Oto dlaczego ZUM najczęściej "łapią" kobiety. Pomogą napary ziołowe i żurawina

Szacuje się, że w ciągu życia dotyczy aż jednej na pięć kobiet, powodując częstomocz, uczucie parcia i ból w podbrzuszu. Jeśli choroba nie będzie odpowiednio leczona, może prowadzić do zapalenia nerek, a u ciężarnych być przyczyną przedwczesnego porodu lub niskiej masy urodzeniowej dziecka. Mowa oczywiście o zapaleniu pęcherza. Nierzadko zaczyna się niepozornie, po czym przeradza się w bardzo uciążliwą dolegliwość, która wiąże się z występowaniem objawów ogólnych i ciągłymi wizytami w toalecie. Co warto wiedzieć o zapaleniu pęcherza?

Przyczyny zapalenia pęcherza. Jakie bakterie wywołują ZUM?

Zapalenia układu moczowego (ZUM) zwykle wywołane są obecnością bakterii w drogach moczowych. Niepożądane drobnoustroje wstępują drogą cewki moczowej, sprzyjając rozwojowi stanu zapalnego. U większości pacjentów (bo aż w 90 proc. przypadków) za chorobę odpowiada Escherichia coli (E. coli) nazywana także pałeczką kałową. Mimo że fizjologicznie zarazek znajduje się w organizmie, kiedy przedostanie się do jałowego pęcherza moczowego, może stać się przyczyną nieprzyjemnych dolegliwości. 

Zdarza się, że bakteria E.coli "wspina się" po kolejnych piętrach dróg moczowych - bywa to sprowokowane: aktywnością seksualną bez użycia prezerwatywy, wykorzystaniem do zabiegów higienicznych przedmiotów należących do zakażonej osoby, przegrzaniem okolic intymnych, a nawet stosowaniem niektórych środków antykoncepcyjnych. Czasem za ZUM stoją blokady w odpływie moczu z nerek, spowodowane np. chorobami prostaty lub narządów rodnych, obecnością cewnika lub schorzeniami przewlekłymi takimi jak: cukrzyca. 

Reklama

Kto jest najbardziej narażony na zakażenie? Anatomia ma znaczenie

Zakażenia układu moczowego są częste u kobiet - w ciągu życia u jednej na pięć pań wystąpią chociaż raz w życiu (czyli 50 razy mniej niż u mężczyzn). Jest to spowodowane odmiennościami w budowie anatomicznej. Żeńska cewka moczowa jest zdecydowanie krótsza, zmniejszona jest także odległość pomiędzy jej ujściem a odbytem, co sprawia, że bakteriom o wiele łatwiej przeniknąć do wyższych partii układu moczowego. Kobiety stosują także formy antykoncepcji predysponujące do zakażenia np.: krążki dopochwowe, kapturki naszyjkowe czy środki plemnikobójcze.

Jeszcze krótsza droga z pęcherza moczowego do ujścia cewki jest u małych dziewczynek  - dlatego właśnie higiena okołopieluszkowa, a potem nauka prawidłowego korzystania z toalety jest u nich bardzo ważnym elementem profilaktyki ZUM. 

Objawy zapalenia pęcherza

Najważniejsze objawy infekcji to: częste oddawanie moczu w niewielkich ilościach, uczucie parcia na mocz oraz ból w trakcie mikcji. U większości chorych na ostre zapalenie pęcherza moczowego i cewki moczowej występuje ropomocz. Poza tym mocz może mieć specyficzny zapach i kolor. Ciemna barwa wynika z obecności krwi, będącej następstwem zapalenia błony śluzowej pęcherza.

Jeśli terapia zapalenia pęcherza nie zostanie podjęta odpowiednio wcześniej, może to prowadzić nawet do zajęcia nerek. Wskazują na to: wysoka gorączka (powyżej 38 ℃), ból w dole pleców (czyli tam, gdzie są położone nerki), a także: wymioty i ogólne osłabienie. Szczególną ostrożność powinny zachować także kobiety w ciąży. Mimo że występujące u nich objawy nie różnią się od tych typowych dla reszty pacjentów, konsekwencje braku odpowiedniego leczenia mogą być bardzo groźne. Do najpoważniejszych z nich zalicza się: małą masę urodzeniową dziecka i przedwczesny poród.

Jak najszybciej wyleczyć zapalenie pęcherza?

Jeżeli u pacjenta nie występuje gorączka, ani wymioty, lekarz zwykle przepisuje antybiotyk (najczęściej po przeanalizowaniu wyników posiewu moczu). Preparat najczęściej przyjmuje się przez 3 do 7 dni. Leki typowo stosowane to: nitrofurantoina albo cyprofloksacyna oraz trimetoprim, często w połączeniu z sulfametoksazolem.

Jednym z najbardziej skutecznych i szeroko dostępnych leków mających zastosowanie w walce z tą przypadłością jest furagina, dostępna bez recepty. Działa poprzez uszkodzenie DNA bakterii, co powoduje zahamowanie ich rozwoju. Mimo tego, że można ją kupić w niemal każdej aptece, nie powinna być zażywana nieodpowiedzialnie. To silny lek, który należy przyjmować wyłącznie ze wskazań i w dawkach określonych w ulotce. 

Wśród ziół, którym można wspomóc kurację mającą na celu zwalczyć zapalenie pęcherza, są: mniszek lekarski, nawłoć, skrzyp polny, nawłoć oraz pokrzywa. Dużą ulgę przynosi także picie wyciągów z żurawiny, ogrzewanie podbrzusza termoforem i staranne dbanie o higienę miejsc intymnych.

Ile trwa zapalenie pęcherza?

Jak już zostało wspomniane, chorzy przyjmują leki zwykle przez tydzień, jednak poprawa może następować dużo szybciej. Jeśli zapalenie pęcherza przydarza ci się często, porozmawiaj o tym z lekarzem. Zadbaj także o to, by stosować kosmetyki przeznaczone do miejsc intymnych. 

Warto wykluczyć z diety pikantne przyprawy, a także zrezygnować z kawy i alkoholu. Rzecz jasna niezbędne jest dbanie o przestrzeganie podstawowych zasad higieny tj.: mycie rąk po korzystaniu z toalety, niesiadanie na publicznej desce klozetowej i niedzielenie z kimś: ręczników, strojów kąpielowych, oraz gąbek i mydeł.

Źródła:

A. Szczeklik, P. Gajewski. Interna Szczeklika 2023
Kolman KB. Cystitis and Pyelonephritis: Diagnosis, Treatment, and Prevention. Prim Care. 2019 Jun;46(2):191-202
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31030820/

CZYTAJ TAKŻE:

Dobre nawodnienie, a może cukrzyca? O tym świadczy częste oddawanie moczu

Ratunek dla nerek i pęcherza. Wymiata bakterie i piasek z przewodów moczowych

Pięć częstych błędów popełnianych podczas korzystania z toalety

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: zapalenie pęcherza
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL