Tomasz Jakubiak choruje na niezwykle rzadki nowotwór. Przeszedł ósmą chemię

Tomasz Jakubiak na jakiś czas zniknął z mediów społecznościowych. W ostatnich dniach wyjaśnił, czym spowodowana była jego nieobecność. Znany kucharz i juror w programach "MasterChef" we wrześniu poinformował, że choruje na niezwykle rzadki nowotwór i jest w trakcie leczenia. Jaki jest jego stan zdrowia i co przekazał swoim fanom?

Tomasz Jakubiak choruje na niezwykle rzadki nowotwór

Tomasz Jakubiak trafił do lekarza z powodu kurczowych bólów brzucha, jednak po wstępnej diagnostyce okazało się, że to efekt antybiotykoterapii i braku przyjmowania preparatów osłonowych. W badaniach krwi, ale także gastroskopii i kolonoskopii u kucharza nie wykryto żadnych niepokojących zmian. 

W związku z tym, że ból nie ustępował, wykonał badanie rezonansem magnetycznym i dopiero wtedy wykryto zmiany.

"Zaczęła się cała przygoda. Przyjechał do mnie lekarz do domu, mój znajomy i mówi: 'Słuchaj, musimy porozmawiać, bo masz nowotwór. Z rezonansu wyszło, że masz bardzo mocno zjedzone kości miednicy i jakieś dwa kręgi w kręgosłupie. Jest to ciężka sytuacja'" - mówił w wywiadzie Tomasz Jakubiak.

Reklama

Kucharz rozpoczął chemioterapię, jednak leczenie okazało się skuteczne tylko do pewnego momentu. Choroba sprawiła, że kucharz przeszedł na odżywianie pozajelitowe i bardzo schudł. Aktualnie waży zaledwie 58 kilogramów. 

Dalsze leczenie kucharza kosztuje fortunę. Ruszyła zbiórka

Tomasz Jakubiak w walce z chorobą szuka ratunku za granicą, dlatego postanowił założyć zbiórkę. Ponadto wydał książkę, a dochód z jej sprzedaży w całości został przeznaczony na dalszą diagnostykę i leczenie. 

W całym procesie leczenia, co zaznacza przy każdej okazji, wspiera go jego żona, Anastazja, oraz czteroletni syn. W chwili opublikowania tego artykułu na koncie zbiórki widnieje ponad 1,2 mln zł. 

Tomasz Jakubiak zniknął na dwa tygodnie. Jak się dzisiaj czuje?

Od ujawnienia diagnozy kucharz jest aktywny w mediach społecznościowych, jednak w ostatnich dwóch tygodniach zrobiło się o nim cicho. W najnowszym reportażu TVN ujawnił, czym spowodowana była jego nieobecność. 

O swojej nieobecności wspomniał także na Instagramie:

"Przez ponad dwa tygodnie nie wyszedłem ze szpitala. (...) Nie pamiętam zupełnie nic, byłem na totalnej nieświadomce w szpitalu, walczyłem z ciśnieniem, które spadało, nie byłem w stanie w ogóle funkcjonować" - przekazał. 

Mimo wszystko kucharz zachowuje optymizm i codziennie stawia czoła swojej chorobie. "W tej chorobie nie można się absolutnie poddać. Ona się nie poddaje, żeby mnie wykończyć. Ja też nie mogę się poddać, żeby wykończyć ją" - powiedział przed kamerami. 

Tomasz Jakubiak wyjawił, że razem z żoną Anastazją szukają na całym świecie możliwości leczenia. Kucharz przyznał także, że pojawiło się "światełko w tunelu", jeśli chodzi o jego sytuację zdrowotną. 

Tomasz Jakubiak karmiony pozajelitowo. Kiedy stosuje się taką terapię?

Tomasz Jakubiak, w przebiegu choroby, stracił dużo kilogramów i, jak sam wspominał, był wygłodzony. 

W związku z nowotworem zdecydowano o wdrożeniu karmienia pozajelitowego, by odzyskał siły i uzupełnił najważniejsze składniki odżywcze.

Wskazań do żywienia pozajelitowego jest wiele, to m.in.:

  • zwężenie przełyku w przebiegu choroby nowotworowej, 
  • okres pooperacyjny, 
  • zespół krótkiego jelita, 
  • wyniszczenie nowotworowe, 
  • choroby i urazy ośrodkowego układu nerwowego, 
  • żywienie krytyczne pacjentów na oddziałach intensywnej terapii. 

Drogą dożylną pacjentowi podawane są wszystkie niezbędne składniki odżywcze: białko, elektrolity, witaminy oraz woda, które mają formę mieszaniny odżywczej. 

Żywienie pozajelitowe może być wprowadzone tymczasowo, lub na stałe w opiece paliatywnej, by chory jak najdłużej pozostawał przy siłach i sprawności, zapobiegając wyniszczeniu.

CZYTAJ TAKŻE:

To dlatego tworzą się u ludzi komórki rakowe. Oni są najbardziej narażeni

Jak rozszyfrować wyniki morfologii? Wyjaśniamy tajemnicze skróty w opisie badania

Fizjoterapeutka: Pacjenci przychodzą z bólami pleców. Przyczyną może być uraz sprzed lat

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL