Wykryje zawał 10 lat szybciej. Tak sztuczna inteligencja wesprze lekarzy

O wykorzystaniu sztucznej inteligencji w nauce mówi się coraz więcej, a jeszcze więcej obszarów jest w trakcie badań. Nie inaczej jest z medycyną, jak chociażby Neuralink - firma, która wszczepia implanty osobom z niedowładem czterokończynowym, by mogły komunikować się za pomocą komputera. W Wielkiej Brytanii doszło do innego odkrycia. Okazuje się, że sztuczna inteligencja może pomóc wykryć zawał serca nawet dziesięć lat szybciej, a za kilka miesięcy opracowana metoda ma zostać włączona do codziennej praktyki lekarskiej.

Przełomowe odkrycie naukowców. AI Wwkryje zawał serca

W naukowym czasopiśmie medycznym “Lancet" opublikowano przełomowe odkrycie. Model sztucznej inteligencji ułatwi wykrywanie zawału mięśnia sercowego nawet dziesięć lat szybciej, na podstawie wykonanego jednego badania obrazowego - angio TK. 

Model AI został przetestowany w pięciu ośrodkach medycznych w Wielkiej Brytanii: w Oksfordzie, Milton Keynes, Leicester, Liverpool oraz Wolverhampton.

Tomografia naczyń krwionośnych. Co to za badanie?

Tomografia naczyń, zwana angio-TK, to badanie które w sposób nieinwazyjny pozwala ocenić stan naczyń krwionośnych. Badanie to pozwala wykryć choroby w obrębie układu krwionośnego, takie jak: zatorowość płucną, tętniaki mózgu, krwiaki, rozwarstwienia tętnic czy zakażenia. Za pomocą angio-TK można ocenić takie stopień zaawansowania miażdżycy i ryzyko zawału mięśnia sercowego lub udaru mózgu.

Reklama

Na podstawie obrazu TK można ocenić ryzyko i tym samym wdrożyć odpowiednią farmakoterapię. Nie zawsze jednak jest to miarodajne, bo jeśli nie widać zmian w naczyniach krwionośnych, trudno ocenić komu zagraża zawał. 

Na czym polega zatem przełom? 

Stan zapalny w tętnicach, a wyższe ryzyko zawału

Naukowcy postanowili sprawdzić, czy na podstawie badania angio-TK, z udziałem sztucznej inteligencji, uda się potwierdzić obecność stanów zapalnych w naczyniach krwionośnych, których nie widać “gołym okiem" w badaniu. 

Wykorzystano sztuczną inteligencję (Caristo Diagnostics’ CaRi-Heart AI) w ramach badania ORFAN (Oxford Risk Factors And Non-Invasive imaging).

Badaniami objęto 40 tys. osób. Okazuje się, że u pacjentów ze stanem zapalnym w naczyniach wieńcowych (oplatających serce), ryzyko zawału serca oraz zgonu w okresie najbliższych 10 lat jest od 20, a nawet 30 razy większe. 

Wczesne wykrycie zapalenia daje możliwość stosowania leczenia i zmniejszenia ryzyka zgonu. 

Wykrywanie ryzyka zawału na podstawie kalkulatora

Aktualnie, by ocenić ryzyko zawału lub udaru u pacjenta, pod uwagę brane ą czynniki ryzyka, takie jak: lipidogram, waga, wiek, palenie tytoniu, styl życia. 

Wprowadzony model Al może znacznie ułatwić wykrywanie pacjentów zagrożonych i odpowiednio szybciej reagować. 

Naukowcy zapewniają, że ta metoda zostanie wprowadzona w Wielkiej Brytanii już za kilka miesięcy.

CZYTAJ TAKŻE:

Dlaczego miażdżyca jest tak niebezpieczna? Stanowi zagrożenie życia

Udar niedokrwienny, czyli "zawał mózgu". Te objawy go zwiastują

Podwyższony poziom ma 60 proc. dorosłych Polaków. Taki wynik cholesterolu to znak ostrzegawczy

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL