądzie I inspirowane historią życia z cukrzycą typu 1.

Lalka Barbie z cukrzycą typu 1, będąca częścią kolekcji Barbie Fashionistas 2025, będzie dostępna do zakupu w Polsce od 9 lipca.

CZYTAJ TAKŻE:

Tak rozpoznasz początek cukrzycy. Niepokojące objawy pojawiają się w nocy

Cukrzycę widać na skórze. Zmiany w tych miejscach powinny zwrócić twoją uwagę

Wczesne i mało znane objawy cukrzycy. Dokuczają na długo przed diagnozą

materiały prasowe

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: cukrzyca typu 1 | objawy cukrzycy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL