Reklama

Wyprysk kontaktowy alergiczny i niealergiczny

Wyprysk kontaktowy (egzema kontaktowa) to zwyczajnie inne określenie na zapalenie skóry, które może być wywołane przez czynniki alergiczne i niealergiczne. Jest to reakcja objawiająca się najczęściej zaczerwienieniem, pieczeniem oraz wysypką.

Wyprysk kontaktowy na tle alergicznym

Najczęściej na tego typu egzemę wpływają różne alergeny, a dokładnie bezpośredni kontakt skóry z nimi. Czasem wystarczą naprawdę śladowe ilości, by wywołać uczulenie. Do tego typu alergenów należą przede wszystkim:

- leki stosowane zewnętrznie (maści i kremy zawierające kit pszczeli, niektóre antybiotyki)

- kosmetyki (zawarte w nich barwniki, substancje zapachowe, konserwanty)

- metale (biżuteria i klamry od pasków zawierające: nikiel, chrom, kobalt)

- środki czystości (terpentyna w pastach do podłóg, formaldehyd w środkach odkażających).

Reklama

Wyprysk kontaktowy niealergiczny

Na tego typu wyprysk kontaktowy mają wpływ również substancje drażniące, szczególnie detergenty i substancje z roztworami kwasów oraz zasad. Mogą to być różne wybielacze (chlorowe) nawozy sztuczne i środki przeciw owadom. Dlatego przy używaniu tego typu preparatów należy używać rękawiczek, a czasem też specjalnych maseczek, by ograniczyć bezpośredni kontakt ze skórą i błonami śluzowymi.

Wyprysk kontaktowy - objawy i leczenie

Zarówno wyprysk kontaktowy wywołany przez alergeny, jak i ten występujący pod wpływem środków drażniących, mają zbliżone do siebie objawy. Reakcja na skórze pojawia się przeważnie z opóźnieniem w czasie 48-72 godzin od kontaktu. 

Oprócz silnie zaczerwienionej skóry może dojść do łuszczenia naskórka, zgrubień, wyprysków i pęcherzy. Występuje także obrzęk oraz świąd. Jeśli chodzi o leczenie, to oprócz unikania substancji wywołujących wyprysk kontaktowy, należy zgłosić się do lekarza, który może zalecić terapię sterydową oraz przepisze specjalne maści natłuszczające.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Rekomendacje