Jak działa układ pokarmowy?

​Układ pokarmowy to zespół narządów służących do pobierania pokarmu, jego przeróbki mechanicznej i chemicznej, wchłaniania składników odżywczych oraz wydalania zbędnych produktów przemiany materii.

Układ pokarmowy - pobieranie

Jama ustna człowieka to ta część układu pokarmowego, która odpowiada nie tylko za pobieranie, ale i pierwszą przeróbkę mechaniczną pokarmu i wstępne działanie trawienne. Działanie układu pokarmowego jest opracowane tak, by na żadnym jego odcinku nie dochodziło do zastoju i wybiórczego działania. 

W jamie ustnej zatem, przez którą pobiera się pokarm, jest on cięty a następnie miażdżony przez zęby oraz poddawany wstępnemu trawieniu enzymami zawartymi w ślinie.

Układ pokarmowy - transportowanie

By dalej zachodzić mogła praca układu pokarmowego, pokarm musi zostać przetransportowany do jamy brzusznej. Następuje to za pomocą przełyku, czyli odcinka układu pokarmowego, którego specjalne ruchy perystaltyczne powodują, że nawet w położeniu ciała niezgodnym z przyciąganiem ziemskim pokarm jest sprawnie transportowany do żołądka.

Reklama

Układ pokarmowy - trawienie

Z przełyku pokarm trafia do tej części układu pokarmowego, w którym następuje prawdziwe trawienie - odpowiada za nie żołądek, który tak naprawdę również transportuje. 

Pierwszym odcinkiem do którego trafia pokarm z żołądka jest dwunastnica - fragment układu pokarmowego, w którym zaczyna się wchłanianie. Żołądek w jego pracy wspierają dwa niezwykle istotne gruczoły trawienne: wątroba i trzustka.

Układ pokarmowy - wchłanianie i wydalanie

Proces wchłaniania też ma specjalne miejsce w układzie pokarmowym; zajmują się tym jelito cienkie (tu też kończy się proces trawienia) oraz grube. Do tego drugiego trafiają tylko niestrawione resztki pokarmu, od których odciągana jest woda oraz śluz, a następnie tworzy się kał.

Praca układu pokarmowego skończy się na odbytnicy, ostatnim fragmencie jelita grubego, gdzie odbywa się wydalanie.

 

 

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: układ pokarmowy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL