Te objawy zdradzą, czy należy już zbijać gorączkę. Większość robi to źle

Gorączka to objaw choroby, który przynosi ze sobą dreszcze, naprzemienne uczucie gorąca i zimna oraz ogólne osłabienie organizmu. Ma ona duże znaczenie dla organizmu człowieka i odgrywa kluczową rolę w procesie terapeutycznym. Czym tak naprawdę jest gorączka, po co nam ona i jak prawidłowo dokonać jej pomiaru?

Biologiczne znaczenie gorączki dla człowieka

Gorączka jest jednym z podstawowych mechanizmów obronnych, jakimi dysponuje ciało człowieka. Stanowi ona wsparcie dla układu odpornościowego i jest odpowiedzią na przedostanie się do organizmu chorobotwórczych patogenów - wirusów, bakterii ale także grzybów czy pasożytów.

Podniesienie temperatury ciała w przypadku przedostania się patogenu ma za zadanie uniemożliwić mu dalszy rozwój. Wiele wirusów i bakterii w wysokich temperaturach rozwija się gorzej, co utrudnia im możliwość namnażania się. Oznacza to, że gorączka jest niezwykle ważnym objawem ale również metodą na samodzielną walkę organizmu z chorobą.

Reklama

Gorączka - zakres temperatury ciała

Za gorączkę uznaje się temperaturę ciała, która wynosi więcej niż 38 stopni Celsjusza. Wartości znajdujące się między 36,6 stopni Celsjusza a 37,9 stopni Celsjusza nazywane są stanem podgorączkowym.

W przypadku, kiedy temperatura ciała przekracza 40 stopni Celsjusza, dochodzi do tzw. hipertermii, czyli przegrzania i jest stanem bezpośredniego zagrożenia życia dla chorego. W przypadku przegrzania dochodzi do uszkodzenia komórek, w tym neuronów w mózgu, a to z kolei prowadzić może do niewydolności wielonarządowej i śmierci.

Gorączka - jak ją rozpoznać?

Podniesiona temperatura ciała jest zazwyczaj od razu odczuwalna przez chorego, ponieważ oprócz naprzemiennego uczucia zimna i gorąca, towarzyszyć jej mogą takie objawy, jak:

  • dreszcze,
  • pocenie się,
  • bóle mięśni,
  • uczucie gorąca w okolicy policzków,
  • ogólne osłabienie organizmu.

Pomiar temperatury jest jednak niezwykle istotny, ponieważ od jej wysokości będzie zależało postępowanie oraz decyzja o tym, czy należy sięgać po środki farmakologiczne celem jej obniżenia.

Aby pomiar był rzetelny, należy dokładnie zapoznać się z instrukcją obsługi termometru, jaki posiadamy w domu. Najpopularniejsze z nich to tremometr dotykowy oraz na podczerwień. Ten pierwszy używany jest zazwyczaj w dole pachowym, jamie ustnej lub odbycie.

Termometry na podczerwień używa się natomiast poprzez zbliżenie go do czoła lub ucha na odległość od 2 do 5 centymetrów. To, jak będzie przebiegał pomiar, zależy przede wszystkim od instrukcji obsługi, której należy bezwzględnie przestrzegać.

Najczęstsze błędy w pomiarze temperatury

Do najczęstszych błędów w pomiarze temperatury zalicza się przede wszystkim zbyt krótki pomiar lub jego dokonanie w nieodpowiednim miejscu. W przypadku termometrów bezdotykowych kluczową rolę odgrywa odległość do powierzchni skóry, a w przypadku termometrów dotykowych nieprawidłowe umiejscowienie termometru.

Należy również pamiętać o tym, by przed dokonaniem pomiaru temperatury, powstrzymać się od wzmożonego ruchu czy aktywności fizycznej. Jeśli na kilka minut przed mierzeniem gorączki chory wziął chłodny prysznic, wynik również może być zaniżony, a niższa temperatura może utrzymać się tylko przez chwilę.

Jeżeli do pomiaru temperatury wykorzystywany jest termometr bezdotykowy, nigdy nie należy kierować go w kierunku ubranej części ciała.

Gorączka w chorobie - zbijać czy nie zbijać?

Wielu pacjentów, w sytuacji w której odnotowuje u siebie podniesioną temperaturę ciała, sięga po farmaceutyki mające za zadanie obniżyć gorączkę. Jest to to błąd, ponieważ jak wspomniano wyżej, gorączka jest mechanizmem obronnym, a wysoka temperatura niszczy patogeny chorobotwórcze. Należy pozwolić "walczyć" swojemu organizmowi z infekcją i przeznaczyć ten czas na odpoczynek w łóżku.

Zbijać gorączkę należy wówczas, kiedy jej objawy współistniejące powodują bardzo złe samopoczucie, ogólny dyskomfort dla chorego. Walkę z podniesioną temperaturą warto zacząć od naturalnych metod, takich jak: chłodne okłady, chłodny prysznic czy przyjmowanie chłodnych płynów. Te klasyczne metody bywają równie skuteczne, co leki bez recepty na gorączkę.

Bezwzględnie należy rozpocząć obniżanie temperatury ciała, jeśli przekracza ona 39 stopni Celsjusza, powoduje silne drżenia i skurcze mięśni oraz wywołuje u chorego zaburzenia świadomości. 


CZYTAJ TAKŻE:

Wszystko, co musisz wiedzieć o paracetamolu

Cenne rady, jak szybko zbić wysoką gorączkę

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: wysoka gorączka | gorączka obniżanie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL