Czy witamina B1 odstrasza komary? Sprawdzamy

Poszukując skutecznych środków na komary, możemy natknąć się na informację, że jedna z witamin z grupy B - witamina B1 (tiamina) - zapewnia ochronę przed ukąszeniami. Czy witamina B1 odstrasza komary? Naukowcy tego nie potwierdzają. W rzeczywistości badania na grupie osób przyjmujących witaminę B1 i stosujących plastry z witaminą B1 nie wykazały żadnego wpływu na komary.

Witamina B1 jako środek na komary

Wiele osób uważa, że przyjmowanie witaminy B1 lub noszenie plastrów, które są nią nasycone, pomoże im bronić się przed komarami. Jako skuteczny środek na komary tiamina była reklamowana już w latach 40. XX wieku. Sugerowano m.in., że przyjmowanie małych dawek suplementu trzy razy dziennie, w sezonie największej aktywności komarów, pomaga wytworzyć zapach skóry, który jest dla nich odrażający. 

Według niektórych, żeby witamina B1 zadziałała jako odstraszacz, należy rozpocząć suplementację z wyprzedzeniem. Według innych działała ona od razu po spożyciu. 

Reklama

Są i tacy, którzy sugerują rozgnieść witaminę B1 i tak powstały proszek rozsypać na parapetach - co ma powstrzymać komary przed dostaniem się do domu. Sugerują także postawić rozgniecioną witaminę B1 w niewielkim naczyniu tam, gdzie akurat przebywamy, np. na stole na balkonie lub w ogrodzie. 

Polecamy: Posadź wokół domu. Komary i kleszcze uciekną w popłochu

Witamina B1 na komary - co wynika z badań?

O tym, że witamina B1 jest skuteczna przeciwko komarom, słyszymy co roku. Jednak twierdzenie, że suplementacja witaminy B1 zapewni nam ochronę przed komarami, mija się z prawdą. 

W 2005 roku w czasopiśmie "Journal of the American Mosquito Control Association" opisano wyniki dwóch eksperymentów z wykorzystaniem witamin z grupy B. W pierwszej odsłonie badań naukowcy zlecili połowie uczestników przyjmowanie raz dziennie przez tydzień suplementu zawierającego witaminy z grupy B. Druga połowa otrzymywała placebo. W drugiej odsłonie badania uczestnicy przyjmowali witaminę B1 lub placebo trzy razy w ciągu dnia, również przez tydzień. Po każdym tygodniu (eksperyment trwał miesiąc) przeprowadzano testy sprawdzające, czy osoby przyjmujące wymienione preparaty stały się mniej lub bardziej atrakcyjne dla komarów. Zarządzano też zmianę - osoby przyjmujące placebo otrzymywały właściwe suplementy, a ci stosujący witaminy z grupy B - placebo. Zarówno w jednym, jak i w drugim przypadku nie odnotowano, by suplementacja wpłynęła na atrakcyjność danej osoby dla komarów.

W innym badaniu naukowcy z Brazylii podawali zwierzętom witaminę B w kroplach. I w tym wypadku nie stwierdzono różnicy w porównaniu z grupą kontrolną.

Nieskuteczne przeciwko komarom okazały się również plastry z witaminą B1, o czym informował prof. Immo Hansen z Uniwersytetu Stanowego w Nowym Meksyku.

Badacze podkreślają, że nie zostało jeszcze naukowo udowodnione, że suplementacja witamin z grupy B ochroni przed komarami lub sprawi, że reakcja na ukąszenie będzie mniej dotkliwa. 

Jak chronić się przed komarami?

Osobom szczególnie wrażliwym na ugryzienia przez komary zaleca się, by unikały przebywania na zewnątrz, kiedy owady te są najbardziej aktywne. Chodzi o poranek i wieczór. Jeśli już się na to zdecydują, powinny odpowiednio się ubrać - długi rękaw i spodnie z długimi nogawkami ograniczą komarom dostęp do skóry. 

Poza tym oczywiście rekomenduje się stosowanie dostępnych preparatów odstraszających. Najbardziej popularne to repelenty do stosowania bezpośrednio na ubranie lub skórę - w postaci sprayu, kremu czy żelu.

Z domowych sposobów na komary poleca się stosowanie m.in. roztworu z octu, a także niektóre olejki eteryczne (np. lawendowy, goździkowy, sosnowy czy miętowy).

CZYTAJ TAKŻE: 

Ugryzienie przez mrówkę. Dla kogo jest niebezpieczne? 

Dlaczego komary latają zazwyczaj wokół naszych uszu? 

Google rusza na walkę z komarami. Startuje prognoza owadów

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: witamina B1 | komary
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL