Parestezje. Czego objawem jest drętwienie, pieczenie i mrowienie kończyn?

Pod pojęciem parestezje (czucie opaczne) należy rozumieć zespół nieprzyjemnych odczuć typu drętwienie, mrowienia i pieczenie. Są to także wrażenia ciepła i zimna oraz tak zwane "przeszycia prądem". Parestezje mogą dotyczyć całego ciała, choć najczęściej dotykają kończyn.

Przyczyny parestezji

Najczęstsze przyczyny dotyczą układu nerwowego. Mogą być wywołane jego uszkodzeniem spowodowanym przez różne substancje toksyczne (alkohol, narkotyki, ołów). 

Nieprawidłowa gospodarka mineralna, niedobór witamin (wit. B12) oraz minerałów takich jak potas, wapń, sód, również skutkuje objawami czuciowymi. 

Zwyrodnienia kręgosłupa oraz ucisk na kręgi i krążki często powoduje uczucie drętwienia niektórych cześć ciała. Do przyczyn czucia opacznego zalicza się również wiele chorób drobnoustrojowych.

Są jednak i przyczyny parestezji, które bezpośrednio zagrażają życiu. Czucie opaczne w dłoniach to częsty objaw zwiastujący udar niedokrwienny mózgu lub zawał serca. 

Reklama

Choroby mogące wywołać parestezje

U podłoża parestezji leży wiele chorób, są wśród nich m.in. choroby zakaźne, jak np. wścieklizna i tężec, ale ale choroby o podłożu neurologicznym lub hormonalnym a także choroby układu sercowo-naczyniowego. 

Mrowienie, drżenie lub pieczenie kończyn może powodować:

  • choroba Parkinsona
  • zespół cieśni nadgarstka 
  • stwardnienie rozsiane
  • kamica nerkowa 
  • cukrzyca
  • choroby tarczycy
  • miażdżyca, choroba niedokrwienna serca, udar
  • półpasiec.

Parestezje - jak leczyć?

Ze względu na tak wiele przyczyn wpływających na parestezje, należy zgłosić się do lekarza rodzinnego, który na podstawie objawów klinicznych skieruje pacjenta do odpowiedniego specjalisty. Często może okazać się konieczna wizyta u neurologa, który zleci badanie RTG, rezonansu magnetycznego czy tomografii komputerowej. 

W przypadku niedoborów witaminowych i mineralnych ustala się odpowiednią suplementację diety. 

Przy zwyrodnieniach podaje się leki przeciwbólowe w postaci tabletek oraz specjalnych żeli. Przy cukrzycy należy doprowadzić stężenie cukru we krwi do poziomu w normie.

CZYTAJ TAKŻE:

Udar czy wylew? Tak je rozróżnisz i uratujesz życie 

Wake-up stroke, czyli udar po przebudzeniu. Na te objawy uważaj

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: parestezje | objawy parkinsona
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL