Szczepionka przeciwko HPV. Dla kogo? Wskazania i przeciwwskazania
Szczepionka przeciwko HPV to preparat, który może znacząco obniżyć ryzyko zachorowania na niektóre nowotwory. Chodzi przede wszystkim o raka szyjki macicy - jeden z najczęściej wykrywanych nowotworów u kobiet. Szczepienie przeciwko HPV nie jest obowiązkowe. Warto jednak rozważyć przyjęcie szczepionki. Dlaczego?
Szczepionka przeciwko HPV chroni przed infekcją wirusem brodawczaka ludzkiego. Wirus jest niebezpieczny zwłaszcza dla kobiet. Przenoszony jest głównie drogą płciową i wykazuje działanie onkogenne. Oznacza to, że może być on przyczyną zachorowania na raka szyjki macicy oraz inne nowotwory, m.in. odbytu, pochwy, sromu, gardła, migdałków, krtani, a u mężczyzn dodatkowo prącia.
Wirus HPV jest bardzo powszechny. Niestety, większość osób nie zdaje sobie sprawy z nosicielstwa. Jedną z najskuteczniejszych metod zapobiegania HPV jest szczepionka.
Obecnie na rynku dostępne są trzy rodzaje szczepionek przeciwko HPV. Gardasil 9 - chroni przed siedmioma typami HPV, Silgard - chroni przed czterema typami HPV, a Cervarix przed dwoma typami HPV.
Szczepienie przeciwko HPV obejmuje trzy dawki szczepionki. Każda z dawek kosztuje około 1000-1500 zł. Osoby spełniające określone kryteria mogą jednak zaszczepić się za darmo w ramach programów szczepień, jakie odbywają się w wielu miastach i gminach.
Jaka jest skuteczność szczepionki? Badania pokazują, że trzy dawki szczepionki zmniejszają ryzyko zachorowania na raka szyjki macicy nawet o 70-90 proc. Za najskuteczniejszą szczepionkę przeciwko HPV uznaje się Gardasil 9.
Szczepionka przeciwko HPV nie jest w Polsce obowiązkowa. Warto jednak zastanowić się nad jej przyjęciem, ponieważ może znacząco obniżyć ryzyko wystąpienia wielu chorób. Szczepionka przeciwko HPV podawana jest dziewczynkom i chłopcom, którzy ukończyli 9. rok życia. Nie ma wątpliwości, że właśnie wtedy jest najskuteczniejsza. Wirus HPV przenosi się drogą płciową, więc najsensowniej podawać szczepionkę osobom, które nie rozpoczęły jeszcze współżycia. Wtedy ryzyko nosicielstwa jest niezwykle niskie.
Eksperci podkreślają jednak, że szczepionka sprawdzić się może także u osób aktywnych seksualnie. Współżycie, nawet z wieloma partnerami, nie oznacza bowiem, że dana osoba musiała już zarazić się wirusem. Co więcej, szczepionka polecana jest także nosicielom wirusa HIV oraz mężczyznom utrzymującym kontakty homoseksualne.
Warto jednak pamiętać, że szczepionka nie zwalnia z obowiązku wykonywania regularnych badań, m.in. cytologii czy USG.
Szczepionka przeciwko HPV uznawana jest za bezpieczny preparat. Mimo tego istnieją pewne przeciwwskazania do szczepienia. To przede wszystkim młody wiek (poniżej 9. roku życia), ciąża, karmienie piersią, alergia na składniki szczepionki, obniżona odporność, przyjmowanie leków immunosupresyjnych. Czasowym przeciwwskazaniem do przyjęcia szczepionki są też gorączka i infekcje.
Szczepionka w większości przypadków nie powoduje skutków ubocznych. Trzeba jednak liczyć się z tym, że po zaszczepieniu pojawić się mogą takie objawy jak ból w miejscu ukłucia, zaczerwienienie lub obrzęk skóry, ból głowy, ból stawów, gorączka oraz nudności i biegunka.