Wesz ludzka - jak się jej pozbyć całkowicie?

Jednym z pasożytów bytującym na człowieku jest wesz ludzka (Pediculus humanus). Najczęściej dotyka dzieci chodzące do szkoły i przedszkoli, przebywające w internatach, gdzie mają bliski kontakt z rówieśnikami.

Objawy

Wesz ludzka żywi się krwią i w miejscu ugryzień powstają zapalne swędzące grudki. Przy uszach można poszukać żywych osobników, zaś na włosach u nasady znajdują się szarobiałe gnidy.

Leczenie - czyli jak usunąć wesz ludzką

Obecnie w aptekach nie brakuje odpowiednich preparatów usuwające wszy głowy. Farmaceuta doradzi odpowiedni środek kierując się wiekiem osoby, u której pojawiła się wesz ludzka. Może to być kuracja zawierająca Permetrynę lub Lindan. 

Są to preparaty w płynie w postaci pianek, lotionów i szamponów. Pokrywa się nimi głowę i włosy zaatakowane przez wszy. Instrukcja dokładnie informuje, ile czasu należy pozostawić go na skórze. 

Reklama

Większość środków działa jedynie owadobójczo, ale nie szkodzi jajom. Dlatego po tygodniu należy powtórzyć kurację.

Jak wspomóc się domowymi sposobami?

By przyśpieszyć usunięcie wesz, można do płukania włosów dodać ocet. Skuteczną metodą jest również wyczesywanie gnid, ale po każdym takim zabiegu należy dokładnie wyczyścić każdy grzebień i szczotkę.

Konieczna dezynfekcja domu?

Gdy wesz ludzka zaatakuje jednego z domowników, ważne jest usunięcia ich z całego domu.  Trzeba wyprać odzież, pościel, ręczniki, koce w temperaturze minimum 60 stopni C. Wszelkie wykładziny dywanowe, dywany, kanapy należy odkurzyć. 

A worek odkurzacza natychmiast włożyć do foliowej reklamówki i dokładnie zawiązany wyrzucić. Oczyszczenie domu połączone z kuracją z apteki pozwoli pozbyć się całkowicie intruzów.

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Popularne