Nazywany jest „cichym zawałem”. Pacjent długo nie wie, że go przeszedł

Zawał mięśnia sercowego kojarzony jest z silnym bólem w klatce piersiowej, drętwieniem rąk i zlewnymi potami. W niektórych jednak przypadkach te objawy nie występują, natomiast inne - sugerują jedynie przemęczenie lub niewyspanie. Kto narażony jest na „cichy zawał”, jak się objawia i jakie niesie ze sobą konsekwencje dla pacjenta?

Zawał serca nie zawsze boli

Zawał serca to niedotlenienie mięśnia sercowego na skutek zwężenia naczyń wieńcowych lub ich całkowitego zamknięcia. Najczęściej jest powikłaniem miażdżycy - blaszka miażdżycowa odrywa się od naczynia, a następnie zamyka światło tętnicy, prowadząc do martwicy tkanek serca.

Typowymi objawami zawału jest silny ból w klatce piersiowej, promieniujący do ręki lub żuchwy i uczucie duszności. U chorego pojawiają się zimne poty, uczucie lęku i wewnętrznego niepokoju. Zawał serca jest stanem, który bezpośrednio zagraża życiu dlatego wymaga natychmiastowej interwencji medycznej.

Reklama

W niektórych przypadkach te objawy nie występują, a szczególnie narażone są osoby chorujące na cukrzycę - rzadko odczuwają ból w trakcie zawału mięśnia sercowego, dlatego inne objawy towarzyszące przypisują zmęczeniu lub innym kłopotom zdrowotnym.  

Nie tylko cukrzycy mogą przejść tzw. "cichy zawał", dlatego warto wiedzieć jakie są objawy tego nietypowego stanu.

Nudności i bóle brzucha

W przypadku zawału mięśnia sercowego nie musi rozwinąć się ból w klatce piersiowej, lecz niżej. Ból brzucha, zgaga i nudności to objawy sugerujące zawał dolnej ściany serca, które częściej występują u kobiet, niż u mężczyzn.

Ten niepozorny objaw sprawia, że często jest ignorowany lub przypisywany niestrawności po zbyt obfitym posiłku.

Uczucie zmęczenia i spadek formy

"Cichy zawał" powoduje niedotlenienie i martwicę fragmentu tkanek mięśnia sercowego, przez co sam narząd staje się mniej wydolny. To przekłada się na wydolność fizyczną - osoba w trakcie lub po zawale odczuwa olbrzymie zmęczenie po przejściu określonego dystansu, kłopotliwe może być wejście po schodach czy podbiegnięcie do autobusu. Jeśli wcześniej nie występowały takie problemy, a pojawiły się stosunkowo niedawno, jest to wskazanie do pilnej konsultacji z lekarzem.

Mrowienia i drętwienia w rękach

Utrzymujące się długi czas drętwienia i mrowienia rąk mogą wynikać z nieprawidłowej pozycji ciała, dużych obciążeń w szyjnym i piersiowym odcinku kręgosłupa, jednak mogą być także objawem przebytego zawału. Nieprawidłowe krążenie krwi powoduje zaburzenia ukrwienia także w kończynach, co może skutkować ich drętwieniem.

Uczucie duszności i zawroty głowy

Zawroty głowy są częstym objawem, który występuje po przebytym zawale. Wynika to z zaburzeń krążenia krwi, niższym natlenieniem mózgu, co prowadzi do ogólnego osłabienia, zawrotów głowy i zaburzeń równowagi.

Wiele osób objawy te przypisuje niewyspaniu, przemęczeniu a nawet doszukuje się przyczyn w ewentualnych niedoborach witaminowych.

Po zawale może także utrzymywać się uczucie duszności, dyskomfortu czy kłucia w klatce piersiowej, chociaż nie jest to typowy ból, jakie występuje w przypadku zawału serca.

Połączenie powyższych objawów, jeśli występują one nagle, bez żadnej uchwytnej przyczyny, jest wskazaniem do pilnej wizyty na SOR lub wezwania pogotowia ratunkowego.

Aby wykluczyć lub potwierdzić zawał, konieczne są badania, takie jak EKG oraz oznaczenie troponin sercowych z krwi.

CZYTAJ TAKŻE:

Zatykają żyły, podnoszą ciśnienie i trójglicerydy. Kardiolodzy wskazali pięć rzeczy, które szkodzą sercu

Nietypowe objawy problemów z ciśnieniem. Zwróć uwagę na twarz i emocje

Pytają kardiologów o picie kawy i suplementy. Słyszą: Muszą państwo uważać

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: objawy zawału | atak serca | bóle w klatce piersiowej
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL