Na czym polega amyloidoza?
W amyloidozie następuje nieprawidłowe odkładanie się amyloidu w różnych narządach organizmu. Prowadzi to do ich nieuchronnego zniszczenia. Choroba może mieć przyczynę pierwotną lub wtórną.
W pierwszym przypadku białko odkłada się w dużych narządach, takich jak serce, wątroba, śledziona, a także w układzie nerwowym. W amyloidozie wtórnej może dojść także do zajęcia węzłów chłonnych.
Choroba ma szereg różnych objawów, w zależności od tego, jaki zajęła narząd. Pojawiają się także objawy ogólne, takiej jak obrzęki, chudnięcie, problemy z wypróżnianiem się, zaburzenia nerwowe i skórne, a także białkomocz.
Do wykrycia tej dolegliwości konieczne jest wykonanie biopsji danego narządu i zbadanie próbki. Charakterystyczne objawy to też powiększenie języka, wątroby i śledziony, a także niewydolność organów, które chorują.
Lekarze jeszcze nie wiedzą, jakie są przyczyny powstawania tej choroby i nie umieją jej leczyć. Leczenie polega na próbach spowolnienia jej rozwoju za pomocą środków przeciwzapalnych i zmniejszających odporność, a także za pomocą metod leczenia stosowanych przy nowotworach.
Choroba może pojawić się wraz z takimi dolegliwościami, jak gruźlica, RZS i zakażenie kości. W takim przypadku konieczne jest wyleczenie choroby towarzyszącej.
Lekarze mają nadzieję, że z czasem jej wyleczenie stanie się możliwe. Długość życia chorego zależy od tego, w jakim organie ulokowała się skrobawica (polska nazwa choroby), i waha się od jednego do piętnastu lat.