Kubeczek menstruacyjny. Zalety i wady, przeciwwskazania oraz cena

Kubeczek menstruacyjny coraz częściej zastępuje tampony i podpaski. Nic dziwnego. W końcu to bezpieczna, wygodna i ekologiczna metoda ochrony podczas miesiączki. Nie bez znaczenia jest również kwestia finansowa. Kubeczek menstruacyjny to jednorazowy wydatek. Prawidłowo stosowany może być używany nawet przez kilka lat. Zobaczcie, co jeszcze musicie wiedzieć o kubeczku menstruacyjnym.

Kubeczek menstruacyjny jest obok podpasek i tamponów jednym ze środków higienicznych, jakie mogą być używane podczas miesiączki. Ma kształt małego stożka i wykonany jest z delikatnego sylikonu, który nie powoduje alergii. Kubeczek jest bezpieczny dla zdrowia i nie wysusza pochwy. Prawidłowo założony jest praktycznie niewyczuwalny i, co najważniejsze - nie przecieka i chroni równie skutecznie, co wspomniane tampony.

Ile kosztuje kubeczek menstruacyjny?

Ze względu na opisywane zalety kubeczki menstruacyjne mają spore rzesze fanek. Doceniają one wygodę i oszczędność pieniędzy - jeden kubeczek można używać nawet przez kilka lat. Nie bez znaczenia jest także aspekt ekologiczny. Stosując kubeczek, nie generujemy dodatkowych śmieci tak, jak dzieje się w przypadku podpasek czy tamponów. 

Ile kosztuje kubeczek menstruacyjny? Ostateczna cena produktu jak zwykle zależy od producenta. Na rynku znajdziemy kubeczki zarówno za 20-30 zł, jak i takie powyżej 100 zł. Nie warto jednak zbyt mocno sugerować się ceną. Tańsze produkty chronią równie dobrze. Najważniejsze jest to, aby dobrać odpowiedni rozmiar kubeczka.

Reklama

Kubeczek menstruacyjny. Jak go używać?

Przede wszystkim należy zacząć od właściwego dopasowania rozmiaru kubeczka menstruacyjnego. Na rynku znajdziemy produkty w rozmiarach od S do XL. Jakimi kryteriami należy kierować się przy wyborze rozmiaru? Przede wszystkim należy dobrze przeczytać wytyczne producenta. Zazwyczaj kluczowy jest wzrost, waga oraz to, czy kobieta ma za sobą poród. 

Przed pierwszym użyciem kubeczka oraz pomiędzy miesiączkami należy wyparzyć kubeczek. Najlepiej umieścić go we wrzątku i gotować przez około pięć minut. W trakcie trwania miesiączki niekonieczne jest gotowanie. 

Po opróżnieniu kubeczka i przed ponowną aplikacją należy go jedynie dobrze opłukać wodą.

Jak założyć kubeczek menstruacyjny?

Wiele kobiet rezygnuje z używania kubeczka, ponieważ obawia się aplikacji. Jak prawidłowo włożyć kubeczek? 

Najczęściej stosuje się jedną z trzech metod. Pierwsza technika polega na złożeniu kubeczka w literę C, druga - w literę S. Trzecia metoda to technika na rozwinięcie. Polega ona na zagięciu jednej części kubeczka, a następnie wsunięciu kubeczka do pochwy. Prawidłowo założony kubeczek powinien rozprostować się w pochwie i być niewyczuwalny. Aby mieć pewność, że prawidłowo włożyłyśmy kubeczek, wystarczy poprowadzić palec po obwodzie kubka.

Jak wyjąć kubeczek menstruacyjny?

Zaletą kubeczka jest fakt, że niekonieczne jest zbyt częste opróżnianie go. Kubeczek ma zwykle pojemność od 10 do nawet 45 ml. W zależności od pojemności najlepiej opróżniać go 2-4 razy dziennie. Kubeczek można stosować także w nocy. Jak wyjąć kubeczek menstruacyjny? Przede wszystkim należy zacząć od dokładnego umycia rąk. Później należy znaleźć końcówkę kubeczka i delikatnie ucisnąć ją. Następnie delikatnym ruchem wyjmujemy kubeczek.

Przeciwwskazania do stosowania kubeczka menstruacyjnego

Kubeczek menstruacyjny jest bezpiecznym sposobem na zabezpieczanie się podczas miesiączki i istnieje niewiele przeciwwskazań do ich stosowania. Podobnie jak w przypadku tamponów nie zaleca się stosowania kubeczków przez kobiety, które nie rozpoczęły jeszcze współżycia i zależy im na zachowaniu błony dziewiczej.

Zalety i wady kubeczka menstruacyjnego

Zalety:

  •    oszczędność - kubeczek to jednorazowy zakup,
  •    wygoda - jest niewyczuwalny i nie trzeba opróżniać go zbyt często,
  •    bezpieczny dla zdrowia,
  •    ekologiczny,
  •    dostępny w różnych rozmiarach,
  •    zmniejsza ryzyko grzybicy pochwy,
  •    nie wysusza pochwy,
  •    nie pochłania śluzu jak tampony,
  •    nie przecieka.

Wady:

  •    niektóre kobiety mogą mieć problem z właściwym wyborem rozmiarów,
  •    aplikacja - zwłaszcza na początku - może wydawać się trudna,
  •    mogą wystąpić sytuacje, w których opróżnianie kubeczka menstruacyjnego będzie problemowe, np. podczas korzystania z toalety publicznej.

Więcej o kubeczku menstruacyjnym, m.in. o tym, jak wybrać rozmiar czy jak długo można go nosić czytaj TUTAJ

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL