Infekcje intymne u małych dziewczynek. Skąd się biorą?

Myślisz, że infekcje intymne to problem dorosłych kobiet i nastolatek, które rozpoczęły już życie seksualne? Nic podobnego. Te dolegliwości nie omijają nawet najmłodszych pacjentek. Jaka jest ich przyczyna?

Tak naprawdę pierwsze infekcje i problemy natury intymnej mogą przydarzyć się dziewczynkom już w niemowlęctwie. Wtedy powodem najczęściej bywają błędy popełniane przez opiekunów przy okazji czynności higienicznych oraz zbyt rzadka zmiana pieluszek. Aby było czysto i zdrowo, trzeba je zmieniać co trzy-cztery godziny lub od razu po tym jak dziecko zrobiło kupkę. Przy okazji zmiany pieluszki dziewczynkę zawsze myj w stronę pupy, nie na odwrót. 

Objawy, które najpewniej świadczą o infekcji to m.in. zaczerwienie okolic krocza lub/i upławy na bieliźnie. Starsze dziecko może się z kolei skarżyć na ból bądź swędzenie. Przyczyną takiego stanu, obok podrażnień, często bywają również pasożyty. Niezależnie od powodu, trzeba działać szybko, nie uciekać się do domowych sposobów, a udać się po poradę lekarską. 

Reklama

Niekiedy do postawienia prawidłowej diagnozy potrzebne będą dodatkowe badania m.in. kału, badanie ogólne moczu bądź posiew z wydzieliny intymnej. Lekarz może zalecić stosowanie maści z antybiotykiem albo antybiotyku do stosowania doustnego.

Jeśli jednak problemem są wyłącznie podrażnienia wywołane otarciami, powinno wystarczyć wietrzenie okolic intymnych, zmiana modelu pieluszki na mniej drażniący, a także przemywanie okolic intymnych naparem z rumianku badź roztworem Tantum rosa.

Aby uniknąć nawrotów w przyszłości od początku należ uczyć starsze dziewczynki prawidłowego dbania o higienę intymną, czyli codziennego mycia okolic krocza podczas prysznica lub kąpieli w wannie (cały czas z zachowanie zasady mycia w kierunku od cewki moczowej do odbytu) oraz pilnowanie codziennej zmiany bielizny. Ta powinna być wykonana z przewiewnych, naturalnych tkanin.

Płyny do higieny intymnej, nawet te reklamowane jako przeznaczone dla nastolatek, nie służą małym dziewczynkom - naruszają fizjologiczne pH delikatnych okolic. Bardziej odpowiednie będą mydełka dla niemowląt, a w podróży nasączane chusteczki dla niemowląt.

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: infekcje intymne
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL