Takie zmiany mogą świadczyć o raku. Pojawiają się w ustach i na szyi

Z roku na rok wzrasta liczba przypadków nowotworów jamy ustnej. Według brytyjskiej fundacji Oral Health Foundation w ostatniej dekadzie odnotowano wzrost zachorowań o 34 proc. W Polsce odnotowuje się wzrost na poziomie 25 proc. na przestrzeni ostatnich dziesięciu lat. Kto jest najbardziej narażony na raka jamy ustnej i jakie objawy mu towarzyszą? Odpowiadamy.

Nowotwór jamy ustnej - co to za choroba?

Choroba nowotworowa jamy ustnej dotyczy tkanek miękkich, występuje głównie na języku, wargach, na wewnętrznej części policzków, a także przy dziąsłach. Nowotwór może rozwinąć się również na tylnej ścianie gardła oraz w gruczołach odpowiedzialnych za produkcję śliny i w migdałkach.

W przebiegu nowotworu zmiany można zauważyć na wargach, pod i na języku, na sklepieniu jamy ustnej, i dziąsłach. W przypadku dziąseł zmiany nowotworowe wpływać mogą bezpośrednio na zęby - stają się one osłabione, ruszają się, a nawet wypadają.

Reklama

Każda zmiana w obrębie jamy ustnej powinna być skonsultowana z lekarzem, jeśli jej wygląd jest nietypowy, bolesny lub sączy się z niej płyn. Najczęstsze objawy, mogą świadczyć o nowotworze jamy ustnej, przedstawiamy poniżej.

Owrzodzenia jamy ustnej trudne do wygojenia

Zmiany w obrębie jamy ustnej, przypominające wrzody, są objawem alarmującym, który może świadczyć o rozrastaniu się komórek nowotworowych. Takie zmiany najczęściej lokalizują się na policzkach po wewnętrznej stronie oraz na języku. Owrzodzenia są bolesne, utrudniają jedzenie oraz spożywanie gorących napojów. Cechą charakterystyczną owrzodzeń o charakterze nowotworowym jest to, że są trudne do wygojenia i nie znikają nawet po kilku tygodniach leczenia.

Zmiana koloru śluzówki jamy ustnej

Niepokoić powinna zmiana koloru w obrębie śluzówki jamy ustnej. Na języku, wargach czy tylnej ścianie gardła mogą pojawić się białe lub czerwone plamy. Zazwyczaj są to zmiany niebolesne i nie utrudniają one mówienia i jedzenia, jednak niczym nieuzasadniona zmiana koloru wewnątrz jamy ustnej jest wskazaniem do konsultacji z lekarzem.

Zgrubienia i guzy w ustach i na szyi

Zmiany w strukturze tkanek miękkich w jamie ustnej w postaci guzów lub zgrubień, mogą być objawem rozwijającego się nowotworu. Niepokojące powinny być również guzki, które występują w obrębie twarzy i szyi.

Drętwienia i mrowienia warg i języka

Tkanki dotknięte nowotworem, mogą dawać uczucie odrętwienia lub mrowienia. Najczęściej dotyczy to warg oraz języka. Chorzy z tym objawem mają problem z gryzieniem oraz połykaniem. Pojawia się spadek apetytu. Drętwieniom może towarzyszyć uczucie sztywności języka.

Zmiana sposobu mówienia

Z powodu mrowień, bólu oraz zmian w obrębie jamy ustnej, może pojawić się zaburzona mowa, np. seplenienie lub mowa niewyraźna. Jeśli nie jest to spowodowane podłożem neurologicznym, wówczas przyczyn należy szukać bezpośrednio w jamie ustnej.

Osłabione zęby i krwawiące dziąsła

Nowotwór jamy ustnej, który dotyczy również okolicy dziąseł, może powodować osłabienie zębów. Stają się one kruche, poluzowane w zębodole, a nawet mogą wypadać bez żadnych wcześniejszych oznak chorobowych. Niepokojącym objawem jest również długie gojenie się zębodołu po wyrwaniu zęba.

Czynniki ryzyka, które mogą powodować nowotwór jamy ustnej

Za najbardziej szkodliwy czynnik, jaki przyczynia się do choroby nowotworowej jamy ustnej, uznaje się substancje pochodzące z dymu papierosowego.

Chorobie sprzyja również nadużywanie alkoholu, zwłaszcza wysokoprocentowego oraz brak odpowiedniej higieny jamy ustnej. Nieregularne szczotkowanie zębów czy płukanie jamy ustnej, mogą doprowadzić do przewlekłych stanów zapalnych, z których może rozwinąć się proces nowotworowy.

Za kolejny czynnik nowotworu uznaje się zarażenie wirusem HPV - brodawczaka ludzkiego.

Leczenie raka jamy ustnej i rokowania

Leczenie potwierdzonego nowotworu jamy ustnej jest uzależnione od stopnia zaawansowana choroby oraz zlokalizowania komórek rakowych. Jeśli nowotwór występuje pod postacią guza, bez cech nacieków - wówczas stosuje się leczenie chirurgiczne, polegające na usunięciu zmiany wraz z marginesem tkanek.

Jeśli nowotwór jest agresywny, wówczas zaleca się wycięcie węzłów chłonnych szyi. Całość leczenia dopełnia się zastosowaniem radioterapii, która ma na celu zniszczyć pozostałe komórki nowotworowe.

W przypadku podjęcia leczenia we wczesnym stadium choroby, rokowania są dobre i nawet 90 proc. chorych ma szansę na pełne wyleczenie. Jeśli terapia rozpoczęła się w momencie, gdy choroba była już zaawansowana - szanse te spadają do zaledwie 50 proc.

CZYTAJ TAKŻE:

Mikrobiom jamy ustnej. Jak wpływa na kondycję naszego organizmu?

Nieświeży oddech? Przyczyną może być choroba

 Powiększenie węzłów chłonnych. Nie tylko podczas infekcji


INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: rak jamy ustnej
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL