Nie tylko PCOS wpływa na ich wzrost. Jakie są przyczyny wzrastania włosków na rękach?

Problem nadmiernego owłosienia na ciele, zwany także hirsutyzmem, dotyczy od 5 do nawet 10 proc. dorosłych kobiet. Jego przyczyn może być wiele - czasami winna jest genetyka, natomiast niekiedy jest to sygnał poważniejszych problemów ze zdrowiem. Co może być przyczyną nadmiernego owłosienia na rękach? Czym najlepiej usuwać niechciane włoski? Wyjaśniamy.

Nadmierne owłosienie - skłonności genetyczne

Owłosienie na rękach u kobiet wcale nie musi oznaczać choroby. Właściwie każda kobieta posiada na ciele tzw. włosy meszkowe, czyli zazwyczaj bardzo cienkie i delikatne włoski, które są zupełnie normalnym zjawiskiem i nie wymagają diagnostyki. U osób o ciemniejszej karnacji mogą być one bardziej widoczne, jednak wciąż pod kątem zdrowotnym nie stanowią zazwyczaj żadnego problemu. Niepokój może budzić pojawienie się wielu nowych, grubszych i ciemniejszych włosków na rękach, których wcześniej nie było. Może to świadczyć o początkach np. zaburzeń hormonalnych lub innych chorób. 

Reklama

Nadmierne owłosienie a ciąża i menopauza

Czasem nadmierne owłosienie może pojawić się u kobiet w ciąży i w okresie pomenopauzalnym. Za nadmiar włosków na rękach w czasie ciąży odpowiedzialna jest przede wszystkim naturalna, fizjologiczna zwiększona produkcja prolaktyny - hormonu odpowiadającego za przygotowanie do laktacji. Z kolei u kobiet po menopauzie wynika to z nadmiaru androgenów w organizmie. O ile jajniki w tym okresie przestają produkować estrogeny, to nadal zachodzi wytwarzanie androgenów. Synteza tych hormonów wraz z wiekiem kobiety spada stopniowo, jednak może się utrzymywać nawet do 10 lat po menopauzie. 

Zespół policystycznych jajników (PCOS) a nadmierne owłosienie

Zespół policystycznych jajników (PCOS) jest zespołem zaburzeń endokrynologicznych o złożonej przyczynie. Podejrzewa się, że duży wpływ na jego rozwój mają nie tylko czynniki genetyczne, ale także środowiskowe, jak otyłość czy narażenie na substancje zbliżone do estrogenów (np. dioksyny, triklosan), które zaburzają funkcjonowanie układu hormonalnego.

W przebiegu PCOS dochodzi do zaburzeń miesiączkowania, insulinooporności a także obecności nadmiaru androgenów w organizmie. Ten ostatni czynnik jest przyczyną m.in. hirsutyzmu, czyli pojawienia się owłosienia typu męskiego u kobiet. Szacuje się, że występuje on u nawet 80 proc. kobiet z PCOS. Nadmierne owłosienie najczęściej pojawia się w okolicy twarzy, jednak może być widoczny również w obrębie brzucha czy przedramion.

Zespół Cushinga a hirsutyzm

Zespół Cushinga jest spowodowany przez gruczolaka przysadki, który wydziela w nadmiernych ilościach adrenokortykotropinę - ACTH. Jest to hormon, który pobudza syntezę hormonów steroidowych w obrębie kory nadnerczy. Objawy w zespole Cushinga wynikają najczęściej z nadmiaru kortyzolu w organizmie. Jest on przyczyną m.in. przybierania na wadze, rozstępów, osłabienia mięśni czy utrudnionego gojenia się ran. ACTH pobudza jednak również nadnercza do wydzielania androgenów, co może być przyczyną nadmiernego owłosienia na ciele, w tym na przedramionach i ramionach. Zazwyczaj jednak hirsutyzm nigdy nie jest podstawowym objawem, a towarzyszącym innym dolegliwościom. 

Leki wpływające na nadmierne owłosienie

Hirsutyzm może być skutkiem ubocznym wielu leków. Zalicza się do nich m.in.:

  • glikokortykosteroidy;
  • tamoksyfen;
  • minoksydyl;
  • cyklosporynę;
  • danazol;
  • fenytoinę;
  • interferony;
  • acetazolamid;
  • latanoprost;
  • streptomycynę;
  • psoralen;
  • diazoksyd.

Inne przyczyny nadmiernego owłosienia na rękach

Nadmierne wzrastanie włosków na rękach może być także wynikiem innych, rzadszych chorób. Zalicza się do nich:

  • akromegalię, której przyczyną jest guz przysadki wydzielający hormon wzrostu;
  • hiperprolaktynemię, czyli stan zwiększonego poziomu prolaktyny we krwi;
  • hormonalnie czynne guzy jajników wydzielające androgeny;
  • choroby tarczycy, zarówno jej niedoczynność, jak i nadczynność;
  • nieklasyczny wrodzony przerost nadnerczy.

Jak radzić sobie z nadmiernym owłosieniem na rękach?

Istnieje wiele sposobów na to, aby skutecznie i bezpiecznie pozbyć się nadmiaru włosków na rękach. Pewnie wiele kobiet boi się ich usuwania ze względu na liczne mity, które na przestrzeni ostatnich lat stały się bardzo popularne w internecie. Jednym z najpowszechniejszych jest przeświadczenie, że po depilacji włoski odrastają grubsze, ciemniejsze i dłuższe. Specjaliści uspokajają, że nie jest to prawda - owłosienie na rękach można skutecznie usuwać bez obaw o ich nadmierne odrastanie.

Jaką metodę usuwania włosków wybrać? Zależy to od tego, jaki efekt chcesz osiągnąć. Wśród najpopularniejszych wymienia się:

  • golenie maszynką do golenia - jest to sposób na szybkie pozbycie się włosków, które jednak równie szybko zaczną odrastać;
  • depilacja woskiem - usuwa włoski wraz z cebulkami, dzięki czemu efekt utrzymuje się dłużej, jednak jest dość bolesna;
  • depilacja depilatorem elektrycznym - podobnie jak w przypadku depilacji woskiem;
  • depilacja laserowa - jedna z najskuteczniejszych metod, efekty utrzymują się nawet kilka lat, jednak dość kosztowna - aby osiągnąć właściwy rezultat wymagane jest wykonanie ok. 4-5 zabiegów w odstępach 4-6 tygodni.


CZYTAJ TAKŻE: 

Tarczyca może działać toksycznie na organizm. Objawy są nietypowe

PMS daje aż 300 objawów! Zespół napięcia przedmiesiączkowego może nawet popchnąć do zbrodni

Chora tkanka tłuszczowa zaburza pracę organizmu. Powoduje miażdżycę, cukrzycę, a nawet udar

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: nadmierne owłosienie u kobiet
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL