Jak działają limfocyty T i B? To nasza najlepsza ochrona
Limfocyty to rodzaj białych krwinek, jednego z elementów krwi. Współtworzą układ odpornościowy organizmu - walczą z groźnymi drobnoustrojami. Ich ilość zmienia się z wiekiem, niedobór lub nadmiar może świadczyć o poważnych kłopotach.
Limfocyty to rodzaj leukocytów, czyli białych krwinek, należą do grupy agranulocytów. Limfocyty mają kuliste jądro i okrągły kształt. Znajdują się przede wszystkim w narządach układu limfatycznego, jedynie cześć z nich (tzw. limfocyty krążące) występuje we krwi, w nabłonkach oraz tkance łącznej niektórych narządów.
Najważniejsze zadanie limfocytów to rozpoznawanie zagrożenia i ochrona organizmu przed bakteriami, wirusami lub grzybami (drożdżami) - niszczenie ich, aby nie dopuścić do zakażenia.
Poziom limfocytów we krwi zmienia się z wiekiem i ustala się go na podstawie badania krwi (morfologia). Poziom ponad normę nazywany jest limfocytozą i zwykle oznacza jakąś infekcję (np. grypę), natomiast ich niedostateczna ilość to limfopenia i może być oznaką np. nowotworu.
Limfocyty T dojrzewają w grasicy, ale są wytwarzane czerwonym szpiku kostnym. Istnieje kilka typów limfocytów T - np. Tc, Th. Ich podstawowa rola polega na niszczeniu (zabijaniu) komórek szkodliwych dla organizmu - np. chorych, rakowych. Limfocyty T pobudzają i wytwarzają przeciwciała (IgA , IgG , IgE).
Limfocyty B powstają w czerwonym szpiku kostnym, można wyróżnić ich 2 rodzaje - B1 i B2. Główne zadanie limfocytów B to rozpoznanie antygenu i produkcja przeciwciał. Limfocyty B1 wytwarzają immunoglobuliny typu M (IgM) oraz oczyszczają organizm po naturalnym procesie obumierania komórek.
Natomiast limfocyty B2 mają zdolność zapamiętywania i przy powtórnym kontakcie z drobnoustrojami samoistnie aktywują reakcję obronną organizmu. Mechanizm ten wykorzystywany jest podczas szczepień ochronnych.
Zarówno limfocyty T, jak i B są kluczowe dla odpowiedzi immunologicznej organizmu, która chroni przed infekcjami, nowotworami oraz zapewnia pamięć immunologiczną, która umożliwia szybką reakcję na ponowne zetknięcie się z danym patogenem.
Limfocyty T:
- rozpoznawanie i niszczenie zainfekowanych komórek,
- regulowanie odpowiedzi immunologicznej poprzez wydzielanie cytokin i interakcje z innymi komórkami immunologicznymi,
- wspomaganie aktywacji limfocytów B i makrofagów.
Limfocyty B:
- produkcja przeciwciał (immunoglobulin), które wiążą się z antygenami i prowadzą do ich niszczenia lub neutralizacji,
- pamięć immunologiczna: po zetknięciu się z antygenem, niektóre limfocyty B przekształcają się w komórki pamięci, które są zdolne do szybkiej reakcji na ponowne wystąpienie tego antygenu w przyszłości.
Zobacz również: