Jak robić inhalacje?

Inhalacje to znana od dawna metoda leczenia i łagodzenia przykrych objawów infekcji dróg oddechowych. Można stosować nowoczesny sprzęt medyczny (inhalatory, nebulizatory), czasem jednak wystarczy miska z gorącą wodą.

Inhalacje - na czym to polega?

Inhalacje (wziewanie) to rodzaj zabiegu polegający na wdychaniu leczniczych substancji. Inhalacje wykonuje się za pomocą specjalistycznego sprzętu, obecnie dostępnego także do użytku domowego - są to inhalatory lub nebulizatory. Nebulizacja jest rodzajem inhalacji, która polega na podawaniu roztworów leków w postaci rozpylonej mgły (aerozolu). Zaletą tych urządzeń jest wytwarzanie bardzo małych kropelek, dzięki czemu aplikowanie i przyswajanie leku jest łatwiejsze.

Istnieje kilka rodzajów specjalistycznych zabiegów inhalacyjnych - np. inhalacje wibroaerozolami (aerozol z falą akustyczną) lub wibroaerozolami z dodatkowym nadciśnieniem.

Reklama

Inhalacje - co stosować?

Do inhalacji wykorzystuje się leki rozkurczowe i ułatwiające wykrztuszanie wydzieliny, leki przeciwzapalne i  antybiotyki. Polecane są także:

- napary ziół (rumianek, szałwia)

- olejki eteryczne o działaniu antybakteryjnym i ułatwiającym oddychanie (np. z drzewa herbacianego, eukaliptusowy, tymiankowy, sosnowy)

- zwykła sól i sól fizjologiczna.

Inhalacje - domowe sposoby

Inhalacje można także wykonywać bez skomplikowanych urządzeń - wystarczy miska z gorącą wodą i odpowiednie leki, np. zioła czy olejki eteryczne - wdycha się wtedy parę wrzącego roztworu. Najlepiej przykryć się wtedy ręcznikiem, żeby jak najmniej pary uciekało a wdychanie było bardziej skuteczne. 

Inhalacje można także wykonać jeszcze prościej - taki sposób sprawdzi się szczególnie u dzieci - wystarczy kilka kropel olejku eterycznego upuścić np. na ręcznik i zostawić w pokoju dziecka. Można także w małym pomieszczeniu postawić miskę z gorącym naparem.

Stosując inhalacje trzeba zachować ostrożność - nie nadużywać olejków eterycznych, zwłaszcza u dzieci i nie wykonywać więcej niż 3 zabiegi nad gorącą wodą dziennie.

 

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL