Najważniejsze funkcje hormonów

Hormony to naturalne substancje chemiczne wytwarzane przez różne narządy. Hormony wpływają na skórę, głos, wzrost, nawet na sposób myślenia. Testosteron, estrogeny, insulina, serotonina - to jedne z lepiej znanych.

Hormony to naturalne substancje chemiczne wytwarzane przez różne narządy. Hormony wpływają na skórę, głos, wzrost, nawet na sposób myślenia. Testosteron, estrogeny, insulina, serotonina - to jedne z lepiej znanych.

Hormony - czym są?

Układ hormonalny (dokrewny, endokrylny, wewnątrzwydzielniczy) uważany za najważniejszy po układzie nerwowym tworzy wiele narządów:

- podwzgórze

- przysadka mózgowa

- szyszynka

- tarczyca

- gruczoły przytarczyczne

- grasica

- trzustka

- nadnercza

- jądra

- jajniki.

Hormony wydzielane przez gruczoły lub tkanki układu hormonalnego są niezbędne do prawidłowego przebiegu procesów życiowych w organizmie. Są związkami koordynującymi procesy chemiczne w komórkach. Mogą być wydzielane bezpośrednio do krwi, stąd też nazwa układu dokrewnego i hormonów endokrynnych, lub pośrednio do krwi a bezpośrednio do tkanek (hormony parakrynne). 

Reklama

Hormony nie są ani budulcem tkanek, ani nie dostarczają energii. Wytwarzane są przez organizm w niewielkich ilościach, jednak najmniejsze zaburzenia ich poziomu mogą powodować różne dolegliwości - niedobór lub nadmiar hormonów może być przyczyną poważnych chorób (niedoczynność lub nadczynność różnych gruczołów).

Najbardziej znane to hormony płciowe żeńskie (np. estrogeny) i męskie (testosteron), hormony wzrostu, hormony regulujące poziom cukru we krwi czy też tzw. hormony szczęścia (endorfiny, serotonina).

Leczenie hormonami

Najczęstszą przyczyną zaburzeń hormonalnych są nieprawidłowości w pracy układu odpornościowego - organizm produkuje przeciwciała skierowane przeciwko komórkom własnych narządów lub gruczołów. Innymi przyczynami zaburzeń mogą być urazy lub nowotwory.

Każda ingerencja w naturalne funkcjonowanie niezwykle skomplikowanego układu hormonalnego wymaga kontroli lekarza. Leczenie hormonalne polega na uzupełnianiu stężenia hormonu, którego organizm wytwarza za mało lub na zahamowaniu wydzielania takiego, którego wytwarza za dużo. 

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: hormony
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL