Reklama

Ugryzienie przez mrówkę. Dla kogo jest niebezpieczne?

Słoneczna pogoda sprzyja aktywnościom na świeżym powietrzu, a co za tym idzie – zwiększa się prawdopodobieństwo kontaktu z wieloma owadami i insektami. W Polsce nie występują szczególnie groźne owady, jednak dla niektórych kontakt z pszczołą, szerszeniem czy nawet mrówką, może skończyć się silną reakcją alergiczną. Jakie objawy daje ugryzienie przez mrówkę i dla kogo może być ono groźne?

Mrówki występujące w Polsce

W Polsce występuje około 80 różnych rodzajów mrówek, z czego większość z nich jest niegroźna. Najbardziej agresywne są czerwone mrówki - wścieklice zwyczajne, których ugryzienie jest bolesne i pozostawia ślady. Wścieklice najczęściej spotkać można pod kamieniami, drewnem, w kępkach traw czy pod mchem, ponieważ uwielbiają one wilgoć. Inne gryzące mrówki, które występują w naszym kraju, to mrówki Formica, które zaliczane są do gatunku mrówek leśnych. To właśnie ich ugryzienie najczęściej wywołuje reakcje alergiczne. Pozostałe rodzaje mrówek, jakie żyją w Polsce, są niegroźne i bardzo rzadko dochodzi do ugryzienia przez nie.

Reklama

CZYTAJ TAKŻE: Uczulenie na komary: objawy, przyczyny, jak leczyć?

Jak gryzą mrówki?

Mrówki atakują w sytuacji, kiedy czują się zagrożone. Dzieje się tak zazwyczaj wtedy, gdy przygnieciemy owada. Mrówka nacina skórę, a następnie oblewa ją jadem. Jad ten aż w 60 proc. składa się z kwasu mrówkowego i to właśnie on odpowiedzialny jest za wywołanie reakcji alergicznej.

Objawy ugryzienia mrówki

 W miejscu po ugryzieniu przez owada, pojawia się zaczerwienienie i świąd. Alergizujące, oprócz kwasu mrówkowego, są również białka alkaloidowe, jakie znajdują się  w jadzie. Wywołują one reakcję w postaci krostek, pęcherzy i wysypki. W przypadku silnej alergii na jad, miejsce w którym doszło do ugryzienia może być bolesne, a w najgorszym przypadku - może dojść do martwicy skóry.

Łagodzenie objawów po ugryzieniu

Najskuteczniejszą metodą łagodzenia świądu i bólu, jest schłodzenie ugryzionego miejsca. Można zastosować również żele na ukąszenia owadów, które są dostępne bez recepty lub leki przeciwhistaminowe. Z domowych sposobów skuteczne są również okłady z sody oczyszczonej. Wystarczy wymieszać sodę z taką ilością wody, by uzyskać konsystencję papki, a następnie obłożyć nią miejsce zmienione. Wypryski, jakie pojawiają się na skórze, znikają zazwyczaj w ciągu kilku dni.

Co ważne, mrówki nie przenoszą żadnych chorób w przeciwieństwie do kleszczy, które mogą zarazić np. boreliozą.

Wstrząs anafilaktyczny po ugryzieniu

Do silnej reakcji alergicznej po ugryzieniu przez mrówkę dochodzi niezwykle rzadko, jednak nie jest to wykluczone. Jeśli po kontakcie z tym owadem pojawią się takie objawy jak: trudności z oddychaniem, wymioty, obrzęk twarzy, obrzęk języka czy zasłabnięcie, niezwłocznie należy wezwać zespół ratownictwa medycznego. Wymienione objawy świadczą o wstrząsie anafilaktycznym, który bez interwencji medycznej, prowadzi do zgonu pacjenta. W takiej sytuacji, do przyjazdu karetki, należy pozostać przy poszkodowanym, zadbać o drożność dróg oddechowych i stale kontrolować jego przytomność oraz oddechCZYTAJ TAKŻE: 

Jak objawia się alergia na pyłki?

Jak pozbyć się mrówek w domu i ogrodzie?

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL