Czujesz posmak krwi w ustach? Przebadaj zatoki, dziąsła i jelita

Posmak krwi w ustach to objaw, który zdarza się dość często. Najczęściej wynika z przypadkowego przygryzienia policzka lub języka w trakcie żucia czy mówienia. Jeśli jednak pojawia się bez żadnego urazu lub często się powtarza, warto zastanowić się, czy nie jest on sygnałem poważniejszych problemów ze zdrowiem. Co może być przyczyną krwistego posmaku w ustach? W jaki sposób sobie z nim poradzić? Wyjaśniamy.

Przyczyny smaku krwi w ustach

Infekcje nosa i zatok

Zapalenie błony śluzowej nosa i zatok to jedna z najczęstszych przyczyn krwistego posmaku w ustach. Obrzęknięta śluzówka jest również przekrwiona, a same naczynia są podatne na uszkodzenie. Prowadzi do powstania mikrokrwotoków. To właśnie dlatego czasem podczas kichania bądź wycierania nosa na powierzchni chusteczki higienicznej pojawia się odrobina krwi. Część tej krwi może również spłynąć do gardła, dając krwisty posmak w ustach. Powinien on jednak całkowicie minąć po wyleczeniu infekcji.

Krwawienia z nosa a posmak w ustach

Krwawienia z nosa są kolejną częstą przyczyną posmaku krwi w ustach. W czasie krwotoku może ona spływać po ścianie gardła, przez co może być wyczuwalna w jamie ustnej. Dzieje się tak zarówno w trakcie mniej, jak i bardziej obfitych krwawień. W takiej sytuacji krew należy wypluć, aby jak najmniejsza jej ilość przedostała się do przewodu pokarmowego. Chory powinien również pochylić głowę do przodu i zaciskać palcami skrzydełka nosa przez ok. 10 minut, aż do zatrzymania się krwotoku.

Reklama

Choroby dziąseł - krwawienie w ustach

Paradontoza, czyli zapalenie dziąseł i innych elementów przyzębia, jest drugą najczęstszą chorobą jamy ustnej - zaraz po próchnicy. Jest spowodowana przede wszystkim nagromadzeniem się kamienia nazębnego, które są siedliskiem bakterii infekujących dziąsła. W przebiegu paradontozy pojawia się obrzęk, zaczerwienienie i podkrwawianie dziąseł, które może być przyczyną posmaku krwi w ustach. Nieleczona paradontoza grozi rozchwianiem się zębów, a nawet ich utratą. Podstawową metodą leczenia jest usunięcie kamienia nazębnego przez higienistkę. Chorobie można zapobiegać dzięki regularnemu myciu i nitkowaniu zębów przynajmniej raz na dobę.

Bruksizm a krwawienie w ustach

Mianem bruksizmu określa się nieświadome lub świadome zgrzytanie zębami, które najczęściej występuje w nocy, jednak czasem również w ciągu dnia. Szacuje się, że pojawia się ono nawet u 8-10 proc. wszystkich osób dorosłych. W przebiegu choroby najbardziej cierpią zęby - długotrwały bruksizm może prowadzić m.in. do starcia koron zębowych, pękania szkliwa, a nawet utraty zębów. 

Dodatkowo osoba zgrzytająca zębami nierzadko nadgryza również dziąsła i błonę śluzową policzków, co może prowadzić do krwawienia i uczucia smaku krwi w ustach. Walka z bruksizmem jest trudna, a sama psychoterapia czy leki przeciwlękowe są często nieskuteczne. Dlatego wykonuje się specjalne szyny relaksacyjne na zęby, które zapobiegają tarciu się ich o siebie w trakcie snu.

Choroba Crohna - krwawienie

Choroba Crohna jest chorobą zapalną jelit o nie do końca poznanym patomechanizmie. W jej przebiegu przewlekły stan zapalny prowadzi do niszczenia ściany jelit, w wyniku czego powstają głębokie owrzodzenia. Najczęściej lokalizują się one w końcowym odcinku jelita cienkiego, wywołując m.in. biegunkę, anemię czy bóle brzucha. 

Warto jednak wiedzieć, że choroba ta może atakować praktycznie cały przewód pokarmowy, w tym jamę ustną. Zmiany na błonie śluzowej jamy ustnej mogą przypominać swoim wyglądem pojedyncze afty lub większe owrzodzenia. Mogą one krwawić i boleć, wywołując odczucie obecności krwi i dyskomfortu przy jedzeniu. 

Jeżeli zauważyłeś u siebie jakiekolwiek symptomy mogące świadczyć o chorobie Crohna, nie zwlekaj z szukaniem pomocy. Jest to poważne schorzenie, które bez leczenia grozi wystąpieniem m.in. perforacji jelit, powstaniem ropni czy też niedrożnością przewodu pokarmowego.

Gruźlica - jednym z objawów krwioplucie

Gruźlica jest chorobą zakaźną wywoływaną przez prątki gruźlicy. W początkowych etapach zakażenia bakterie infekują płuca, natomiast u osób z upośledzoną odpornością mogą ulec rozsiewowi do węzłów chłonnych i innych narządów. Gruźlica płuc objawia się przede wszystkim kaszlem, który na początku jest suchy, a w miarę postępu choroby zmienia swój charakter na mokry. Może pojawić się również odkrztuszanie krwi (tzw. krwioplucie), które może być przyczyną krwistego posmaku w ustach. Leczenie gruźlicy polega na przyjmowaniu przez długi czas (od 6 do 9 miesięcy) leków przeciwprątkowych, m.in. ryfampicyny czy izoniazydu.

Zatrucia a krwawienie z układu pokarmowego

Zatrucia niektórymi metalami i związkami chemicznymi również mogą być przyczyną krwistego posmaku w ustach. Trzeba tu wymienić przede wszystkim:

  • biały fosfor, stosowany m.in. w produkcji nawozów, może wywoływać nadżerki i krwawienia z przewodu pokarmowego;
  • kwas siarkowy, który uszkadza błony śluzowe i w ten sposób sprzyja krwawieniom;
  • brom, który wywołuje krwotoki z nosa;
  • wanad, mogący być przyczyną krwotoków w płucach;
  • dwutlenek azotu, który może wywoływać krwioplucie;
  • amoniak, który ma niszczący wpływ na błony śluzowe.

CZYTAJ TAKŻE:

Cukrzycowy oddech i problemy z dziąsłami? Tak objawia się choroba   

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL