Jak działają limfocyty T i B? To nasza najlepsza ochrona

Limfocyty to rodzaj białych krwinek, jednego z elementów krwi. Współtworzą układ odpornościowy organizmu - walczą z groźnymi drobnoustrojami. Ich ilość zmienia się z wiekiem, niedobór lub nadmiar może świadczyć o poważnych kłopotach.

Limfocyty - co to za komórki?

Limfocyty to rodzaj leukocytów, czyli białych krwinek, należą do grupy agranulocytów. Limfocyty mają kuliste jądro i okrągły kształt. Znajdują się przede wszystkim w narządach układu limfatycznego, jedynie cześć z nich (tzw. limfocyty krążące) występuje we krwi, w nabłonkach oraz tkance łącznej niektórych narządów.

Najważniejsze zadanie limfocytów to rozpoznawanie zagrożenia i ochrona organizmu przed  bakteriami, wirusami lub grzybami (drożdżami) - niszczenie ich, aby nie dopuścić do zakażenia. 

Poziom limfocytów we krwi zmienia się z wiekiem i ustala się go na podstawie badania krwi (morfologia). Poziom ponad normę nazywany jest limfocytozą i zwykle oznacza jakąś infekcję (np. grypę), natomiast ich niedostateczna ilość to limfopenia i może być oznaką np. nowotworu.

Reklama

Limfocyty - rodzaje

Limfocyty T dojrzewają w grasicy, ale są wytwarzane  czerwonym szpiku kostnym. Istnieje kilka typów limfocytów T - np. Tc, Th. Ich podstawowa rola polega na niszczeniu (zabijaniu) komórek szkodliwych dla organizmu - np. chorych, rakowych. Limfocyty T pobudzają i wytwarzają przeciwciała (IgA , IgG , IgE).

Limfocyty B

Limfocyty B powstają w czerwonym szpiku kostnym, można wyróżnić ich 2 rodzaje - B1 i B2. Główne zadanie limfocytów B to rozpoznanie antygenu i produkcja przeciwciał. Limfocyty B1 wytwarzają immunoglobuliny typu M (IgM) oraz oczyszczają organizm po naturalnym procesie obumierania komórek. 

Natomiast limfocyty B2 mają zdolność zapamiętywania i przy powtórnym kontakcie z drobnoustrojami samoistnie aktywują reakcję obronną organizmu. Mechanizm ten wykorzystywany jest podczas szczepień ochronnych.

***

Zobacz również:

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL