Nadciśnienie skraca życie nawet o 20 lat. Pierwszy objaw jest mylący

Nadciśnienie tętnicze to problem globalny, a w naszym kraju już 30 proc. Polaków cierpi z powodu tej choroby. Nadciśnienie nie dotyczy tylko osób dorosłych, coraz częściej potwierdza się problemy z ciśnieniem u dzieci i młodzieży. Początkowo choroba nie daje żadnych szczególnych objawów, co prowadzi do jej pełnego rozwoju. To z kolei niesie ze sobą wiele konsekwencji dla całego organizmu. Jakie symptomy powinny skłonić do regularnych pomiarów wartości ciśnienia?

Nadciśnienie tętnicze to choroba światowa

Nieleczone nadciśnienie tętnicze może skrócić życie człowieka nawet o 20 lat. Na całym świecie choruje ponad miliard osób powyżej 30. roku życia. Im grupa badanych starsza - tym częściej potwierdza się diagnoza.

Według raportu WHO z 2023 roku, prawie połowa ludzi na świecie z nadciśnieniem tętniczym nie wie, że choruje. Choroba nie od razu rozwija pełne objawy, co sprawia, że długo pozostaje w ukryciu. Nadciśnienie prowadzi do szeregu zmian w organizmie człowieka, a te z kolei - do stanów zagrażających życiu.

Powikłania nadciśnienia tętniczego

Konsekwencje utrzymującego się, wysokiego nadciśnienia, dotyczą wszystkich narządów wewnętrznych. Do najczęstszych powikłań tej choroby zaliczany jest:

Reklama
  • udar mózgu,
  • zawał mięśnia sercowego,
  • niewydolność serca,
  • niewydolność nerek,
  • miażdżyca,
  • rozwarstwienie aorty.

Powyższe stany są stanami bezpośrednio zagrażającymi życiu, dlatego nieleczone nadciśnienie zmniejsza przeżywalność wśród chorych.

Wczesne objawy nadciśnienia tętniczego

Nadciśnienie początkowo jest nieodczuwalne przez chorego. Objawy mu towarzyszące pacjenci łączą ze zmęczeniem, słabą kondycją, przepracowaniem lub niedoborami ważnych witamin czy minerałów w organizmie. W tym czasie rozpoczynają się procesy trudne do odwrócenia w niemal wszystkich narządach wewnętrznych.

Początkowo chory może zauważyć u siebie pogorszenie jakości snu lub bezsenność. Pojawiają się także zmiany natury emocjonalnej: zwiększa się drażliwość, zmniejszają umiejętności intelektualne, pojawiają się problemy ze skupieniem i zapamiętywaniem.

Efektem nadciśnienia tętniczego jest też pogorszenie sprawności fizycznej. Osoby aktywne zauważają, że szybciej łapią zadyszkę, szybciej odczuwają zmęczenie w mięśniach, a ich sportowe wyniki ulegają pogorszeniu. Zmiany nie są na tyle znaczące, by szukać przyczyn i najczęściej są tłumaczone "gorszym dniem, tygodniem, miesiącem".

Innym objawem, jaki towarzyszy rozwijającemu się nadciśnieniu, jest wzmożona potliwość, która występuje nawet bez podejmowania większej aktywności fizycznej. Potliwość może pojawić się w spoczynku, w trakcie snu czy spokojnego spaceru.

Pierwszym objawem, który bywa łączony przez pacjentów z nadciśnieniem (ale wciąż także innymi przyczynami), są nawracające bóle głowy. Ból może być tępy, pulsujący w jednym miejscu lub rozlany na cały obszar głowy. Niestety - najczęściej również jest on wiązany z przemęczeniem, niewyspaniem a nawet zmianą pogody. Czasem chorzy szukają przyczyny o podłożu neurologicznym, ale wciąż nie kardiologicznym.

Sygnałem alarmującym jest powracające uczucie kołatania serca, także w spoczynku. Oprócz kołatania, może wystąpić tachykardia, czyli przyspieszona akcja serca.

Wszystkie te objawy mogą sugerować, że wartości ciśnienia tętniczego niebezpiecznie wzrastają, dlatego należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem i rozpocząć regularne pomiary ciśnienia tętniczego.

Późne objawy nadciśnienia tętniczego

Jeśli nadciśnienie nie zostanie rozpoznane i leczone, wówczas dojdzie do pełnoobjawowego rozwoju choroby. Do typowych oznak nadciśnienia zalicza się:

  • uczucie zmęczenia, osłabienie, brak sił,
  • zawroty oraz bóle głowy o pulsującym charakterze,
  • zaczerwienienie twarzy,
  • uderzenia gorąca,
  • szumy uszne,
  • mroczki przed oczami,
  • nadmierna potliwość,
  • zaburzenia widzenia,
  • zaburzenia czucia w kończynach.

Doświadczając powyższych objawów, istnieje wysokie ryzyko, że nadciśnienie jest rozwinięte i konieczne jest wdrożenie natychmiastowego leczenia.

Kto jest narażony na nadciśnienie tętnicze?

Czynników ryzyka jest kilka, jednak największy wpływ na rozwój nadciśnienia tętniczego ma dieta. Bogata w sód, uboga w magnez, potas i wapń przyczynia się do rozwoju choroby. Niekorzystnie na układ krwionośny wpływają także tłuszcze trans i nadmierne spożycie alkoholu.

Na rozwój choroby bardziej narażone są osoby, które nie podejmują żadnej aktywności fizycznej i prowadzące siedzący tryb życia.

Nadciśnienie częściej rozwija się u osób z nadwagą i chorych na otyłość, pacjentów z cukrzycą i zaburzeniami lipidowymi. Narażeni są także palacze i osoby narażone na przewlekły stres. Wśród zagrożonych chorobą znajdują się także osoby, które w wywiadzie rodzinnym zgłaszają występowanie chorób sercowo-naczyniowych.

Źródła:

Marta Knieć, Magdalena Kujawska-Łucza, Wpływ stylu życia na występowanie nadciśnienia tętniczego u dorosłych, https://journals.viamedica.pl/forum_zaburzen_metabolicznych/article/view/28674 [dostęp z dn. 12.03.2024],

Interna Szczeklika, Medycyna Praktyczna, wyd. 2021/2022, Nadciśnienie tętnicze str. 342-353.

CZYTAJ TAKŻE:

Wahania nastroju i większa drażliwość mogą wynikać z krwi. Takie są skutki nadciśnienia tętniczego

Najlepsze ćwiczenia dla serca. Działa już nawet pół godziny w tygodniu

Trzy zioła na obniżenie cholesterolu. Tak zapobiegniesz złogom w tętnicach

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL