Nie wiesz, dlaczego tyjesz? Przyczyną bywa ukryta niewydolność serca
Gdy układ krążenia nie działa prawidłowo, cierpi cały organizm. Problemy z nadmiarem kilogramów i ich zrzuceniem mogą mieć różne przyczyny. Nie zawsze chodzi o tryb życia czy geny. Czasem przyczyna leży w poważnych problemach zdrowotnych. Jeśli niewyjaśnionemu przybieraniu na wadze towarzyszą: zmęczenie, duszności i zmiana tętna spoczynkowego, wówczas prawdopodobną przyczyną jest niewydolność serca.
Niewydolność serca to stan, w którym serce nie jest w stanie przepompować krwi do całego organizmu. Mówiąc najprościej - nie ma wystarczającej siły do prawidłowej pracy. Wyróżniamy dwa rodzaje niewydolności serca: skurczową i rozkurczową.
Skurczowa niewydolność serca występuje, gdy mięsień sercowy jest słaby i serce nie może pompować krwi. Natomiast rozkurczowa niewydolność serca ma miejsce, gdy serce nie może napełnić się krwią. W obu przypadkach prowadzi to do gromadzenia się płynu w płucach, nerkach czy wątrobie.
Pacjenci często nie zdają sobie sprawy z faktu, że ich serce niedomaga. Jakie są wczesne objawy zastoinowej niewydolności serca?
- nadmiar płynu w tkankach ciała, w takich obszarach jak: kostki, stopy, nogi lub brzuch;
- kaszel lub świszczący oddech;
- duszność;
- przyrost masy ciała, którego nie można przypisać niczemu innemu;
- ogólne zmęczenie;
- przyspieszone tętno;
- brak apetytu lub uczucie mdłości;
- uczucie zagubienia lub dezorientacji.
Dlaczego osoby z niewydolnością serca tyją? Gromadzenie się płynów w kończynach i brzuchu powoduje przyrost masy ciała i zwiększenie obwodów. Jeśli tyjesz bez wyraźnego powodu - Twój styl życia nie zmienił się, a poziom hormonów w normie, warto jak najszybciej zbadać serce.
Jak powstają obrzęki przy niewydolności serca? Fakt, że serce nie jest zdolne do przepompowania wystarczającej ilości krwi przez organizm, ma wpływ na pracę nerek. Prowadzi to do zmniejszenia krążenia i mniejszego przepływu krwi przez nerki, które są odpowiedzialne za usuwanie nadmiaru płynów i sodu z organizmu. Nadmiar płynów i toksyn również nie jest wydajnie usuwana z organizmu. W niektórych przypadkach obrzęki łatwo zauważyć, bo pojawiają się z dnia na dzień. Czasem jednak zmiany następują stopniowo, wówczas postawienie diagnozy bywa kłopotliwe.
Jeśli niewyjaśnionemu przybieraniu na wadze towarzyszą: zmęczenie, duszności i zmiana tętna spoczynkowego, wówczas prawdopodobną przyczyną jest niewydolność serca. Wtedy bardzo ważne jest, abyś skontaktował się z lekarzem, ponieważ ten stan niesie za sobą groźne powikłania.
Zaburzone wydalanie płynów z organizmu obciąża nie tylko nerki, ale również płuca i serce, które już jest osłabione. Płyny nagromadzone w płucach to bezpośrednie zagrożenie dla życia. Na początku powodują lekką zadyszkę, ale z czasem mogą prowadzić do duszności i niedotlenienia.
Gromadzenie się płynów nie jest jedyną patologią, która następuje w organizmie, gdy serce jest osłabione. Zmniejszenie przepływu krwi w tkankach i narządach powoduje również zmiany, które prowadzą do zaburzeń metabolicznych. To również jest przyczyną tycia u pacjentów kardiologicznych.
Niewydolność serca może upośledzać działanie insuliny, hormonu, który pomaga komórkom wykorzystywać glukozę we krwi do produkcji energii. W rezultacie poziom glukozy we krwi może wzrosnąć, co może prowadzić do cukrzycy.
W przebiegu niewydolności serca może również zwiększać się cholesterolu i trójglicerydów we krwi. A to również może sprzyjać otyłości i jest bardzo niebezpieczne dla już osłabionego układu krążenia.
Zastoinowa niewydolność serca to poważne schorzenie, dlatego konsultacja medyczna jest niezbędna. Jeśli zaobserwowałeś u siebie obrzęki nóg i brzucha oraz niewyjaśniony wzrost wagi udaj się do lekarza rodzinnego. Wykona wstępne badanie i zleci testy laboratoryjne. Następnie zostaniesz skierowany do kardiologa. Aby usunąć obrzęki, może przepisać leki moczopędne. Zwiększą one wydalanie moczu, aby usunąć nadmiar sodu i płynów
Jeśli masz niewydolność serca i nadwagę, to intensywne treningi sportowe nie są dla ciebie. Za to umiarkowana aktywność fizyczna i rehabilitacja kardiologiczna mogą pomóc w leczeniu. W przypadku pacjentów z niewydolnością serca takie działania zdecydowanie podnoszą jakość życia.
Ćwiczenia fizyczne dostosowane do indywidualnych potrzeb i możliwości to sposób na wzmocnienie serca i zminimalizowanie objawów choroby. Wraz z odpowiednio dobraną dietą pomogą zrzucić nadmiar kilogramów lub nie przybierać na wadze z powodu ograniczenia aktywności. Takie działanie zmniejszają ryzyko wystąpienia powikłań i pozytywnie wpływają na samopoczucie pacjentów.
Niewydolność serca to poważny stan, który w dłuższej perspektywnie - zagraża życiu. Przybieranie na wadze i utrudnione zrzucenie nadmiarowych kilogramów to często pierwszy sygnał alarmowy.
Dlatego tak ważne jest, jak najszybsze postawienie diagnozy i rozpoczęcie leczenia. Opieka kardiologiczna i zmiana trybu życia pomogą poradzić sobie z tym problemem. Dzięki odpowiednio dobranemu leczeniu, diecie i aktywności fizycznej nawet osoby z niewydolnością serca mogą uzyskać i utrzymać prawidłową masę ciała.
CZYTAJ TAKŻE:
Słodycze i desery z niskim indeksem glikemicznym. Z czego i jak je przygotować?
Najczęściej popełniane błędy w diecie na insulinooporność. Pięć posiłków dziennie to jeden z nich