Masz jelito drażliwe? Jak sobie radzić?

Zespół jelita drażliwego często potocznie określa się jako jelito drażliwe. Jest to przewlekłe schorzenie dotyczące układu pokarmowego.

Zespół jelita drażliwego często potocznie określa się jako jelito drażliwe. Jest to przewlekłe schorzenie dotyczące układu pokarmowego.

 Charakterystycznym objawem są silne bóle brzucha o charakterze skurczowym oraz problemy z wypróżnieniem. Można wyróżnić odmianę zaparciową, biegunową oraz mieszaną.


Jelito drażliwe - leczenie

Jeśli chodzi o leczenie farmakologiczne, to stosuje się głównie środki mające na celu łagodzenie objawów wywołanych przez jelito drażliwe. Są to preparaty rozkurczowe i odpowiednio do odmiany schorzenia leki przeciwbiegunkowe lub przeciwzaparciowe. W przypadku podejrzenia nietolerancji laktozy zleca się wykonanie testu wodorowego. Czasem konieczne jest dołączenie do leczenia psychoterapii i przyjmowanie leków antydepresyjnych, bo zespół jelita nadwrażliwego może się nasilać pod wpływem niepokoju i lęków.  

Reklama

Domowe sposoby na jelito drażliwe

Wiele osób dotkniętych przez zespół jelita nadwrażliwego nie zgłasza się do lekarza i nie podejmuje leczenia. Jednakże same domowe sposoby nie rozwiążą problemu. Jelito drażliwe to schorzenie wymagające działania lekarskiego, ale również wyregulowania całego trybu życia. Począwszy od diety, poprzez regularny wypoczynek, a skończywszy na życiu osobistym. Poleca się prowadzenie specjalnego dzienniczka, w którym zapisuje się przebieg poszczególnych dni. Dzięki ujęciu tam: co kiedy zostało zjedzone i jak reagował później na to organizm, lekarzowi będzie łatwiej zaplanować odpowiednią terapię.

Ważnym zagadnieniem jest właśnie dieta, którą należy dobrać indywidualnie dla każdego pacjenta. Posiłki muszą być spożywane regularnie i warto zrezygnować z potraw ciężko strawnych i działających wzdymająco.  Gdy występuje nietolerancja laktozy, należy z diety wyeliminować produkty ją zawierające. Przy postaci zaparciowej zaleca się codzienne żywienie uzupełnić w błonnik pokarmowy. Czynnikiem wpływającym często negatywnie jest stres, dlatego należy go unikać i korzystać z takich form wypoczynku, które wyciszą i uspokoją chorego.

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL