Najczęstsze wady postawy. Tak się kończy zaniedbywanie kręgosłupa
Nasz kręgosłup wspiera całe ciało, umożliwia poruszanie się, a przez jego środek przebiega rdzeń kręgowy, czyli kluczowa część układu nerwowego. Na co dzień zapominamy jednak, jak jest ważny. Zdrowy kręgosłup ma swoje naturalne krzywizny, czyli kifozy i lordozy, które gwarantują mu charakterystyczny esowaty kształt i pozwalają na utrzymanie prawidłowej postawy. Niestety, bardzo dużo ludzi cierpi na różnego typu deformacje kręgosłupa i innych elementów kostnych ciała. Czym jest to spowodowane i jak sobie z tym radzić?
Okazuje się, że wady postawy dotyczą od 30 do 60 proc. społeczeństwa. Na powstanie wad postawy najbardziej narażone są dzieci i młodzież, ponieważ to właśnie u nich tempo wzrostu jest największe.
Na wczesnym etapie życia sprawdza się, czy nie występują następujące wady postawy jak asymetria długości kończyn dolnych, nadmierna kifoza piersiowa oraz zniekształcenia statyczne kończyn dolnych i boczne skrzywienie kręgosłupa. Nie każdy wie, że wady postawy mogą sprzyjać zaburzeniom trawienia i zwiększać prawdopodobieństwo wystąpienia infekcji oddechowych.
Wady postawy dzielimy na:
- strukturalne - polegają na osłabieniu aparatu więzadłowego, ścięgien, a także układu kostnego;
- czynnościowe - czyli osłabienie bądź przesadne rozciągnięcie określonych grup mięśniowych;
- funkcjonalne - dotyczą aparatu więzadłowego i mięśniowego.
Istnieje również podział uwzględniający części ciała, których dotyczy wada. Wyróżniamy zatem wady kręgosłupa, kończyn i klatki piersiowej.
Jakie są najczęstsze wady postawy? Jak dochodzi do ich powstania? I jak można sobie z nimi radzić?
To, że długo utrzymywana niewłaściwa pozycja ciała prowadzi do zwyrodnień, jest niemal wytartym frazesem, mimo tego wciąż bardzo wiele osób pracujących w pozycji siedzącej nie dba o prawidłową ergonomię pracy. Co więcej, większość młodych ludzi nie dba o regularną aktywność fizyczną.
Ze względu na naukę zdalną w dobie pandemii, nie tylko wśród dzieci i młodzieży w wieku szkolnym, ale i w gronie studentów znacznie wzrosła liczba godzin spędzanych przed monitorem. A nie oszukujmy się - trudno cały czas zachowywać pozycję zgodną z zaleceniami, jeżeli w perspektywie mamy do spędzenia przed komputerem kilka godzin.
Alarmującym jest także problem otyłości, który przekłada się na wady postawy. Większa waga to większe obciążenie elementów układu ruchu. Najwięcej wad związanych ze zwiększoną masą ciała dotyczy kolan.
Do najczęściej spotykanych wad postawy zaliczamy:
- skoliozę, czyli odchylenie się kręgosłupa od linii, w której powinien on fizjologicznie przebiegać. Może prowadzić do problemów z oddychaniem;
- okrągłe plecy - to pogłębienie kifozy piersiowej, czyli wygięcia w stronę grzbietową. Może skutkować problemami ze strony układu oddechowego i bólami głowy;
- wklęsłe plecy - to pogłębienie lordozy lędźwiowej, czyli wygięcia w stronę brzuszną. Może być przyczyną bólów brzucha i dolnych odcinków kręgosłupa;
- płaskie plecy - to stan, w którym zanikają fizjologiczne lordozy i kifozy. Nie jest to pożądane, ponieważ kręgosłup traci naturalną amortyzację, a urazy i zwyrodnienia mogą pojawiać się częściej;
- kolana koślawe - prowadzą do płaskostopia i koślawości stóp oraz do charakterystycznego kołyszącego chodu;
- kolana szpotawe;
- kurza klatka piersiowa;
- lejkowata klatka piersiowa;
- boczne skrzywienie kręgosłupa;
- płaskostopie.
W leczeniu wad postawy zastosowanie znajduje rehabilitacja. Jej celem jest przywrócenie, za pomocą ćwiczeń, właściwego położenia poszczególnych elementów szkieletu. Ważne, żeby rehabilitacja przebiegała pod okiem wykwalifikowanego fizjoterapeuty, który dobierze dla ciebie indywidualną terapię. Pamiętaj, że jest ona skuteczna, kiedy zwyrodnienia nie są bardzo zaawansowane.
W poważnych przypadkach, w których zniekształcenia są znaczne i utrudniają funkcjonowanie, konieczna może okazać się operacja.
Poza rehabilitacją, w niektórych przypadkach zaleca się noszenie wkładek ortopedycznych i ewentualną zmianę obuwia.
Czytaj także:
Na reumatyzm cierpią coraz młodsi. Co przyczyną?