Reklama

Afty u małego dziecka

​Jeżeli dziecko uskarża się na dolegliwości w jamie ustnej, jest drażliwe przy myciu zębów, być może dolegają mu afty.

Jak rozpoznać afty?

Afty zwykle dopadają malucha na etapie, w którym otrzymuje on już nie mleko, a inne pożywienie, które zmienia ph w jego jamie ustnej. Gdy możemy dostrzec niewielkie, bardzo bolesne pęcherzyki, otoczone czerwoną obwódką lub zaczerwienione niewielkie ubytki śluzówki, możemy  uznać, że mamy do czynienia z aftami. 

Po paru dniach te w postaci pęcherzyków pękają pozostawiając bolesne nadżerki. Afty mogą występować pojedynczo lub w grupach. Dostrzec je można na podniebieniu miękkim, na języku, wewnętrznej stronie warg i policzków oraz na dziąsłach, tylnej ścianie gardła. Może im towarzyszyć powiększenie węzłów chłonnych.

Reklama

Czym są afty?

Afty to bolesne owrzodzenie jamy ustnej o podłożu bakteryjnym lub wirusowym. Te stany zapalne wewnątrz jamy ustnej pojawiają się szczególnie w okresie, kiedy dziecko choruje lub ma osłabioną odporność po infekcji. 

Czynnikami sprzyjającymi są też stres i zmęczenie, np. związane z powrotem po wakacjach do szkoły. Ząbkowanie, niedobór witamin i minerałów, nieodpowiednia dieta oraz przyjmowanie niektórych leków, np. sterydów, też wzmagają prawdopodobieństwo pojawienia się aft.

Jak zapobiegać aftom?

Afty rozprzestrzeniają się głównie przez zanieczyszczenia przedostające się do jamy ustnej dziecka, dlatego trzeba dbać o odpowiednią higienę. Jeżeli szybko nie odzwyczaimy malucha od smoczka, istnieje niebezpieczeństwo, że towarzyszący mu przez cały dzień smoczek, będzie źródłem pojawiania się aft.

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL