Jak robić inhalacje?
Inhalacje to znana od dawna metoda leczenia i łagodzenia przykrych objawów infekcji dróg oddechowych. Można stosować nowoczesny sprzęt medyczny (inhalatory, nebulizatory), czasem jednak wystarczy miska z gorącą wodą.
Inhalacje (wziewanie) to rodzaj zabiegu polegający na wdychaniu leczniczych substancji. Inhalacje wykonuje się za pomocą specjalistycznego sprzętu, obecnie dostępnego także do użytku domowego - są to inhalatory lub nebulizatory. Nebulizacja jest rodzajem inhalacji, która polega na podawaniu roztworów leków w postaci rozpylonej mgły (aerozolu). Zaletą tych urządzeń jest wytwarzanie bardzo małych kropelek, dzięki czemu aplikowanie i przyswajanie leku jest łatwiejsze.
Istnieje kilka rodzajów specjalistycznych zabiegów inhalacyjnych - np. inhalacje wibroaerozolami (aerozol z falą akustyczną) lub wibroaerozolami z dodatkowym nadciśnieniem.
Do inhalacji wykorzystuje się leki rozkurczowe i ułatwiające wykrztuszanie wydzieliny, leki przeciwzapalne i antybiotyki. Polecane są także:
- napary ziół (rumianek, szałwia)
- olejki eteryczne o działaniu antybakteryjnym i ułatwiającym oddychanie (np. z drzewa herbacianego, eukaliptusowy, tymiankowy, sosnowy)
- zwykła sól i sól fizjologiczna.
Inhalacje można także wykonywać bez skomplikowanych urządzeń - wystarczy miska z gorącą wodą i odpowiednie leki, np. zioła czy olejki eteryczne - wdycha się wtedy parę wrzącego roztworu. Najlepiej przykryć się wtedy ręcznikiem, żeby jak najmniej pary uciekało a wdychanie było bardziej skuteczne.
Inhalacje można także wykonać jeszcze prościej - taki sposób sprawdzi się szczególnie u dzieci - wystarczy kilka kropel olejku eterycznego upuścić np. na ręcznik i zostawić w pokoju dziecka. Można także w małym pomieszczeniu postawić miskę z gorącym naparem.
Stosując inhalacje trzeba zachować ostrożność - nie nadużywać olejków eterycznych, zwłaszcza u dzieci i nie wykonywać więcej niż 3 zabiegi nad gorącą wodą dziennie.