Niedobór magnezu to tylko jedna z możliwości. Dlaczego dokuczają ci bolesne skurcze?

Niedobór magnezu - to pierwsze, co nam przychodzi do głowy, gdy nagle w nocy przydarza nam się bolesny skurcz. Nie jest to jednak jedyna możliwa niedoborowa przyczyna skurczy. Mogą one być też konsekwencją niedoboru np. potasu, a także kilku witamin. Jakich? Odpowiadamy.

Niedobór magnezu a bolesne skurcze

Magnez jest odpowiedzialny za wiele procesów zachodzących w organizmie. Odgrywa ważną rolę w syntezie DNA i RNA, a także w syntezie białek. Wpływa na stężenie glukozy we krwi oraz wydzielanie insuliny, odpowiada za regulację skurczu mięśni, napięcie naczynioworuchowe, przekaźnictwo nerwowe i nerwowo-mięśniowe. Jego niedobór może przyczyniać się do zaburzeń na poziomie nerwowo-mięśniowym. Typowymi objawami niedoboru magnezu są drżenia i kurcze mięśni. Niejednokrotnie są dokuczliwe i bardzo bolesne, mogą trwać kilka sekund, mogą też zdecydowanie dłużej. Poza tym do objawów niedoboru magnezu zalicza się zaburzenia czucia (np. uczucie mrowienia), osłabienie mięśni, problemy z koordynacją, a także zaburzenia rytmu serca. W ciężkich przypadkach hipomagnezemia prowadzi do napadów drgawek, a także zaburzeń świadomości i zachowania.

Reklama

Skurcze mięśni przy niedoborze witaminy D

Witamina D wykazuje szerokie spektrum działania. Reguluje metabolizm wapnia i fosforu, wpływa stymulująco na układ immunologiczny, jest ważna dla prawidłowego funkcjonowania układu sercowo-naczyniowego, funkcjonowania mięśni (zaobserwowano m.in., że deficyt witaminy D sprzyja zmniejszeniu ilości białych włókien mięśniowych) i układu nerwowego. Niedobór witaminy D może powodować osłabienie mięśni, bóle mięśni i skurcze mięśni. Inne objawy tego stanu to: zmęczenie, obniżenie nastroju, obniżenie odporności (częste infekcje), wypadanie włosów, pogorszenie stanu skóry, przybieranie na wadze, choroby przyzębia i bezsenność. 

Niedobór jakich witamin z grupy B może powodować skurcze?

Obecność witamin z grupy B w diecie jest kluczowa dla wszystkich układów. Są one odpowiedzialne m.in. za prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego i krwiotwórczego, pełnią ważne funkcje w procesach metabolicznych. Ich niedobór również może być przyczyną skurczy mięśni. Chodzi przede wszystkim o witaminy B1 i B12, ale też witaminy B5 i B6. Osobom z niedoborem witamin z grupy B mogą również skarżyć się na mrowienie w palcach, zaburzenia siły mięśniowej, zaburzenia chodu, pieczenie języka, pieczenie stóp, a także zmęczenie czy drażliwość.

Skurcze objawem niedoboru potasu

Potas wpływa na prawidłowe funkcjonowanie układu mięśniowego i nerwowego. Bierze udział w przekazywaniu impulsów elektrycznych, jego prawidłowy poziom pozwala na sprawne funkcjonowanie mózgu i obwodowego układu nerwowego. Jest niezwykle ważny dla serca, a także istotny dla zachowania równowagi wodno-elektrolitowej. Regulacja jego stężenia wewnątrz komórek pomaga organizmowi przystosować się do zmian pH. Hipokaliemia, czyli niedobór potasu, charakteryzuje się uczuciem kołatania serca, zaparciami, a także częstymi skurczami mięśni. Ciężka hipokaliemia może być z kolei przyczyną ciężkiego osłabienia mięśni, a nawet porażenia mięśni, zaburzeń czucia w obrębie rąk i nóg, niedrożności jelit, groźnych arytmii serca i spadku ciśnienia tętniczego. Może być też przyczyną zatrzymania pracy serca i nagłego zgonu.

Objawy niedoboru sodu

Sód odpowiada za równowagę osmotyczną, równowagę kwasowo-zasadową i przewodzenie impulsów elektrycznych. Wraz z potasem reguluje napięcie mięśniowe, także serca, i wpływa na przewodzenie bodźców w komórkach nerwowych. Sód traci się wraz z wodą, dlatego na jego niedobór narażone są przede wszystkim osoby odwodnione w wyniku biegunek, wymiotów, poparzeń, intensywnego uprawiania sportu, osoby nadmiernie pocące się czy nadużywające leków moczopędnych. Kurcze to jeden z możliwych objawów tego stanu. Inne to: bóle głowy, przewlekłe zmęczenie, zaburzenia koncentracji, zawroty głowy, nadmierna senność i spadek ciśnienia.

Niedobór wapnia to nie tylko skurcze mięśni

Skurcze mięśni występują także u osób, które nie dostarczają organizmowi wystarczających ilości wapnia, choć kojarzy się on głównie z kośćmi i zębami. Jest on jednak też potrzebny do tego, by układ nerwowy, mięśniowy i sercowo-naczyniowy mogły prawidłowo pracować. Osoby z niedoborem wapnia mogą odczuwać bóle mięśni, mogą zmagać się ze skurczami, bólem ud i ramion podczas chodzenia lub poruszania się, drętwieniem i mrowieniem dłoni, ramion, nóg i stóp, mogą także odczuwać zaburzenia czucia w obrębie ust. Zaburzenia rytmu serca i krzepliwości krwi, krwotoki z nosa, nadmierna męczliwość, zaburzenia uwagi, łamliwość włosów i paznokci, przesuszenie skóry to także objawy niedoboru wapnia.

CZYTAJ TAKŻE: 

Palce cierpną, w nocy budzi cię ból? Tę chorobę samodzielnie wykryjesz w minutę

Ludzie myślą, że to "zwykły reumatyzm". Chorują też serce, płuca i nerki

Jak złagodzić skurcze mięśni? Sprawdzone sposoby

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL