Pytają kardiologów o picie kawy i suplementy. Słyszą: Muszą państwo uważać

Arytmie są dość częstym problemem. Szacuje się, że w Polsce żyje ponad 700 tys. osób z migotaniem przedsionków - najczęstszym rodzajem wśród zaburzeń rytmu serca. Diagnoza często niesie za sobą wiele pytań, niepewności i obaw o to, co jest wskazane, a czego lepiej unikać. Jak wygląda życie po rozpoznaniu arytmii? Czy jest ono w jakikolwiek sposób ograniczone? Wyjaśniamy.

Czy mogę pić kawę?

W ostatnich latach kawa przestała być demonizowana. Okazuje się, że wcale nie wpływa tak bardzo źle na krążenie i serce. Wręcz przeciwnie - w umiarkowanych ilościach (maksymalnie 2-3 filiżanki dziennie) może mieć nawet ochronny wpływ na rozwój chorób sercowo-naczyniowych. Mimo to osoby ze stwierdzonymi arytmiami lub historią arytmii w przeszłości powinny uważać na to, ile filiżanek kawy wypijają każdego dnia. Nadmiar kofeiny może bowiem podwyższyć ciśnienie tętnicze i częstość bicia serca, a to z kolei może być czynnikiem zapalnym do nawrotu arytmii. Tyczy się to w szczególności chorych z napadowymi arytmiami i skłonnością do arytmii komorowych.

Reklama

Jakie suplementy mogę stosować?

Osoby z arytmią powinny również pamiętać, aby skonsultować się ze swoim lekarzem przed rozpoczęciem stosowania jakiegokolwiek suplementu diety. Wiele produktów posiada w swoim składzie substancje ziołowe i minerały, które mogą wchodzić w interakcje z lekami przepisanymi przez kardiologa.

Przykładowo, ekstrakt z głogu może nasilać działanie leków na nadciśnienie. Z kolei ziele serdecznika może wywoływać biegunkę, która może pogorszyć wchłanianie leków antyarytmicznych z przewodu pokarmowego. Warto więc stosować suplementy z dużą ostrożnością. Niektóre leki przyjmowane w przypadku chorób serca mogą również wywoływać zaburzenia elektrolitowe, które pod wpływem przyjmowanych suplementów mogą ulec pogorszeniu.

Czy mogę jeść tak jak przed diagnozą?

Nie ma specjalnej diety, którą powinny stosować osoby z arytmią. Zaleca się, aby trzymały się zdrowego odżywiania oraz jadły dużo warzyw i owoców. Pozwoli to zmniejszyć ryzyko rozwoju niedoborów witamin i minerałów w organizmie, a ponadto pomoże utrzymać odpowiednią wagę. Pacjentom z chorobami serca zaleca się również ograniczenie solenia pokarmów, aby zmniejszyć ryzyko rozwoju nadciśnienia tętniczego i innych schorzeń układu krążenia.

Czy mogę uprawiać sport?

Wielu pacjentów po otrzymaniu diagnozy arytmii przestaje uprawiać jakąkolwiek aktywność fizyczną. Jest to błąd, ponieważ ruch jest niezwykle ważny dla zdrowia całego organizmu, w tym serca. Odpowiednio dobrana aktywność fizyczna wesprze pracę serca i może pomóc zmniejszyć ilość nawrotów choroby w przyszłości. 

Osoby z arytmią powinny jednak wybrać taki sport, który nie niesie ze sobą ryzyka wywołania napadu. Do takich aktywności zalicza się m.in. spacery, jogę, pilates czy łagodne ćwiczenia aerobowe, które nie są dużym obciążeniem dla organizmu. Warto zrezygnować z intensywnych sportów, m.in. z biegania, szybkiej jazdy na rowerze, tenisa, wspinaczek czy szybkich spływów kajakowych.

Czy mogę pić alkohol?

Alkohol jest znanym czynnikiem, który może wywoływać arytmie nawet u osób zdrowych. Pacjentom z zaburzeniami rytmu serca zaleca się więc jego jak największe ograniczenie, a najlepiej całkowite unikanie. Podobnie w przypadku palenia papierosów - szacuje się, że u zdrowych osób każdy dodatkowy papieros wypalony w ciągu dnia zwiększa ryzyko rozwoju arytmii aż o 6 proc. W przypadku osób z diagnozą ryzyko nawrotu w wyniku palenia jest więc bardzo duże.

Czy mogę skakać ze spadochronem?

Wiele osób nie wyobraża sobie życia bez adrenaliny, której dostarczają ekstremalne wyzwania, np. skok ze spadochronem, na bungee czy jazda kolejką górską. Osoby z arytmią powinny jednak szczególnie dobrze przygotować się do realizacji takiego planu. Przy znacznym wyrzucie adrenaliny i innych neuroprzekaźników jest bowiem wysokie ryzyko nawrotu arytmii lub pogorszenia jej przebiegu.

Czy więc osoby z arytmią w ogóle nie mogą doświadczyć w życiu takich doznań? Mogą, jednak powinny wcześniej skonsultować się ze swoim lekarzem i omówić z nim za oraz przeciw. W przypadku niewyrównanej arytmii specjalista zaleci najpewniej poczekanie do momentu, aż czynność serca się ustabilizuje.

Największe ryzyko rozwoju groźnej dla życia arytmii w przypadku takich wypadów występuje u osób z zespołem wydłużonego QT. Choroba ta sprzyja bowiem wyzwalaniu częstoskurczu komorowego i innych komorowych zaburzeń rytmu, które mogą prowadzić do całkowitego zatrzymania pracy serca. Przed myśleniem o takich aktywnościach osoby te zawsze powinny skonsultować się z lekarzem i omówić możliwe opcje zabezpieczenia przed uaktywnieniem się arytmii.

Źródła:

Yang M., Yilmaz D., Tang J., i in., Abstract 14753: Cigarette Smoking is Acutely Associated With Increased Cardiac Arrhythmias, "Circulation" t. 148 nr 1(2023).

6 Things to Avoid Eating (and Drinking) with Arrhythmia | Mercy [na:] "Mercy", https://www.mercy.net/service/atrial-fibrillation/6-things-to-avoid-eating-and-drinking-with-arrhythmia/, 12 kwietnia 2022 r., dostęp 14 marca 2024 r.

CZYTAJ TAKŻE:

Tak "naprawia" się serce z zaburzeniem rytmu. Zabieg likwiduje objawy

Wysoki cholesterol, czyli jaki? Normy i sposoby na obniżenie cholesterolu

Powinny na stałe zagościć na talerzu nadciśnieniowców. Pięć skutecznych produktów

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: serce | zdrowe serce | arytmia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL