Agresywny nowotwór, który rozsiewa się po ciele. Na mięsaka zmarła Cat Janice

Mięsak to jeden z bardziej agresywnych nowotworów, który przez długi czas nie daje objawów. Wraz z postępem choroby, przerzuty raka tkanek miękkich pojawiają się w kolejnych narządach wewnętrznych, a szanse na przeżycie chorego znacząco maleją. Na mięsaka chorowała Cat Janice, młoda piosenkarka, która zmarła zaledwie dwa lata po otrzymaniu diagnozy. Jak objawia się ten nowotwór i kto jest w grupie ryzyka?

Mięsak atakuje tkanki miękkie po cichu

Mięsaki to nowotwory, które rozpoznawane są niezwykle rzadko, jednak należą do jednych z najgroźniejszych chorób. Częściej stwierdzane są u mężczyzn, niż u kobiet, a średnia wieku diagnozowanych pacjentów wynosi 59 lat.

Zmiany nowotworowe najczęściej lokalizowane są w tkankach miękkich, w stawach, tkance tłuszczowej, ale także w nerwach czy naczyniach krwionośnych.

Mięsak najczęściej atakuje ramiona, nogi i tułów ale zdarza się umiejscowienie raka w przestrzeni jamy brzusznej czy narządach rodnych u kobiet.

Cat Janice miała 29 lat, gdy usłyszała diagnozę

Dwa lata temu, w 2022 roku, mięsaka stwierdzono u młodej piosenkarki, Cat Janice. W chwili uzyskania diagnozy kobieta miała zaledwie 29 lat i od razu została poddana leczeniu z użyciem chemioterapii i radioterapii.

Reklama

Z początkiem 2023 roku piosenkarka poinformowała, że choroba jest w odwrocie, jednak pół roku później do mediów trafiła informacja, że u kobiety wystąpiły przerzuty do płuc. Mimo tego, Cat Janice nie poddawała się i dalej walczyła z chorobą. W swoich mediach społecznościowych pisała wówczas: "Modlę się, by cud pozwolił mi przez to przejść, ale chyba jestem wzywana do domu".

O Janice zrobiło się głośno za sprawą piosenki, którą nagrała jako spadek dla swojego 7-letniego syna - prawa autorskie i tym samym zyski z utworu przypadną właśnie jemu. Piosenka stała się hitem w sieci.

Kobieta zmarła 28 lutego 2024 roku w wieku 31 lat.

Czynniki ryzyka mięsaka

Nie do końca znane są przyczyny występowania mięsaka, jednak lekarze wskazują, że w dużej mierze do choroby przyczyniają się czynniki genetyczne.

Mięsak rozwija się również w organizmie człowieka pod wpływem promieniowania, ale także działania substancji chemicznych, takich jak herbicydy czy chlorofenole.

Objawy mięsaka są nietypowe, często ignorowane

Rozpoznanie mięsaka zazwyczaj ma miejsce wtedy, gdy choroba jest już rozwinięta. Nowotwór nie daje typowych objawów i często stawiana jest nieprawidłowa diagnoza.

Mięsaki występują w postaci litych guzów, umiejscowionych najczęściej na rękach lub nogach, szyi i plecach. Guzy mogą przypominać tłuszczaki, obrzęki i nie od razu są kojarzone z nowotworem.  Zmiany są bezbolesne, czasem wokół nich mogą pojawić się krwiaki.

Jeśli guzy zlokalizowane są w jamie brzusznej, mogą występować problemy jelitowe: uczucie pełności, ostre bóle brzucha, zaparcia, krwawienie z dolnego odcinka przewodu pokarmowego.

Alarmujące sygnały świadczące o rozwoju raka

W przypadku mięsaków mogą występować dodatkowe objawy, które wskazują na rozwój choroby nowotworowej:

  • gorączka,
  • niedokrwistość,
  • uczucie przewlekłego zmęczenia,
  • zwiększenie masy ciała bez wyraźnej przyczyny,
  • utrata apetytu lub ciągłe uczucie sytości.

Powyższe symptomy są wskazaniem do pilnej konsultacji z lekarzem i szukaniem przyczyny ich występowania.

Potwierdzenie nowotworu - jak przebiega diagnoza?

W zależności od lokalizacji guza, jest on wyczuwalny przez pacjenta, początkowo następuje obrazowanie miejsca zmienionego. Do typowych badań zalicza się wykonanie prześwietlenia RTG, badania USG lub rezonansu magnetycznego.

Tomografia komputerowa jest wykorzystywana do diagnozowania nowotworu tkanek miękkich w obrębie jamy brzusznej i miednicy mniejszej.

W przypadku podejrzenia przerzutów, lekarz może zdecydować o wykonaniu badania PET - rentgenowskiej tomografii emisyjnej, która skutecznie obrazuje całe ciało i pozwala na wykrycie zmian w odległych częściach ciała.

Leczenie mięsaka i szansa na przeżycie

Leczenie tkanek miękkich opiera się o leczenie chirurgiczne, w trakcie którego lekarz usuwa zmienioną chorobowo tkankę wraz z marginesem zdrowych tkanek. Ponadto pacjenci poddawani są chemioterapii oraz radioterapii, jako leczenie uzupełniające.

Jak w każdej chorobie nowotworowej, rokowania są uzależnione od rodzaju, położenia i wielkości guza oraz występowania przerzutów do innych tkanek. Pięcioletnia szansa na przeżycie u pacjentów leczonych wynosi od 35 do 70 proc.

Źródła: 

W. Ruka, P. Rutkowski i wsp., Mięsaki tkanek miękkich u dorosłych - zasady postępowania diagnostyczno-terapeutycznego, Onkologia w Praktyce Klinicznej 2009, tom 5, nr 5, 198-210;

P. Rutkowski, K. Krzemieniecki, Zalecenia postępowania diagnostyczno-terapeutycznego w nowotworach złośliwych (2013), https://www.sarcoma.pl/pliki/Zasady_leczenia/PTOK201310miesakitkanekmiekkichdorosli.pdf [dostęp 29.02.2024]

CZYTAJ TAKŻE: 

Na reumatyzm cierpią coraz młodsi. Przyczyny, objawy i leczenie reumatyzmu

Powstają na długo przed wykryciem guza. Taki nowotwór jest "uśpiony"

Te siedem rzeczy sprzyja zachorowaniom na raka. Onko-dietetyczka przestrzega

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: nowotwór skóry | raki
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Popularne