Wyprysk kontaktowy alergiczny i niealergiczny

Wyprysk kontaktowy (egzema kontaktowa) to zwyczajnie inne określenie na zapalenie skóry, które może być wywołane przez czynniki alergiczne i niealergiczne. Jest to reakcja objawiająca się najczęściej zaczerwienieniem, pieczeniem oraz wysypką.

Wyprysk kontaktowy (egzema kontaktowa) to zwyczajnie inne określenie na zapalenie skóry, które może być wywołane przez czynniki alergiczne i niealergiczne. 
Jest to reakcja objawiająca się najczęściej zaczerwienieniem, pieczeniem oraz wysypką.

Wyprysk kontaktowy na tle alergicznym

Najczęściej na tego typu egzemę wpływają różne alergeny, a dokładnie bezpośredni kontakt skóry z nimi. Czasem wystarczą naprawdę śladowe ilości, by wywołać uczulenie. Do tego typu alergenów należą przede wszystkim:

- leki stosowane zewnętrznie (maści i kremy zawierające kit pszczeli, niektóre antybiotyki)

- kosmetyki (zawarte w nich barwniki, substancje zapachowe, konserwanty)

- metale (biżuteria i klamry od pasków zawierające: nikiel, chrom, kobalt)

- środki czystości (terpentyna w pastach do podłóg, formaldehyd w środkach odkażających).

Reklama

Wyprysk kontaktowy niealergiczny

Na tego typu wyprysk kontaktowy mają wpływ również substancje drażniące, szczególnie detergenty i substancje z roztworami kwasów oraz zasad. Mogą to być różne wybielacze (chlorowe) nawozy sztuczne i środki przeciw owadom. Dlatego przy używaniu tego typu preparatów należy używać rękawiczek, a czasem też specjalnych maseczek, by ograniczyć bezpośredni kontakt ze skórą i błonami śluzowymi.

Wyprysk kontaktowy - objawy i leczenie

Zarówno wyprysk kontaktowy wywołany przez alergeny, jak i ten występujący pod wpływem środków drażniących, mają zbliżone do siebie objawy. Reakcja na skórze pojawia się przeważnie z opóźnieniem w czasie 48-72 godzin od kontaktu. 

Oprócz silnie zaczerwienionej skóry może dojść do łuszczenia naskórka, zgrubień, wyprysków i pęcherzy. Występuje także obrzęk oraz świąd. Jeśli chodzi o leczenie, to oprócz unikania substancji wywołujących wyprysk kontaktowy, należy zgłosić się do lekarza, który może zalecić terapię sterydową oraz przepisze specjalne maści natłuszczające.

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL