Przez lata nie dają objawów. Na to choruje Karolina Pisarek

Zmiany chorobowe zlokalizowane wewnątrz czaszki - w oponach mózgowych lub samym mózgu, kojarzone są z poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi. Głośno komentowany w ostatnich dniach stan zdrowia Karoliny Pisarek, znanej modelki i uczestniczki programu "Taniec z Gwiazdami", dowodzi, że torbiele mogą dać o sobie znać nagle, bez żadnych wcześniejszych objawów. Czym są torbiele i jak się je leczy?

Torbiel - co to jest?

Torbiel to przestrzeń wyodrębniona w tkankach, która jest wypełniona płynem. Torbiele mogą występować w całym organizmie, często nie dając objawów. Wiek nie ma żadnego znaczenia - torbiele wykrywane są zarówno u noworodków, jak i u osób starszych, a często ich zdiagnozowanie jest przypadkowe i ma miejsce przy okazji badań diagnostycznych związanych z innymi dolegliwościami pacjenta.

Torbiele mogą być zlokalizowane również w głowie - w oponie pajęczej, kanale kręgowym czy szyszynce. Od lokalizacji oraz ewentualnych objawów zależy, jak i czy w ogóle będzie leczona poszczególna zmiana. Nie każda torbiel wymaga bowiem ingerencji neurochirurga.

Reklama

Torbiel kieszonki Rathkego - choroba Karoliny Pisarek

Karolina Pisarek, modelka i uczestniczka telewizyjnego programu "Taniec z Gwiazdami", w ostatnich dniach poinformowała o zawieszeniu treningów do kolejnego odcinka show ze względu na swój pogarszający się stan zdrowia.

Modelka przez kilka dni skarżyła się na silny ból głowy uniemożliwiający jej normalne funkcjonowanie. Z komunikatu, który w mediach społecznościowych opublikował jej mąż, okazało się, że stan kobiety jest na tyle poważny, że nie była ona w stanie samodzielnie ustać na nogach.

Po badaniach obrazowych, jakim została poddana 25-latka, w końcu lekarze postawili diagnozę, o czym Pisarek poinformowała na swoim kanale.

Takie objawy jak silny ból głowy, nudności, wymioty, zawroty głowy może dawać torbiel kieszonki Rathkego.

Kieszonka Rathkego to uchyłek gardzieli, który powstaje naprzeciwko błony policzkowo-gardłowej. Daje on początek przedniemu płatowi przysadki mózgowej - gruczołowi, zlokalizowanemu za zatokami przynosowymi.

W przypadku, w którym dojdzie do utworzenia się torbieli w tej lokalizacji, u pacjentów może dojść do wystąpienia nie tylko objawów takich jak u Karoliny Pisarek, ale mogą pojawić się również:

  • zaburzenia pamięci,
  • zaburzenia hormonalne,
  • problemy ze wzrokiem (ze względu na ucisk skrzyżowania nerwów wzrokowych).

Jeśli torbiel kieszonki Rathkego nie daje objawów, wymagana jest jej obserwacja. W przypadku wystąpienia objawów, zwłaszcza związanych z poważnym pogorszeniem wzroku - wskazane jest leczenie neurochirurgiczne.

Jak wspomniała Karolina Pisarek, torbiel zlokalizowana w jej głowie kwalifikuje się do operacji, jednak lekarz zaznaczył, że nie jest ona pilna. 

Oprócz torbieli przysadki mózgowej, torbiele mogą być zlokalizowane również w innych przestrzeniach mózgowych i dawać zróżnicowane objawy, o czym przeczytasz poniżej. 

Torbiele pajęczynówki - pacjentami są dzieci

Torbiele pajęczynówki to zmiany zbudowane z opony pajęczej, wypełnione płynem zbliżonym do płynu mózgowo-rdzeniowego. Najczęściej rozwijają się u pacjentów młodych, poniżej 20. roku życia, a ponad połowa pacjentów z torbielami pajęczynówki to dzieci.

W przypadku szybkiego wzrostu zmiany torbiel może uciskać na nerwy, wywołując:

  • silny ból głowy,
  • nudności,
  • wymioty,
  • zaburzenia równowagi,
  • silne zawroty głowy.

Zazwyczaj zmiany te odkrywane są przypadkowo w trakcie obrazowania obszaru głowy z innych powodów medycznych. 

Torbiele pajęczynówki, o ile nie dają żadnych objawów, nie kwalifikują się do leczenia, jednak pacjenci powinni regularnie raz w roku wykonywać rezonans magnetyczny głowy celem sprawdzenia, czy zmiana w obrębi mózgu nie powiększa się.

Jeśli torbiel pajęczynówki jest objawowa, o dalszym leczeniu decyduje neurochirurg.

Torbiel szyszynki - możliwa przyczyna migreny

Szyszynka to gruczoł zlokalizowany w ośrodkowym układzie nerwowym, w blaszce pokrywy śródmózgowia. Torbiele występujące w tej okolicy zazwyczaj wypełnione są płynem z komórkami zapalnymi (leukocytami, makrofagami) i występują nawet u 10 proc. populacji. Tak jak inne tego typu zmiany - torbiel szyszynki przez wiele lat może nie dawać żadnych objawów, a wykrywana jest przypadkowo. Są one kwalifikowane jako łagodna zmiana nowotworowa.

Do najczęstszych objawów torbieli szyszynki zalicza się:

  • napięciowe bóle głowy,
  • zaburzenia widzenia,
  • migreny,
  • zaburzenia koncentracji oraz pamięci,
  • w skrajnych przypadkach problemy z poruszaniem się.

Interwencję neurochirurgiczną podejmuje się, jeżeli torbiel szyszynki osiągnie wielkość powyżej 2 cm, jeśli zacznie dawać objawy lub jeśli jej rozmiar sprawi, że krążenie płynu mózgowo-rdzeniowego zostanie zaburzone. 

CZYTAJ TAKŻE: 

Przewlekłe zmęczenie to coś więcej, niż niewyspanie

O jakich chorobach może świadczyć silny ból głowy?

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: torbiele | mózg
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL