Czy depilacja laserowa boli? Jak przygotować się do zabiegu?

Depilacja laserowa pozwala trwale usunąć lub mocno osłabić owłosienie. Najlepsze efekty można osiągnąć u osób z jasną karnacją i ciemnym owłosieniem. Planując depilację, należy zdawać sobie sprawę, że to bolesny zabieg - wykonuje się go w znieczuleniu miejscowym. Trzeba liczyć się także z wysokimi kosztami. Jednorazowa depilacja nóg to wydatek rzędu tysiąca złotych. Aby osiągnąć satysfakcjonujące efekty, konieczne jest wykonanie od czterech do nawet 10 zabiegów.

Depilacja laserowa to coraz popularniejsza metoda usuwania owłosienia. Nic dziwnego. Kluczowa jest wygoda. Dzięki laserowi można trwale usunąć lub mocno ograniczyć owłosienie, przez co nie trzeba powtarzać depilacji co kilka dni - jak w przypadku golenia maszynką, czy tygodni - jak w przypadku np. depilacji woskiem. 

Zaletą depilacji laserem jest również duże bezpieczeństwo. To metoda, którą z powodzeniem stosować mogą osoby z bardzo wrażliwą skórą oraz tendencją do wrastania włosów i powstawania stanów zapalnych. Z tego powodu depilacja laserowa stosowana może być do usuwania owłosienia z całego ciała. Zarówno z nóg, rąk, twarzy, pach, jak i okolic bikini.

Reklama

Przygotowanie do zabiegu depilacji laserowej

Przede wszystkim należy pamiętać o tym, aby odpowiednio przygotować się do zabiegu depilacji laserem. 

Warto zacząć od odpowiedniego nawilżenia skóry i rezygnacji z opalania. W przypadku ekspozycji na słońce konieczne jest używanie wysokich filtrów przeciwsłonecznych. Na 5-6 tygodni przed zabiegiem należy zrezygnować z jakiejkolwiek depilacji. Dwa tygodnie przed zabiegiem nie wolno stosować antybiotyków i leków rozrzedzających krew (m.in. aspiryny). 

Jeszcze wcześniej, bo nawet kilka miesięcy przed zabiegiem, należy zrezygnować z przyjmowania retinoidów. Z kolei dzień przed zabiegiem należy dokładnie ogolić maszynką całe ciało, a w dniu zabiegu pamiętać o dokładnym umyciu i odtłuszczeniu ciała.

Jak przebiega depilacja laserowa? Czy boli?

Zabieg depilacji zazwyczaj poprzedzony jest konsultacją, na której omawiany jest dokładny stan zdrowia oraz, co najważniejsze, kolor skóry i typ owłosienia. Na tej podstawie dobiera się dokładne parametry wykorzystywanego sprzętu. 

Depilacja laserowa uważana jest za bolesny zabieg, dlatego wykonywana jest w znieczuleniu miejscowym. Podczas depilacji naświetlana jest wybrana część ciała. Czas trwania zależy od miejsca. Na depilację nóg i pośladków potrzeba zwykle około 60 minut, z kolei na wąsik i brodę tylko 10. Tuż po zabiegu skóra może być zaczerwieniona i opuchnięta. 

Trzeba pamiętać również, że jeden zabieg nie przyniesie zadowalających efektów. Zazwyczaj - w zależności od typu owłosienia - poleca się od czterech do nawet 10 zabiegów, które powinny być wykonywane średnio co trzy tygodnie. Po takim czasie poleca się wykonywać jeden zabieg raz do roku. 

Nie ma wątpliwości, że najlepsze efekty można osiągnąć u posiadaczek jasnej skóry i ciemnych włosów. Trzeba jednak liczyć się z tym, że mimo wielu zabiegów może nie udać się całkowicie usunąć owłosienia.

Depilacja laserowa. Przeciwwskazania

Tak jak zostało już wspomniane - zabieg depilacji laserowej uznawany jest za bezpieczny i stosowany może być nawet u osób z bardzo wrażliwą skórą. Mimo tego, jak w przypadku większości zabiegów, istnieją także pewnie przeciwwskazania do depilacji. To przede wszystkim ciąża oraz karmienie piersią. 

Inne przeciwwskazania to:

  •    świeża opalenizna,
  •    przyjmowanie leków zawierających substancje światłouczulające - to przede wszystkim antybiotyki i leki antydepresyjne,
  •    nowotwory - zarówno świeżo zdiagnozowane, jak i przebyte,
  •    zmiany skórne,
  •    łuszczyca,
  •    poparzenia,
  •    bielactwo,
  •    cukrzyca,
  •    zaburzenia krzepliwości krwi,
  •    stosowanie leków na bazie retinolu,
  •    epilepsja.

Ze względu na niską skuteczność nie poleca się standardowej depilacji laserowej osobom, które posiadają owłosienie w kolorze rudym, blond lub siwym. Opisywane owłosienie cechuje się bowiem niskim poziomem melatoniny. Sprawia to, że włosy mogą zostać "niezauważone" przez standardowy laser. W takim wypadku należy skonsultować się z kosmetologiem, który doradzi odpowiedni sposób na pozbycie się włosów. W wielu przypadkach skuteczne okazuje się zastosowanie mniej standardowego typu lasera.

Cena depilacji laserowej

Cena depilacji laserowej zależy od wielu czynników, m.in. salonu kosmetycznego czy fragmentu ciała, z którego zamierzamy pozbyć się owłosienia. Dla przykładu, jeden zabieg depilacji bikini to koszt około 300-500 zł. Z kolei za usuwanie owłosienia z nóg trzeba zapłacić nawet 1200 zł. 

Należy również pamiętać, że podane ceny dotyczą jednego zabiegu. Aby osiągnąć dobre efekty, poleca się wykonanie od czterech do nawet 10 zabiegów.

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL