Nie odkładaj wizyty. Zaradzi na odciski i modzele, pomoże na pękające pięty
Choroby stóp to poważny i nierzadko bardzo bolesny problem, który potrafi skutecznie utrudnić codzienne funkcjonowanie. Jednym ze specjalistów, do których warto się udać, gdy stopy nie wyglądają tak, jakbyśmy sobie tego życzyli, a także, gdy sprawiają ból i dyskomfort, jest podolog. Czym zajmuje się podolog? Z jakimi dolegliwościami się do niego zgłosić? Wyjaśniamy.
Podolog to osoba, która specjalizuje się w leczeniu chorób stóp. Zajmuje się wieloma problemami, które mają charakter nie tylko estetyczny, ale również sprawiają ból, dyskomfort i utrudniają codzienne funkcjonowanie. Po pomoc do podologa zwracają się m.in. chorzy na cukrzycę, grzybicę stóp, z nawracającymi wrastającymi paznokciami, haluksami czy odciskami.
Nazwa zawodu "podolog" może budzić skojarzenia z dziedziną medycyny. Warto jednak wiedzieć, że podologia nie jest specjalizacją lekarską, a większość podologów nie jest lekarzami. Najczęściej są to osoby z wykształceniem kosmetologicznym, które ukończyły odpowiednie kursy i dodatkowe studia, aby móc zajmować się chorobami stóp. Często zdarza się również, że podolodzy współpracują z lekarzami z różnych dziedzin medycyny, m.in. dermatologami, chirurgami, internistami czy diabetologami. Niektóre problemy stóp wymagają bowiem konsultacji lekarskiej lub leczenia (np. lekami na receptę), którego podolodzy nie są w stanie pacjentowi zaoferować.
Podolog zajmuje się chorobami i dolegliwościami ze strony stóp i paznokci. Może pomóc przy odciskach i modzelach na stopach, wrastaniu paznokci czy pękaniu pięt. Dodatkowo dba o komfort pacjentów ze stopą cukrzycową.
Odciski i modzele na stopach
Odciski i modzele w obrębie stóp potrafią mocno uprzykrzyć życie. Często oba te terminy używane są zamiennie, jednak opisują dwa różniące się od siebie problemy. Mają one wspólną cechę - powstają najczęściej pod wpływem nacisku wynikającego z noszenia nieodpowiedniego, źle dopasowanego obuwia.
Modzele powstają najczęściej w obrębie podeszwy stopy, niekiedy również na dłoniach, kolanach i łokciach. Są opisywane jako zgrubienia warstwy rogowej naskórka, które są nieostro odgraniczone od skóry i zazwyczaj są niebolesne. Odciski z kolei najczęściej pojawiają się między palcami stóp, w obrębie podeszwy, czasem także w okolicy paznokci. Różnią się od modzeli tym, że posiadają rdzeń wnikający głęboko w skórę i wywołujący ból podczas chodzenia.
Podolog usuwa odciski i modzele przy pomocy specjalnych skalpeli bądź dłut podologicznych. Dzięki nim usuwa nadmiar zrogowaciałego naskórka, wywołując ulgę w dolegliwościach.
Wrastanie paznokci
Wrastanie paznokci to kolejny problem, z którym podolog może skutecznie pomóc sobie poradzić. Jest to dolegliwość, która charakteryzuje się wzrostem paznokcia w obręb wała paznokciowego, co wywołuje silny ból i dyskomfort w trakcie chodzenia. Może mieć zarówno charakter genetyczny, jak i być wynikiem chodzenia w niedopasowanym obuwiu. Podolog zakłada na paznokieć specjalną klamrę ortonyksyjną, która ukierunkowuje odpowiednio płytkę paznokciową. Dzięki temu paznokieć rośnie, nie zahaczając o wał paznokciowy.
Pękające pięty
W gabinecie podologicznym istnieje również możliwość poradzenia sobie z problemem pękających pięt. Najczęściej pojawia się on w wyniku nadmiernego rogowacenia się skóry, np. w efekcie noszenia niewłaściwie dobranego obuwia. Sprzyja to pękaniu skóry pod wpływem nacisku ciężaru ciała, co wywołuje niekiedy silny ból i dyskomfort. Podolog, po namoczeniu popękanej skóry, usuwa jej nadmiar przy pomocy frezarki. Następnie stosuje kurację nawilżającą i przedstawia szczegółowe zalecenia dotyczące pielęgnacji stóp przez pacjenta w domu.
Stopa cukrzycowa
Stopa cukrzycowa to złożone powikłanie cukrzycy, które charakteryzuje się zaburzeniami unerwienia, ukrwienia i powstawaniem trudnogojących się ran w obrębie stopy. Zadaniem podologa u pacjentów ze stopą cukrzycową jest dbanie o prawidłowy wzrost paznokci, a także usuwanie nadmiaru zrogowaciałego naskórka i odpowiednie nawilżenie stóp. W przypadku stwierdzenia obecności ran, stanów zapalnych i infekcji zaleci konsultację u odpowiedniego specjalisty.
Wiele osób na co dzień nie zdaje sobie sprawy z tego, jak istotny wpływ na komfort codziennego życia ma zdrowie stóp. W końcu spędzamy na nich większość dnia, to dzięki nim możemy sprawnie się poruszać z miejsca na miejsce. Przewlekły ból stóp, np. z powodu wrastających paznokci, może sprawić, że spacery, praca i przemieszczanie się staną się prawdziwym koszmarem. Mogą znacznie ograniczyć sprawność chorego i tym samym obniżyć jakość życia. Choroby takie jak stopa cukrzycowa, trudnogojące się rany czy owrzodzenia w skrajnych przypadkach mogą prowadzić do amputacji kończyny, a nawet sepsy.
CZYTAJ TAKŻE:
Masz stopę grecką, rzymską czy egipską? Z kształtu palców można wiele wywnioskować
Pięć chorób, które objawiają się na stopach. Ciało woła o pomoc