Afty u małego dziecka
Jeżeli dziecko uskarża się na dolegliwości w jamie ustnej, jest drażliwe przy myciu zębów, być może dolegają mu afty.
Afty zwykle dopadają malucha na etapie, w którym otrzymuje on już nie mleko, a inne pożywienie, które zmienia ph w jego jamie ustnej. Gdy możemy dostrzec niewielkie, bardzo bolesne pęcherzyki, otoczone czerwoną obwódką lub zaczerwienione niewielkie ubytki śluzówki, możemy uznać, że mamy do czynienia z aftami.
Po paru dniach te w postaci pęcherzyków pękają pozostawiając bolesne nadżerki. Afty mogą występować pojedynczo lub w grupach. Dostrzec je można na podniebieniu miękkim, na języku, wewnętrznej stronie warg i policzków oraz na dziąsłach, tylnej ścianie gardła. Może im towarzyszyć powiększenie węzłów chłonnych.
Afty to bolesne owrzodzenie jamy ustnej o podłożu bakteryjnym lub wirusowym. Te stany zapalne wewnątrz jamy ustnej pojawiają się szczególnie w okresie, kiedy dziecko choruje lub ma osłabioną odporność po infekcji.
Czynnikami sprzyjającymi są też stres i zmęczenie, np. związane z powrotem po wakacjach do szkoły. Ząbkowanie, niedobór witamin i minerałów, nieodpowiednia dieta oraz przyjmowanie niektórych leków, np. sterydów, też wzmagają prawdopodobieństwo pojawienia się aft.
Afty rozprzestrzeniają się głównie przez zanieczyszczenia przedostające się do jamy ustnej dziecka, dlatego trzeba dbać o odpowiednią higienę. Jeżeli szybko nie odzwyczaimy malucha od smoczka, istnieje niebezpieczeństwo, że towarzyszący mu przez cały dzień smoczek, będzie źródłem pojawiania się aft.