​Obrzęk limfatyczny. Skąd się bierze niewydolność układu chłonnego?

Obrzęk limfatyczny to opuchlizna niektórych części ciała spowodowana zastojem limfy. Limfa, zwana też chłonką, to płyn tkankowy, krążący w organizmie w ramach układu chłonnego, który jest odpowiedzialny m.in. za prawidłowe działanie funkcji odpornościowych organizmu.

Zaburzenia krążenia limfy - przyczyny

Pierwotny obrzęk limfatyczny  jest skutkiem wrodzonej wady układu chłonnego.

Obrzęk wtórny powstaje najczęściej w wyniku ingerencji w układ limfatyczny, takiej jak urazy mechaniczne (złamania, zwichnięcia), zabiegi operacyjne (zwłaszcza związane z leczeniem nowotworów) czy radioterapia. Może powstać również w wyniku stosowania niektórych leków czy w związku z brakiem aktywności ruchowej spowodowanej niedowładem lub paraliżem.

Jak rozpoznać obrzęk limfatyczny?

W początkowym stadium pojawia się opuchlizna na grzbiecie stopy i na kostce (jednej lub obu nóg), objaw ustępuje samoistnie po uniesieniu kończyny.  

Reklama

W miarę rozwoju choroby obrzęk twardnieje i pojawia się tzw. objaw Stemmera, czyli niemożność uchwycenia w palce fałdu skóry nad drugim palcem stopy. Nieleczony obrzęk limfatyczny może prowadzić do dolegliwości bólowych, ograniczenia ruchomości stawów, zniekształcenia kończyn.

Przywrócenie prawidłowego obiegu limfy

W leczeniu obrzęku limfatycznego stosuje się głównie metody fizjoterapeutyczne, które łagodzą nasilenie uciążliwych objawów obrzęku. Pomocny będzie przede wszystkim drenaż limfatyczny, usprawniający krążenie chłonki, w połączeniu z odzieżą uciskową (pończochy, bandaże elastyczne, opaski). 

Wspomagająco chory powinien stosować odpowiednio dobrane ćwiczenia oraz pamiętać o regularnym unoszeniu chorej kończyny co najmniej na wysokość serca. Ważna jest ochrona objętej obrzękiem skóry przed urazami (skaleczenia, ukąszenia owadów mogą łatwo wywołać infekcję) i jej odpowiednia pielęgnacja.

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: obrzęk limfatyczny
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL