Domowe sposoby na zaparcia

Zaparcia powstają w skutek złej perystaltyki jelit. Są to problemy z wypróżnianiem przez co w jelitach zalegają zbyt długo resztki pokarmowe.

Przedłużające się problemy mogą prowadzić do stanów zapalnych, hemoroidów i stanów przewlekłych. Na nawykowe zaparcia można stosować domowe sposoby na zaparcia.

Najpopularniejsze sposoby na zaparcia

Szczególnie polecane sposoby na zaparcia to jedzenie suszonych śliwek, fig i moreli. Najlepiej zalać je wieczorem wodą, a rano zjeść i wypić po nich wodę. Niektórym pomaga wypicie kawy w porannych godzinach. Aby przeciwdziałać zaparciom warto regularnie pić napar z siemienia lnianego, który jest naturalny środkiem przeczyszczającym. 

Na śniadanie poleca się gotowane płatki owsiane górskie z dodatkiem masła klarowanego. Takie sposoby są odpowiednie na zaparcia nawykowe, jednak przy chorobowych i przewlekłych konieczna jest wizyta u lekarza.

Reklama

Zmiana nawyków żywieniowych a zaparcia

Aby na stałe pozbyć się problemów z zaparciami, warto zmienić swoje dotychczasowe nawyki żywieniowe i styl życia. Do swojej diety należy wprowadzić więcej produktów z błonnikiem, pić więcej wody, jeść dużo warzyw i owoców. 

Posiłki powinny być spożywane regularnie, najlepiej 5 razy dziennie. Do tego należy wprowadzić codzienną aktywność fizyczną. Mogą to być długie spacery lub umiarkowany jogging. 

Z menu warto odrzucić nadmiar cukru, słodycze, produkty wysokoprzetworzone. Takie sposoby na zaparcia powinny w dużym stopniu poprawić perystaltykę jelit i wyregulować proces wypróżnień bez konieczności stosowania środków farmaceutycznych

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL