Impotencję należy leczyć. W przeciwnym razie - problem się utrwala
Problemy zdrowotne związane ze sferą seksualną wciąż pozostają tematem, którego się wielu mężczyzn unika. Mężczyźni z zaburzeniami erekcji, w poczuciu wstydu i obawie przed tym, że ujmie to ich męskości, nie decydują się szukać pomocy lekarza. Nie wiedzą przy tym, jak powszechnym problemem jest impotencja, i że można z ją skutecznie wyleczyć. Co więcej, nieleczone problemy z erekcją, mogą pogarszać jakość życia i prowadzić do wielu poważnych następstw.
Definicja impotencji, podaje, że jest to dysfunkcja seksualna, która uniemożliwia mężczyźnie odbycie satysfakcjonującego stosunku płciowego ze względu na brak erekcji lub ejakulacji mimo odczuwania podniecenia.
Do niedawna impotencja była problemem dotykającym głównie mężczyzn po 50 roku życia, jednak ostatnio problemy ze wzwodem mają również młodsi panowie.
Szacuje się, że około 1 na 10 mężczyzn w wieku między 21 a 75 rokiem życia ma problemy związane z zaburzeniami erekcji. To bardzo powszechny problem, z którego nie należy robić tematu tabu.
Problemy ze wzwodem mogą być spowodowane czynnikami o różnym podłożu: organicznym, sytuacyjnym czy psychologicznym. Te ostatnie są niezwykle złożone i często bywają nieuświadomione.
Impotencja na tle psychologicznym, może być spowodowana: problemami w związku, lękiem przed zapłodnieniem, kompleksem małego penisa, religią, niską samooceną i przedłużającym się stresem.
Do czynników organicznych, czyli zdrowotnych, zalicza się:
- nadciśnienie i choroby serca;
- depresję;
- cukrzycę;
- przyjmowanie niektórych leków, np. neuroleptyki, leki diuretyczne czy obniżające ciśnienie krwi;
- przebyte operacje;
- polineuropatie.
Bardzo często wymienione czynniki współwystępują ze sobą, dlatego w leczeniu łączy się terapię farmakologiczną z pomocą psychologiczną.
Duży wpływ na rozwój impotencji ma niewłaściwa dieta, niewielka aktywność fizyczna, siedzący tryb życia i stosowanie używek.
Dobór sposobu leczenia impotencji, zależy od jej podłoża. Specjalistą, który zajmuje się zaburzeniami erekcji, jest seksuolog, to on po zebraniu dokładnego wywiadu zdecyduje, jaki rodzaj terapii będzie dla pacjenta najskuteczniejszy. U osób, u których stwierdza się impotencję na tle zaburzeń psychologicznych, stosuje się psychoterapię i poradnictwo seksualne. Ta forma leczenia jest bezpieczna i w wielu przypadkach wystarczająca do pozbycia się problemu.
Problemy natury organicznej lub hormonalnej wymagają wdrożenia leków, które mają na celu zwalczyć chorobę podstawową lub zwiększyć poziom testosteronu w organizmie.
Do nieco bardziej inwazyjnych metod stosowanych w leczeniu niemocy seksualnej zaliczają się zastrzyki w ciała jamiste penisa, które mają usprawnić przepływ krwi w członku i umożliwić odbycie stosunku. Niektórzy mężczyźni korzystają również z pompek próżniowych, lub decydują się na wszczepienie protezy.
Warto mieć na uwadze, że pomimo tego, że w internecie znajduje się wiele reklam środków wspomagających erekcję, nie wszystkie z nich są bezpieczne, dlatego tak ważna jest konsultacja lekarska.
Uniknięcie zaburzeń erekcji nie zawsze jest możliwe, jednak istnieją pewne zachowania, które zmniejszają ryzyko dysfunkcji seksualnych, należą do nich:
- utrzymywanie prawidłowej diety;
- ograniczenie używek:
- regularna aktywność fizyczna;
- wykonywanie badań profilaktycznych: mierzenie poziomu glukozy, przeprowadzenie pomiarów ciśnienia, wykonywanie badań krwi i sprawdzanie stężenia cholesterolu;
- częste uprawianie seksu.
Należy pamiętać, że niemoc seksualna nie jest wyrokiem. Współczesne metody pozwalają skutecznie radzić sobie z zaburzeniami erekcji. Najważniejsze, by umieć rozmawiać o swoim problemie, ponieważ odrzucanie pomocy i unikanie tematu, może prowadzić do pogorszenia jakości życia i unieszczęśliwienia partnera. Impotencji, którzy nie próbują leczyć swojego problemu, stronią od bliskości, doprowadzają do rozpadu związków i rodzin, mają często problemy w pracy oraz większy poziom agresji.
CZYTAJ TAKŻE:
Seks po pięćdziesiątce ma same zalety. Na uwagę zasługuje zwłaszcza jedna
Przedwczesny wytrysk. Jak sobie z tym poradzić?