Nietypowe objawy problemów z ciśnieniem. Zwróć uwagę na twarz i emocje
Myślisz, że nadciśnienie tętnicze daje się zauważyć dopiero wtedy, kiedy ciśnieniomierz po raz kolejny pokazuje nieprawidłowe wartości? Nie musi tak być. Choroba nierzadko współwystępuje z innymi jednostkami, a zatem może być wykryta na podstawie konkretnych objawów klinicznych, z których nie wszystkie są oczywiste. Sprawdź, jakie nietypowe dolegliwości są związane z nadciśnieniem tętniczym.
Nadciśnienie nie boli, ale wpływa na cały organizm. Może być widoczne pod postacią z pozoru nieistotnych zmian m.in. na twarzy, karku, nogach, a nawet całym ciele. Nadciśnienie można pomylić też ze stanami depresyjnymi, osłabieniem, zaburzeniami hormonalnymi czy niedoborami ważnych pierwiastków. Oczywiście, by rozpoznać nadciśnienie, ale także, by profilaktycznie kontrolować wartości ciśnienia, konieczny jest pomiar ciśnieniomierzem. Ale i bez niego można zauważyć pewne oznaki nadciśnienia. Oto te najczęstsze.
Rumień na twarzy może być objawem podwyższonego ciśnienia i zwiększonej reaktywności naczyń. Zaczerwienienie bardzo często ujawnia się w sytuacjach, w których ciśnienie na chwilę wzrasta tj. po spożyciu alkoholu, wysiłku fizycznym lub w efekcie wystąpienia stresu. Osoby, u których nadciśnienie tętnicze nie jest dobrze kontrolowane poza charakterystycznym kolorem skóry na twarzy, doświadczają zwykle także uderzeń gorąca, a nawet zawrotów głowy.
Nadciśnienie tętnicze, może mieć charakter wtórny i wynikać z uszkodzenia nerek. To może być spowodowane m.in. przez: cukrzycę, zapalenie, uszkodzenie nerek w układowych chorobach tkanki łącznej, obecność torbieli, stan po urazie, czy nowotwór. Na skutek upośledzania wchłaniania wody i sodu, dochodzi do przewodnienia, które daje o sobie znać w postaci obrzęków. Wzrasta także ilość krwi dostarczanej przez żyły do serca, oraz objętość krwi, jaką serce tłoczy w ciągu jednej minuty do naczyń krwionośnych. Na zasadzie odruchu aktywowany zostaje układ współczulny, czyli "mobilizująca" część układu nerwowego, co skutkuje skurczem naczyń i wzrostem ciśnienia.
Nadciśnienie może być konsekwencją zespołu Cushinga, który wynika z nadmiaru glikokortykosteroidów w organizmie. Szacuje się, że nadciśnienie tętnicze występuje u ok. 70 do 80 proc. dorosłych pacjentów dotkniętych tą przypadłością. Choroba objawia się m.in. brzusznym rozłożeniem tkanki tłuszczowej, chudymi kończynami, zaokrągleniem twarzy tzw. "twarzą księżycowatą", trudno gojącymi się owrzodzeniami, ścieńczeniem, trądzikiem, zaczerwienieniem twarzy i łatwością w powstawaniu siniaków.
Obturacyjny bezdech senny, to inny sygnał mogący świadczyć o nadciśnieniu tętniczym. Z badań wynika, że ok. 65 proc. osób z ciężkim zespołem bezdechu sennego cierpi również na nadciśnienie tętnicze oporne, to znaczy takie, które ciężko się leczy. Uważa się, że choroba prowadzi do przekształceń w sercu, polegających m.in. na zwiększeniu grubości jego ścian. Terapia zakłada wykorzystanie urządzenia o nazwie CPAP, które służy do zapewniania stałego dodatniego ciśnienia w drogach oddechowych.
Według naukowców, osoby ze skłonnością do zamartwiania się i przepełnione nieuzasadnionymi obawami, intensywniej reagują na stres. Okazuje się, że może to mieć związek z nadciśnieniem tętniczym, które wpływa na funkcjonowanie układu nerwowego. Nie można wykluczyć, że za tę zależność odpowiada zwiększona produkcja, kortyzolu, czyli hormonu stresu i noradrenaliny, u neurotycznych pacjentów. Nadciśnieniowców cechuje więc nadwrażliwośc, rozchwianie emocjonalne, obiżony nastrój.
Nadciśnienie bywa powikłaniem zmian w naczyniach nerkowych. Jedną z chorób mogących do nich doprowadzić jest guzkowe zapalenie tętnic, które poza problemami z układem pokarmowym i nerwowym, cechuje się owrzodzeniami, często umiejscawiającymi się na palcach, w okolicy kostek lub na przedniej powierzchni podudzi i guzkami podskórnymi położonymi zwykle na przedniej powierzchni kończyny dolnej i grzbiecie stopy.
Nadciśnienie tętnicze - często oporne na leczenie hipotensyjne i o ciężkim przebiegu, to główny, najczęstszy objaw hiperaldosteronizmu pierwotnego. Choroba polega na nadprodukcji aldosteronu, czyli hormonu biorącego udział w regulacji gospodarki wodno-mineralnej, w tym potasu. Niedobór tego pierwiastka powoduje osłabienie siły mięśniowej, kurcze mięśni i parestezje, czyli uczucie porównywalne do przechodzenia prądu.
Nadmierne pocenie i kołatanie serca może świadczyć o guzie wydzielającym katecholaminy. Charakterystyczne dla tej choroby jest napadowe występowanie objawów, w tym niespodziewanych zwyżek ciśnienia. Osoby zmagające się z tym problemem doświadczają także: rozszerzenia źrenic, uczucia niepokoju, drżenia i bladości skóry. Rzadziej zdarzają się im: utraty przytomności, zaburzenia ostrości wzroku, krwawienia z nosa oraz objawów przypominających udar mózgu.
Źródła:
De Leo M, Pivonello R, Auriemma RS et al.: Cardiovascular disease in Cushing’s syndrome: heart versus vasculature. Neuroendocrinology 2010; 92 (Suppl. 1): 50-54.
Harding SM. Resistant hypertension and untreated severe sleep apnea: slowly gaining insight. J Clin Sleep Med. 2014 Aug
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4106936/
L.K. Nieman i in., Treatment of Cushing's Syndrome: An Endocrine Society Clinical Practice Guideline, "The Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism" 2015, tom 100, nr 8.
CZYTAJ TAKŻE:
Nadciśnieniu towarzyszy tycie? To może być Zespół X
Jedz i pij, by łagodnie obniżyć ciśnienie. W tej wersji najlepiej działa