Zapalenie pęcherza u dziecka. Jak szybko pomóc?

​Zapalenie pęcherza to jedna z częściej występujących dolegliwości u dzieci. Sprzyja temu wiele czynników. Warto poznać sposoby, dzięki którym szybko pomożemy maluchom.

​Zapalenie pęcherza to jedna z częściej występujących dolegliwości u dzieci. Sprzyja temu wiele czynników. Warto poznać sposoby, dzięki którym szybko pomożemy maluchom.

Zapalenie pęcherza u dziecka - przyczyny

Zapalenie pęcherza to schorzenie wywoływane przez czynniki bakteryjne. Mogą go też powodować przeziębienia, wychłodzenie dziecka oraz nieprawidłowa higiena. Zapalenie pęcherza częściej łapią dziewczynki, gdyż mają krótszą cewkę moczową, co powoduje, że drobnoustroje opanowują szybciej ten mniejszy odcinek dzielący je od pęcherza moczowego. Choroba zwykle trwa do 5 dni.

Zapalenie pęcherza - objawy

Najczęściej wydaje się, że dziecku nic nie doskwiera, tylko z niewiadomych przyczyn jest marudne i popłakuje. Uczulić powinno już pojawienie się gorączki nieznanego pochodzenia. Jeżeli i bez niej spada apetyt, a podczas siusiania dziecko popłakuje, zmienia się kolor moczu lub jego zapach - wszystko to może być sygnałem, że mamy do czynienia z zapaleniem pęcherza.

Reklama

Bądźmy czujni, gdyż żaden z tych objawów nie musi wystąpić wyraźnie. Często potrzebne są dodatkowe badania, by potwierdzić diagnozę.

Znaczenie picia przy zapaleniu pęcherza

Z racji tego, że dziecko uskarża się na ból przy oddawaniu moczu, rodzicom wydaje się, że powinni unikać podania zbyt wielkiej ilości płynów. Jest to jednym z największych błędów, jakie można popełnić przy zapaleniu pęcherza. 

Im więcej w tym czasie organizm będzie produkował i wydalał moczu, tym lepiej! Do picia warto podawać wodę, mleko oraz sok z żurawiny. 

Leczenie zapalenia pęcherza u dzieci

Przede wszystkim przy zapaleniu pęcherza niezbędna jest konsultacja z lekarzem, który skieruje na odpowiednie badania i w zależności od wyniku, zleci terapię. We własnym zakresie musimy rzetelnie stosować zalecenia lekarza i dbać o właściwą higienę dziecka.

 

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL