Prosty test wykrywa wczesne objawy choroby Parkinsona. Wystarczy kartka i ołówek
Z uwagi na starzejące się społeczeństwo, choroba Alzheimera oraz Parkinsona jest coraz większym wyzwaniem dla współczesnych lekarzy. Choroby neurodegeneracyjne początkowo odbierają pacjentom ich niektóre umiejętności, a następnie prowadzą do całkowitej niezdolności do samodzielnego życia. Australijscy naukowcy opracowali niezwykle skuteczny test, który pozwala na szybkie wykrycie choroby Parkinsona.
Choroba Parkinsona to choroba zwyrodnieniowa ośrodkowego układu nerwowego, w której zachodzą zmiany w istocie czarnej komórek nerwowych, a także w innych obszarach mózgowia. Choroba nie daje o sobie znać od razu - objawy rozwijają na przestrzeni kilku, a nawet kilkunastu lat.
Zaawansowanymi objawami w chorobie Parkinsona są przede wszystkim: sztywność mięśni, parestezje kończyn, zaburzenia węchowe czy drżenia mięśniowe. Pacjenci z rozwijającą się chorobą mają spowolnione ruchy, częściej się potykają, a także zmienia się siła ich głosu a mowa staje się niewyraźna.
Zanim jednak dojdzie do rozwoju pełnoobjawowej choroby, naukowcy szukają testów i badań, które pozwoliłyby wykryć chorobę o wiele wcześniej. Choroba Parkinsona może być zdiagnozowana u osób już po 30. lub 40. roku życia.
Naukowcy z RMIT University w Melbourne od lat badają zmiany zachodzące u osób z parkinsonem oraz poszukują sposobów na szybkie wykrywanie choroby. Opracowany przez nich prosty test daje nadzieję dla osób diagnozowanych w kierunku chorób neurodegeneracyjnych i pozwala z wyprzedzeniem oszacować ryzyko ich wystąpienia.
Do testu naukowcy wykorzystali kartkę papieru, specjalny tablet wraz z długopisem oraz oprogramowaniem odpowiedzialnym za mierzenie konkretnych parametrów. Jego wiarygodność wynosi aż 93 procent.
Osoby badane miały za zadanie połączyć ze sobą kropki ułożone w kształcie spirali, przypominającej skorupkę ślimaka. W trakcie łączenia kropek na tablecie, specjalne oprogramowanie sprawdzało siłę nacisku długopisu, sposób stawiania znaków, a także wychwytywało mikrodrżenia w trakcie kreślenia spirali.
W całym badaniu udział wzięło 55 osób, z czego 27 z nich miało zdiagnozowaną chorobę Parkinsona, a 28 było zdrowych.
Ustalono, że te osoby, które wykazują się mniejszą siłą nacisku w trakcie operowania długopisem, są zagrożone wystąpieniem bradykinezji. To spowolnienie ruchowe i sztywność mięśni, które są typowym objawem dla osób z chorobą Parkinsona.
Naukowcy ustalili, że test ten wykrywa zmiany zachodzące w komórkach nerwowych, jeszcze zanim choroba rozwinie objawy u pacjentów.
Lekarze obawiają się, że ze względu na starzejące się społeczeństwo, do 2040 roku na całym świecie będzie około 12 mln ludzi z potwierdzoną chorobą Parkinsona. W Polsce co roku diagnoza ta jest stawiana 8 tys. razy, a wszystkich chorych w naszym kraju jest już prawie 100 tys.
W zaawansowanym stadium choroby pacjenci wymagają pełnej opieki osób trzecich, ponieważ nie są stanie wykonać podstawowych czynności. I chociaż Parkinson nie wpływa znacząco na długość życia, to wpływa zdecydowanie na jego jakość. Na tę chwilę nie istnieje żaden lek na choroby neurodegeneracyjne.
U pacjentów stosowane są preparaty, które mają na celu łagodzić objawy choroby, zapobiegając zaburzeniom motorycznym, hiperkinezie i dyskinezie. Najskuteczniejszym na ten moment lekiem jest stosowanie u chorych lewodopy.
Źródła:
RMIT University, https://www.rmit.edu.au/news/all-news/2017/sep/new-diagnostic-tool-spots-first-signs-of-parkinson-s-disease [dostęp: 16.01.2024]
CZYTAJ TAKŻE:
Wczesne objawy choroby Parkinsona. Odkryto dwa kolejne
Odkryto, co wywołuje chorobę Alzheimera. Ma ją nawet 2/3 populacji
Test rysowania zegara. Za jego pomocą można wykryć chorobę Alzheimera