Reklama

4 sposoby na katar

Jak szybko pozbyć się problemu?

Nieleczony katar trwa siedem dni, leczony - tydzień. To porzekadło możesz odłożyć między bajki, ponieważ nieleczony katar może trwać znacznie dłużej i bardzo często prowadzi do zapalenia zatok. A wtedy z reguły potrzebny jest już antybiotyk.

Z pomocą natury


By szybko pokonać katar najlepiej go nie bagatelizować. Gdy tylko poczujesz charakterystyczne kręcenie w nosie, częściej kichasz - działaj. Najpierw przeczyść nos roztworem soli morskiej w sprayu. Przygotuj aromatyczną rozgrzewającą herbatkę z imbiru z dodatkiem cytryny i miodu. Weź ciepłą kąpiel dolewając do wody w wannie olejek sosnowy.

Reklama

Zwolnij

Nie wychodź tego dnia na zewnątrz, odłóż na później prace wymagające dużego wysiłku fizycznego. Połóż się i odpocznij. Bardzo pomoże ciepły domowy rosół (ma właściwości antybiotyczne i antywirusowe), herbata owocowa z sokiem z jeżyn lub aronii - rozgrzeją i dostarczą sporo wit. C.

Inhalacje z solą, miętą lub szałwią

Do miski lub rondla wypełnionego gorącą wodą dodaj garść soli bocheńskiej, 200 ml naparu szałwii lub mięty. Na głowę zarzuć ręcznik tak, by przykrył też naczynie z wodą. Nie pochylaj się zbyt nisko. Pamiętaj, by woda nie była wrząca. Wdychaj głęboko opary nosem. To doskonale oczyszcza i udrażnia górne drogi oddechowe. Inhaluj się 5-8 min trzy razy dziennie.

Z miodem, imbirem i goździkami

Imbir ma cudowne właściwości rozgrzewające, działa także przeciwzapalnie. Warto zaparzyć herbatę ze świeżo startego korzenia imbiru z goździkami, łyżką miodu i cytryną. Można także sporządzić z niego nalewkę. Jak? 2 korzenie świeżego imbiru obierz, pokrój na cienkie plasterki lub zetrzyj na tarce o grubych oczkach. Przełóż do słoja, zalej 1/2 l wódki, zakręć i odstaw na 14 dni. Po przecedzeniu przelej do butelki. Pij po łyżeczce 2-3 razy dziennie.

Cebula

Okład z ogrzanego na patelni plasterka cebuli przyniesie ulgę przy katarze. Ułóż plasterek na czole na 10 min (podobnie działa okład z rozgrzanej na patelni gorczycy przesypanej do lnianego woreczka). Zatkany nos udrożni także aromat cebuli podczas jej krojenia lub tarcia.

Tabletka i spray

Gdy tylko poczujesz pierwsze symptomy kataru, oczyść nos roztworem soli morskiej w sprayu. Gdy katar mocno dokucza, a nos jest całkowicie zatkany, zażyj tabletkę z pseudoefedryną - substancja ta obkurczy śluzówkę nosa nie wysuszając jej.

Świat & Ludzie

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL