Jak leczyć odciski na stopach?

Odciski na stopach pojawiają się przede wszystkich w miejscach nacisku i tarcia. Tam naskórek może narastać i tworzyć zgrubienia. W efekcie pojawiają się modzele i nagniotki.

Oprócz nieestetycznego wyglądu sprawiają dolegliwości bólowe, które utrudniają swobodne poruszanie się. O stopy należy dbać codziennie, a w przypadku pojawienia się poważniejszych problemów można zgłosić się do specjalisty podologa.  

Odciski na stopach - leczenie farmakologiczne i chirurgiczne

W przypadku gdy odciski na stopach są jeszcze dość łagodne, można użyć do ich usuwania specjalnych plastrów z kwasem salicylowym lub mlekowym, które dostępne są w aptekach. Przy silniejszych dolegliwościach należy udać się do lekarza, który ustali przyczynę ich pojawienia się oraz wdroży odpowiednie leczenie. W niektórych przypadkach usunie je chirurgicznie lub za pomocą lasera.

Reklama

 

Odciski na stopach - domowa pielęgnacja i zapobiegnie

Najważniejsze jest oczywiście zapobieganie powstawania odcisków i innych zmian na stopach. Aby przeciwdziałać temu, należy dbać o stopy stosując się do poniższych zasad:

- nosić wygodne, nie za ciasne obuwie

- unikać butów na wysokim obcasie

- nie dopuszczać do nadwagi

- dbać o higienę osobistą

- nosić bawełniane i oddychające skarpety.

Na co dzień można stosować kremy pielęgnacyjne zawierające mocznik, specjalne peelingi oraz należy złuszczać naskórek za pomocą pumeksu lub tarki. Przed złuszczaniem można najpierw wymoczyć stopy w ciepłej wodzie z dodatkiem soli. Po takich zabiegach odciski na stopach nie powinny się pojawiać.

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL