Reklama

Kiedy występują i jak się leczy parestezje?

Pod pojęciem parestezje (czucie opaczne) należy rozumieć zespół nieprzyjemnych odczuć typu drętwienie, mrowienia i pieczenie. Są to także wrażenia ciepła i zimna oraz tak zwane "przeszycia prądem". Parestezje mogą dotyczyć całego ciała, choć najczęściej dotykają kończyn.

Przyczyny parestezji

Najczęstsze przyczyny dotyczą układu nerwowego. Mogą być wywołane jego uszkodzeniem spowodowanym przez różne substancje toksyczne (alkohol, narkotyki, ołów). Nieprawidłowa gospodarka mineralna, niedobór witamin (wit. B12) oraz minerałów (potas, wapń, sód) również skutkuje objawami czuciowymi. 

 Zwyrodnienia kręgosłupa oraz ucisk na kręgi i krążki często powoduje uczucie drętwienia niektórych cześć ciała. Do przyczyn czucia opacznego zalicza się również wiele chorób drobnoustrojowych.

Choroby mogące wywołać parestezje:

 - wścieklizna

- tężec

- choroba Parkinsona

Reklama

- zespół cieśni nadgarstka 

 - stwardnienie rozsiane

- kamica

- cukrzyca

- choroby tarczycy

- miażdżyca

- półpasiec.

Parestezje - jak leczyć?

Ze względu na tak wiele przyczyn wpływających na parestezje, należy zgłosić się do lekarza rodzinnego, który na podstawie objawów klinicznych skieruje pacjenta do odpowiedniego specjalisty. Często może okazać się konieczna wizyta u neurologa, który zleci badanie RTG, rezonansu magnetycznego czy tomografii komputerowej. 

W przypadku niedoborów witaminowych i mineralnych ustala się odpowiednią suplementację diety. Przy zwyrodnieniach podaje się leki przeciwbólowe w postaci tabletek oraz specjalnych żeli. Przy cukrzycy należy doprowadzić stężenie cukru we krwi do poziomu w normie.

 

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Rekomendacje