Reklama

​Zespół chronicznego zmęczenia - choroba XXI wieku?

Choć nie występuje w międzynarodowym spisie chorób, zespół chronicznego zmęczenia już dziś bywa uznawany za jedną z chorób cywilizacyjnych. Permanentny stres, presja, rosnące tempo życia - składowe współczesnego wyścigu szczurów odciskają swoje piętno na samopoczuciu coraz większej grupy ludzi.

Jeszcze zwykłe niewyspanie czy już zespół chronicznego zmęczenia?

Typowe objawy tej przypadłości: uczucie nieustannego wyczerpania (występujące nawet bez większej aktywności fizycznej, niemijające po przespanej nocy), przewlekła senność, bóle głowy, mięśni i stawów, brak energii do działania, spadek libido, problemy z koncentracją, apatia; mogą się pojawiać bóle gardła czy powiększenie węzłów chłonnych.

O zespole chronicznego zmęczenia mówimy wówczas, gdy dolegliwości utrzymują się przez ponad pół roku.

Do dziś nie ustalono jednoznacznie przyczyn występowania tej choroby. Ciągłe znużenie czy senność mogą powodować oczywiście infekcje wirusowe lub bakteryjne, przewlekłe choroby czy nowotwory, coraz częściej jednak zespół chronicznego zmęczenia pojawia się bez żadnej uchwytnej przyczyny zdrowotnej. Najbardziej narażone są osoby żyjące wyjątkowo aktywnie, w ciągłym stresie i niedbające o zdrowy tryb życia i odpoczynek.

Reklama

Chroniczne zmęczenie - czy to się leczy?

Z pewnością nie należy bagatelizować długo utrzymujących się objawów. Warto skonsultować się z lekarzem, który wykluczy ewentualne wstępowanie innych chorób, które mogą być przyczyną uciążliwych dolegliwości.

W przypadku zdiagnozowania zespołu chronicznego zmęczenia, leczenie zostanie dobrane do konkretnych symptomów. Lekarz może zalecić psychoterapię, leczenie farmakologiczne (antydepresanty) i zapewne konieczna będzie choćby częściowa zmiana trybu życia - aktywność fizyczna, zdrowa dieta, relaks.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Rekomendacje