Zanokcica czyli wrastające paznokcie - jak ją leczyć?

Nadejście lata zawsze ujawnia jak powszechnym problemem są wrastające paznokcie. Przyczyną zapalenia ropnego wokół wału paznokciowego może byc złe przycinane lub zakażenie bakteryjne. Jak wyleczyć zanokcicę? To warto wiedzieć

Co to jest zanokcica?

Zanokcica jest to zapalenie ropne tkanek wokół paznokci, dokładnie wałów paznokciowych palców stóp i rąk. Wywołują ją przeważnie bakterie paciorkowca lub gronkowca. 

Ze względu na powstający ropień jest dość dokuczliwą przypadłością. Najpierw pojawia się zaczerwienie, później obrzęk, a następnie zaczyna się zbierać ropa. Miejsce to jest bardzo wrażliwe na każdy dotyk oraz powoduje nasilający się ból przy każdym zginaniu palca.

Przyczyny wrastających paznokci

Główną przyczyną tego typu zakażenia jest nieodpowiedni sposób obcinania paznokci. Gdy są przycinane zbyt krótko, mogą wrastać w skórę powodując infekcje. Podobnie się dzieje, gdy skaleczymy naskórek nożyczkami bądź cążkami. 

Reklama

Równie niebezpieczne są zabiegi manicure, na przykład przycinanie skórek wokół paznokci. Jeśli tkanka zostanie uszkodzona, to bakterie znajdujące się na skórze mogą wniknąć głębiej i spowodować zakażenie. Zanokcica może powstać przy zanieczyszczeniu każdej rany powstałej w okolicach paznokci.

Leczenie zanokcicy

W przypadku początkowego zaczerwienienia skóry, można ratować się domowymi sposobami. Należy ranę zdezynfekować. Polecane jest też moczenie tak zainfekowanego palca w wodzie z rozpuszczonym mydłem szarym, które ma działać łagodząco.

Ewentualnie robi się z takiego roztworu okłady. Przy większych i bardziej przewlekłych stanach konieczne będzie wycięcie całego paznokcia. Stosuje się też antybiotykoterapię zewnętrznie lub wewnętrznie. W przypadku nieleczenia może dojść do bardziej rozległych zakażeń. 

Gdy paznokcie notorycznie wrastają i wywołują zanokcicę, stosuje się specjalne korygujące klamry drutowe. Jest to metoda używana zamiast zrywania płytki paznokcia. W taki sposób można zapobiec, by zanokcica nie wystąpiła znowu.

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: podologia | paznokcie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL