​Bezpłodność - tego się nie leczy

Bezpłodność często jest mylona z niepłodnością, która może być odwracalna i uleczalna. Bezpłodność natomiast jest trwała i nie można jej wyleczyć. Jedyną szansą na posiadanie dziecka dla bezpłodnych rodziców pozostaje adopcja.

Bezpłodność często jest mylona z niepłodnością, która może być odwracalna i uleczalna. Bezpłodność natomiast jest trwała i nie można jej wyleczyć. Jedyną szansą na posiadanie dziecka dla bezpłodnych rodziców pozostaje adopcja.

Bezpłodność - czym jest?

Bezpłodność to stan trwałej niezdolności do zostania biologicznymi rodzicami, wynikający najczęściej z braku lub nieprawidłowości narządów rozrodczych - dotyczy zarówno kobiet i mężczyzn. W polskiej terminologii medycznej bezpłodność określa się mianem niepłodności bezwzględnej, czyli nieuleczalnej, w odróżnieniu od niepłodności względnej (uleczalnej). 

Stad też najprawdopodobniej pojawiają się nieścisłości. Do stwierdzenia bezpłodności nie potrzeba wielu skomplikowanych badan, przyczyny są wystarczająco oczywiste - jak w przypadku braku macicy czy obu jąder u mężczyzn.

Reklama

Bezpłodność - przyczyny

Najczęstsze przyczyny bezpłodności wynikają z uszkodzeń lub utraty narządów płciowych:

- usunięcie macicy

- usunięcie jajników.

Nieco rzadziej u podstaw bezpłodności leżą choroby genetyczne.

W przypadku mężczyzn bezpłodność jest zwykle spowodowana uszkodzeniami lub utratą jąder albo nasieniowodów, zarówno w wyniku zabiegów operacyjnych jak i wypadków. Do uszkodzeń nasieniowodu może dość np. w trakcie operacji przepukliny.

Niepłodność - to warto wiedzieć

Niepłodność została uznana za chorobę cywilizacyjną i dotyka coraz więcej osób. Za niepłodność uznaje się stan niemożliwości zajścia w ciąże przez rok przy regularnym życiu seksualnym (kilka razy w tygodniu) bez stosowania jakiejkolwiek formy antykoncepcji. 

Warto pamiętać, że często jest to stan przejściowy i przy odpowiedniej terapii wyleczalny. Przyczyn niepłodności może być wiele i nie wszystkie współczesna nauka jest w stanie określić. Obok przyczyn czysto medycznych (zaburzenia hormonalne, infekcje narządów płciowych, choroby przewlekłe) winą często obarcza się styl życia, stres, palenie papierosów, czynniki psychiczne a nawet sposób odżywiania.


INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL