Mężczyźni też przechodzą menopauzę. Zdradzają ją te objawy

Wahania nastroju, obniżone libido oraz zmiany w wyglądzie fizycznym u mężczyzn po 50. roku życia to efekt andropauzy, czyli zjawiska, jakie u kobiet nazywane jest menopauzą. Uwarunkowania klimakterium u kobiet jak i mężczyzn mają inne podłoże, jednak u obu płci są tak samo dotkliwe. Jak objawia się andropauza? Jakie są pierwsze objawy przekwitania u mężczyzn i jak można sobie z nimi poradzić?


Andropauza - dlaczego mężczyźni przekwitają?

U mężczyzn przekwitanie związane jest bezpośrednio ze zmianami hormonalnymi w organizmie. Spowodowane jest spadkiem poziomu hormonów: testosteronu, hormonu wzrostu, DHEA, melatoniny, estradiolu.

To, w jakim wieku rozpocznie się andropauza u mężczyzny, uzależnione jest od jego aktywności fizycznej, diety, predyspozycji genetycznych oraz warunków środowiskowych, w jakich żyje. Średnia wieku mężczyzny, który wchodzi w stan andropauzy, to 50. rok życia i dotyczy ponad połowy mężczyzn w tym wieku.

Różnica między menopauzą u kobiet, a andropauzą u mężczyzn polega na tym, że u kobiet przekwitanie jest ściśle związane z wygasaniem czynności jajników i utratą płodności, natomiast u mężczyzn zmienia się funkcjonowanie układu endokrynologicznego, jednak nie jest równoznaczne z utratą zdolności do reprodukcji.

Reklama

Andropauza u mężczyzn - objawy

Zmiany związane z przekwitaniem u mężczyzn pojawiają się początkowo w wyglądzie zewnętrznym. Zmniejsza się masa mięśniowa, jednak wzrasta masa ciała poprzez zwiększone odkładanie tkanki tłuszczowej, zwłaszcza w okolicy brzucha.

Mężczyzna może zauważać u siebie zmniejszenie owłosienia, skóra staje się cieńsza i bardziej wiotka. Kiedy dochodzi do spadku hormonów, pojawia się zmęczenie i ogólne osłabienie, spadek apetytu, uderzenia gorąca oraz nadmierna potliwość.

Wraz z rozpoczynającą się andropauzą pojawia się wzrost ciśnienia tętniczego we krwi oraz epizodyczne kołatanie serca. To właśnie w tym okresie dochodzi do przerostu gruczołu prostaty i mogą występować problemy z oddawaniem moczu.

Andropauza u mężczyzn a seks

Ze względu na zmniejszenie poziomu testosteronu, w okresie przekwitania mężczyzna może odczuwać znaczny spadek libido. Zmniejsza się zainteresowanie seksem, a w łóżku mogą pojawiać się problemy z erekcją. Życiu seksualnemu nie sprzyja również przerost prostaty, który utrudnia stosunki seksualne.  Zmiany, jakie zachodzą w organizmie sprawiają, że u mężczyzny pojawia się problem z akceptacją zmian w swoim ciele, wstyd a nawet lęk przed kontaktami seksualnymi.

Andropauza a łysienie

W związku z nadprodukcją dihydrotestosteronu u mężczyzn w okresie przekwitania pojawia się problem nadmiernego wypadania włosów. Cebulki włosów są niezwykle wrażliwe na tę formę testosteronu, co powoduje ich znaczne osłabienie. Zjawisko to nazywane jest łysieniem androgenowym, a ubytki w owłosieniu pojawiają się głównie na szczycie głowy oraz kątach czołowych (tzw. zakola).

Andropauza u mężczyzn a huśtawka nastrojów

Nie tylko kobiety w okresie menopauzy odczuwają obniżenie nastroju. Mężczyźni, u których dochodzi do zmian hormonalnych, stają się rozdrażnieni i nerwowi. Mogą występować zachowania typowe dla nerwicy, odczuwalny jest nieuzasadniony lęk i uczucie niepokoju.

Mężczyźni w trakcie przekwitania skarżą się na pogłębiające się problemy z koncentracją, a także pamięcią krótkotrwałą.

Leczenie andropauzy - terapia hormonalna

Mężczyźni, którzy spełniają odpowiednie kryteria, mogą zostać zakwalifikowani do leczenia terapią hormonalną przy użyciu testosteronu podawanego drogą domięśniową, podskórną lub doustną. Aby rozpocząć terapię, u mężczyzny muszą występować objawy hipogonadyzmu, wskazujące na andropauzę:

  • zaburzenia wzwodu,
  • zespół metaboliczny,
  • osteoporoza,
  • przewlekłe zmęczenie,
  • cukrzyca typu 2,
  • zaburzenia koncentracji,
  • depresja.

Należy wiedzieć, że nie wszystkie te objawy muszą występować u mężczyzny, by został zakwalifikowany do leczenia hormonalnego. Jeśli wyżej wymienione najpewniej wynikają z zaburzeń hormonalnych związanych z przekwitaniem, wówczas po dodatkowej diagnostyce, mężczyzna może rozpocząć terapię testosteronem. Wdrożenie leczenia jest konieczne, kiedy stężenie testosteronu u mężczyzny wynosi < 8nmol/l (2,3 ng/ml).

Z leczenia andropauzy mężczyznę dyskwalifikuje zespół bezdechu sennego, POChP, rak gruczołu krokowego, także rak stercza.


Leczenie andropauzy - leki bez recepty

Jeśli mężczyzna nie kwalifikuje się do terapii testosteronem, objawy przekwitania można łagodzić za pomocą preparatów dostępnych w aptekach bez recepty. Przede wszystkim należy postawić na środki zawierające w sobie olej z siemienia lnianego, ashwagandę oraz kurkumę - wpływają one korzystnie na układ rozrodczy u mężczyzn, zwłaszcza ich płodność i zdrowie prostaty. Mangan oraz selen to pierwiastki, które powinny być uzupełniane przez mężczyzn, którzy weszli w stan przekwitania, jednak wciąż chcą zachować płodność. Ten pierwszy pozwala pozostać w dobrej kondycji seksualnej, natomiast drugi wpływa na żywotność i ruchliwość plemników. 

CZYTAJ TAKŻE: 

Ten nowotwór u mężczyzn może mieć związek z ilością orgazmów

Samobadanie pozwala wykryć raka jądra i reagować

Rak prostaty - objawy i leczenie nowotworu

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: andropauza | łysienie androgenowe
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL